Tohto roku 16. mája sa Kami Rita dvojici kolegov, ktorá s lezením skončila, vzdialil. A, ako sa vyjadril, ešte nekončí. Na Everest, vysoký 8 848 metrov, chce vyjsť minimálne 25-krát.

Z kláštora do hôr

Kami Rita patril medzi šerpských horských vodcov na expedíciách, ktoré organizovala americká agentúra Alpine Ascents International (AAI). Podľa toho ho odlišovali od ďalšieho Kamiho Ritu, menovca, ktorý pracuje pre Adventure Consultants (AC) a má na konte 17 výstupov na Everest.

Rekordér Kami Rita pochádza z rodiny, kde sa horolezectvom živia skoro všetci muži. Jeho otec patril po roku 1950 k prvým profesionálnym výškovým nosičom. Starší brat Kamiho Ritu Lakpa vystúpil na Everest 17-krát. Obaja aj so šiestimi sestrami vyrastali v dedine Thame priamo pod himalájskymi končiarmi. Väčšina z Kamiho mužských príbuzných stála na vrchole najvyššej hory aspoň raz.

Kami Rita Šerpa: Nový rekordér v počte výstupov na Everest.
Kami Rita Šerpa: Nový rekordér v počte výstupov na Everest.
Zdroj: TASR

Kami Rita však pôvodne chcel byť mníchom. Keď mal šestnásť rokov, začal sa učiť v kláštore neďaleko Thame. Po štyroch rokoch sa mu mníšske povolanie znepáčilo a nadchol sa pre hory, na ktoré mal aj z kláštora prekrásny výhľad. Keď jeho brat Lakpa Rita išiel v roku 1992 prvýkrát na expedíciu ako sirdár, zobral mladšieho brata so sebou. Kama Rita pomáhal v základnom tábore kuchárovi. S obdivom hľadel na tých, ktorí chodili do výšok, a v ďalšom období sa zaradil medzi nich.

Bol pri tragédiách

V roku 1993 ešte nebol úspešný, no už v roku 1994 ako 24-ročný prvýkrát dosiahol vrchol Everestu. V rokoch 2009, 2010 a 2013 vyliezol na najvyšší vrchol po dvakrát. V rokoch 2001 - 2017 pôsobil ako sirdár, teda šéf šerpských vodcov. Až 21 svojich výstupov na vrchol uskutočnil po klasickej ceste prvovýstupcov z južnej strany, iba v roku 2016 vystupoval zo severnej strany čínskou cestou. Aj keď to dostupné zdroje neuvádzajú, zrejme všetky výstupy uskutočnil s podporou umelého kyslíka. Ako v minulosti zdôraznil jeho predchodca Apa, šerpskí vodcovia vystupujú s kyslíkom, aby zaistili čo najväčšiu bezpečnosť svojich klientov.

Tu je doma: V hlavnom meste, v pozadí na fotografii s rodinou.
Tu je doma: V hlavnom meste, v pozadí na fotografii s rodinou.
Zdroj: profimedia.sk

Bratia Lakpa a Kami Rita boli pod Everestom aj v roku 2014, keď lavína v ľadopáde Khumbu zabila šestnásť Šerpov. Päť z obetí pracovalo rovnako ako oni pre AAI, bol medzi nimi aj ich strýko. Namiesto cesty na vrchol pomáhali hľadať a znášať telá mŕtvych kolegov. A Kami Rita bol pod Everestom tiež v roku 2015, keď zemetrasenie spustilo ďalšiu lavínu a o život prišlo devätnásť ľudí nachádzajúcich sa v základnom tábore.

V roku 2018 pracoval prvýkrát ako vodca pre spoločnosť Seven Summits. V čase 22. výstupu na Everest mal 48 rokov. Okrem toho dosiahol vrcholy osemtisícoviek Čo Oju, Manaslu, Lhoce i druhej najvyššej a horolezecky najťažšej K2 ležiacej v Pakistane. Na menšie štíty, aj sedemtisícovky, sprevádza klientov na jeseň.

Za zníženie počtu

Kami Rita s manželkou Lakpa Jangmu a s ich dvoma deťmi žijú v nepálskej metropole Káthmandu. Jeho 51-ročný brat sa presťahoval do amerického Seattlu, kde má sídlo agentúra AAI. Kamiho cieľom je, aby jeho deti získali vzdelanie a neboli nútené pracovať a riskovať v horách ako on.

Aj nový everestský rekordér je za zníženie počtu vystupujúcich na Everest. Práve vysoký počet pokladá za veľké nebezpečenstvo. „Bývajú len krátke okná dobrého počasia vhodného na výstup, čo potom vedie na ťažkých úsekoch a fixných lanách k riskantným zápcham, v ktorých sa ocitáme všetci,“ vysvetlil.