Raz sa Evity Urbaníkovej (41) ktosi spýtal, či ľudia menej čítajú. Známa vydavateľka, ktorá už niekoľko rokov uvádzala na trh knižné diela iných, pohotovo reagovala slovami: „Nie, vôbec nie! Prišla som sem na Mercedese, takže…“ Odvtedy Evita vymenila „meďák“ za luxusné BMW X5 asi za 70-tisíc eur. Rozvážala sa na ňom aj začiatkom tohto týždňa, keď opustila svoj rodinný dom v bratislavskej Vrakuni.

Evita Urbaníková čelí po kauze s nevyplatenými honorármi ďalšej rane: Po tejto informácii ostala ako obarená!

Inak sa vydavateľka, spisovateľka, scenáristka a moderátorka donedávna prezentovala na celebritných večierkoch, na sociálnych sieťach sa pravidelne zjavovali fotografie s jej najlepšou kamarátkou Monikou Flašíkovou-Beňovou a v januári zaznamenala vrchol kariéry, keď v kinách premiérovala budúci megahit Všetko alebo nič, nakrútený podľa jej scenára.

Rodinný dom v bratislavskej Vrakuni: Hneď vedľa býva Evitina najlepšia kamarátka Monika Flašíková- -Beňová.
Zdroj: ROBO HOMOLA

Musela zarobiť „balík“ a vďaka jej úspechu aj životnému štýlu k nej vzhliadali mnohé ženy po celom Slovensku. Dnes Eva Urbaníková dostáva skôr prívlastok kontroverzná. Na šikmú plochu ju dostali minimálne podozrivé obchodné praktiky.

Podnikateľský fenomén

Evita, ako ju všetci volajú, sa pred pár rokmi stala tvárou magazínu, ktorý nesie jej prezývku. Nápad „okukala“ zo Spojených štátov, kde dávno predtým uspel magazín Oprah, založený na kulte osobnosti americkej moderátorky Winfreyovej. Väčšie vyvrcholenie kariéry spojené s úspechom si ťažko dokážeme predstaviť. Lenže, ako hovorí staré príslovie - Kto vysoko lieta, nízko padá.

Okolo Evity Urbaníkovej sa rozpútalo hotové peklo! Autori jej kníh zúria: Kde sú naše peniaze?

Urbaníková, ktorá vyrastala v rodine úspešného žilinského podnikateľa, pritom začínala v Bratislave nenápadne. V osemnástich rokoch sa do hlavného mesta presťahovala kvôli škole, neskôr prešla viacerými rádiami ako moderátorka. Súčasne táto útla dievčina zamierila do módneho mesačníka Eva, kde sa prepracovala až na pozíciu vedúcej publicistky, a účinkovala tiež v relácii Adela Show.

Evita krásna a štíhla ako nikdy predtým: Prezradila recept na bleskové chudnutie po pôrode

Celebritný život: Naposledy si Evita vyšla na odovzdávanie cien diváckej popularity OTO, sprevádzala ju europoslankyňa Beňová so synom.
Zdroj: FACEBOOK

V roku 2007 nastal v živote Evy Urbaníkovej veľký kariérny zlom. Napísala ženský román s názvom Všetko alebo nič. Ako spisovateľku ju vtedy na trhu nikto nepoznal a o jej prvotinu nemalo žiadne vydavateľstvo záujem. Vtedy dostala miliónový nápad. Knihu vydala sama a vydavateľstvo, ktoré kvôli tomu založila, pomenovala Evitapress.

Prasklo dlhoročné tajomstvo Evity: Záhada okolo jej kníh a filmu konečne odhalená!

Bestseller Všetko alebo nič, vytlačený v prelomovom malom formáte „do kabelky“, šiel na dračku, predala asi stotisíc kusov. Nasledoval raketový vzostup do výšin, o akých mnohí podnikatelia môžu len snívať. V Evitapresse vychádzali romány pre ženy, takzvané evitovky. Z rádiovej prezývky Evita sa stal slogan úspechu.

Urbaníkovej vydavateľstvo malo zrazu pod svojimi krídlami desiatky autoriek a na pultoch množstvo úspešných titulov, ktoré sa predávali na tisíce.

Ako dobrá kamarátka

Jednou z nich bola moderátorka a spisovateľka Eva Bacigalová. Evitu poznala ešte z čias, keď obe pracovali v rádiách. Práve Urbaníková ju priviedla k písaniu kníh. Predaj Bacigalovej prvého diela s názvom Čistá nuda sa pohyboval niekde okolo sedemnásťtisíc kusov, vo vydavateľstve Evitapress uzreli svetlo sveta ďalšie jej tri knihy.

Spisovateľka Evita Urbaníková dnes oslavuje: Dojímavé vyznanie od dcéry!

S partnerom: Vydavateľka s pošramotenou povesťou vlani v novembri rodila. Priateľovi Pawlovi, ktorý je od nej o sedem rokov mladší, darovala syna Jakuba.
Zdroj: FACEBOOK

A tak sa Eva Bacigalová stala akýmsi pevným článkom Evitinho tímu. Zlom nastal v januári 2012, keď si Eva nahmatala na prsníku malú hrčku. Zareagovala tak, ako by zrejme zareagovala každá žena. „Hneď som so strachom utekala na prehliadku,“ opísala začiatok ako zo zlého sna. V tele jej našli veľmi agresívny druh rakoviny. „Prvýkrát ma prepadli pocity, že sa blíži koniec. Premýšľala som nad tým, že sa možno nedožijem Vianoc a už nikdy neuvidím napríklad rozkvitnuté stromy. Je až neuveriteľné, ako sa v takých chvíľach zmení pohľad na svet,“ približuje svoje myšlienkové pochody plné obáv z neistej budúcnosti.

Prvý človek, ktorému Eva zavolala a povedala o svojej chorobe, bola jej šéfka a kamarátka v jednej osobe Evita Urbaníková. „Zareagovala úplne úžasne. So slovami, aby som nebláznila, že má niekoľko priateliek s podobným osudom. Dohodli sme sa, ako môžem fungovať, a ak sa budem cítiť naozaj zle po nejakej chemoterapii, môžem si pokojne dať dva-tri dni voľna. V takom režime som aj fungovala. Nechcela som byť doma sama so svojimi myšlienkami, tak som sa hrabala do roboty hneď, ako to bolo možné,“ vyrozprávala svoje pocity Bacigalová pre týždenník PLUS 7 DNÍ.

Sú z nich blondíny! Ako to pristane týmto slovenským kráskam s inou farbou?

Rodinný dom v bratislavskej Vrakuni: Hneď vedľa býva Evitina najlepšia kamarátka Monika Flašíková- -Beňová.
Zdroj: ROBO HOMOLA

Do práce chodila aj počas bolestivých chemoterapií. A práve v tom čase, keď by to najmenej čakala, prišiel ďalší úder. „Bez akéhokoľvek varovania alebo výhrad ma Evita pozvala esemeskou na kávu. Tam mi oznámila, že s mojou prácou nie je spokojná a že si už na moje miesto hľadá človeka, ktorý tam bude sedieť dvanásť hodín denne. Bolo to v apríli, v čase, keď som dokončila najhoršiu časť chemoterapie a myslela som si, že to najťažšie mám za sebou. Nosila som parochňu a raz do týždňa som chodila do nemocnice,“ zrekapitulovala nám úder pod pás od ženy, ktorú považovala za najlepšiu kamarátku.

Flašíkova kontroverzná kariéra: Obul sa do neho exminister dopravy

Evita svoje rozhodnutie obhajovala tým, že potrebovala človeka na plný úväzok a Eva mala v súvislosti s chorobou iné aktivity, a tak s jej prácou nebola spokojná. Akoby toho nebolo dosť, Evita prestala Eve vyplácať honoráre za knihy, ktoré už čitateľky nosili vo svojich kabelkách. Nevyplatené peniaze Evita obhajovala tým, že za predané knihy ešte nedostala od predajcov peniaze.

Beňová má ťažké srdce na exmanžela. Flašík jej odkázal TOTO!

Takto sa to ťahalo z mesiaca na mesiac, podľa Bacigalovej celé roky. Medzitým do vydavateľstva Evitapress napísala niekoľko výziev na zaplatenie všetkých honorárov. Súčasne žiadala o sprístupnenie takzvanej nahlášky, teda evidencie o tom, koľko jej kníh sa podľa distribútorov a predajcov predalo.

Rodinný dom v bratislavskej Vrakuni: Hneď vedľa býva Evitina najlepšia kamarátka Monika Flašíková- -Beňová.
Zdroj: ROBO HOMOLA

Na základe porušenia povinností vyplývajúcich zo zmluvy v máji 2014 Eva spoluprácu s vydavateľstvom Evitapress ukončila. Dnes je to už takmer päť rokov, čo sa Eva Bacigalová dozvedela o svojej chorobe. Z najhoršieho je už pravdepodobne vonku. Po rozviazaní zmluvy s Urbaníkovej spoločnosťou vydala ešte tri knihy v inom vydavateľstve. S podobnými problémami, týkajúcimi sa nevyplatených honorárov, sa už nikdy nestretla. Evitapress jej po rôznych výzvach k dnešnému dňu vyplatil všetky pohľadávky. Netušia, koľko u Evity predali: Okrem Evy Bacigalovej dlhovala Evitina firma peniaze viac než desiatim autorom.

Drsný odkaz Flašíkovej pre Mázikovú: Aha, ako si do nej kopla pred celým národom!

Prístup ku všetkým bol vraj ako cez kopirák. Autori, ktorí chceli svoje peniaze, Evite Urbaníkovej telefonovali, posielali žiadosti, výzvy aj súdne hrozby. Na väčšinu z nich pani podnikateľka vôbec nereagovala. Ani na mamu jojkárskeho herca Lukyho Hoffmanna Vladislavu, ktorá je spoluautorkou knihy Odsúdený.

Kontroverzná Evita: Pre nevyplatené dlhy zrušili vydavateľke vystúpenie v Trenčianskych Tepliciach.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Pani Hoffmannová je žena na dôchodku, ktorá to v živote nemala jednoduché. „Na prežitie potrebujem každé euro. Evita so mnou nekomunikuje už roky. Do dnešného dňa mi dlhuje peniaze za honoráre. Nie je to veľa, len niekoľko sto eur, ale pre mňa je to dosť,“ povedala nášmu týždenníku. Ostatných autorov podľa posledných informácií Evita Urbaníková už vyplatila. Podľa zistení PLUS 7 DNÍ ani to nemusí byť celkom pravda. Mnohí spisovatelia sa sťažujú, že sa nevedia dostať k presným číslam z predaja.

Nahlášky, ktoré im vydavateľstvo Evitapress posiela, totiž neobsahujú oficiálne údaje o počte vytlačených kníh a aktuálnom stave na sklade. Kvartálna nahláška z Urbaníkovej spoločnosti je podľa nich neúplná, obsahuje len akési neoveriteľné číslo o predaji za ten-ktorý mesiac a na konci svieti suma, na ktorú majú podľa zmluvy nárok.

Autori sa detailnej evidencie k dnešnému dňu nedočkali, takže nemajú istotu, koľko diel vlastne cez Evitapress predali.

Evita si účinkovanie v novej šou Markízy rozmyslela

Dlhy, kam sa pozrie

Pozoruhodný je celý podnikateľský štýl Evity Urbaníkovej, ktorá vlastní dve firmy. Jednou je už známa eseročka Evitapress, ktorá je v dlhoch. S druhou EvitaStore vytvára zisky. Dlh Evitapressu sa v súčasnosti pohybuje vraj na úrovni viac než dvestošesťdesiattisíc eur, nahromadená strata je tesne pod stopäťdesiattisíc eur.

Na luxusnom BMW: Evita Urbaníková sa vozí v aute asi za 70-tisíc eur. Pred pár dňami ju zrejme dobehol stres, keď počas jazdy telefonovala.
Zdroj: Vlado Benko Jr.

Spoločnosť údajne dlhuje tlačiarni, ktorá pre ňu tlačila. Podľa stránky finstat.sk má k dnešnému dňu Evitapress a EvitaStore nedoplatok aj na daniach - spolu vo výške viac než šesťdesiatpäťtisíc eur. Podľa centrálneho registra exekúcií má Evitapress tri nezaplatené exekúcie takmer za päťdesiattisíc eur. Polícia, ktorú týždenník oslovil v súvislosti s obchodnými aktivitami úspešnej manažérky Evy Urbaníkovej, žiadne trestné stíhanie nevedie.

Priatelia a známi obhajujú Evitine podnikateľské praktiky jej neskúsenosťou, na sociálnych sieťach ju prezentujú ako umelkyňu či „roztomilého chaotika“, ktorý podcenil nástrahy podnikania. „Občas niekomu niečo nevyjde, to sa stáva,“ napísal Evitin známy, ktorý nepopieral, že svoju firmu viedla ako turecké hospodárstvo. „Ale skutočne to nie je žiadny podvodník!“ Ťažko pochopiť len to, ako sa slávna Evita mohla vo finančných ťažkostiach takéhoto rozsahu ocitnúť. Po podnikateľské rady totiž nemusela chodiť ďaleko. Sama pochádza z rodiny úspešného žilinského podnikateľa. No podľa fotografií na sociálnych sieťach si vedela odskočiť na pohárik vína k svojim vrakunským susedom, teda manželom Flašíkovcom.

„Nie, nepamätám sa, či jej Fedor radil. Ale za mojej prítomnosti určite nie, pretože to bol segment, ktorý bol úplne mimo jeho aktivít,“ popierala Monika Flašíková-Beňová, že by si jej najlepšia kamarátka Evita a manžel Fedor vymieňali podnikateľské skúsenosti. Urbaníkovú a Flašíkovú pritom viaže dlhoročné priateľstvo.

Spoznali sa ešte v deväťdesiatych rokoch, keď mladú, dvadsaťtriročnú moderátorku priviedol Julo Viršík do Rádia Koliba. Tomu Monika šéfovala a s Evitou si okamžite padli do oka. „A odvtedy sme veľmi dobré priateľky. Teraz sme vlastne už aj susedky,“ povedala nám europoslankyňa, o ktorej strastiplnom života napísala Evita v minulosti knihu.

Fedor - tichý radca?

Podľa našich informácií nezostalo len pri tom. „Nie je to tak dávno, čo sa Fedor chválil, ako do Evitinho vydavateľstva, keď začínala, investoval. A že sa mu to nakoniec vyplatilo, lebo Evite sa mimoriadne darí. V tom čase kupovala svojmu frajerovi Mercedes a rozmýšľala len nad tým, či to nebude vyzerať, že si ho vydržiava,“ tvrdí náš zdroj, ktorý sa pohybuje v prostredí niekdajšieho reklamného mága. Samotná Monika Flašíková-Beňová poprela fakt, že by boli s Fedorom Evitinými tichými spoločníkmi vo firme.

„Nie, ani nás nikdy nežiadala o žiadnu investíciu,“ povedala nám doslova. A tak bude asi iba náhoda, že Evita podnikala v knižnom biznise podobne ako kedysi Fedor s reklamnou agentúrou Donar. Rovnako ako u Urbaníkovej aj u Flašíka išli zisky cez jednu firmu, náklady a dlhy cez druhú. V každom prípade, optimistická Evita Urbaníková sa pravdepodobne aj v krušných časoch pozerá na svet z tej lepšej stránky. „Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam niektorých médií a autorom niektorých blogov, ktoré ma obviňujú z finančných podvodov. Sú to absurdné a zlomyseľné tvrdenia ľudí, ktorým nerozumiem. Finančný podvod je cielená a premyslená činnosť, keď chcete niekomu úmyselne spôsobiť škodu. Nikdy som sa ničoho takéhoto nedopustila,“ vydala Evita Urbaníková stanovisko a spomenula nepríjemnosť spred rokov.

„Pravda je, že moje vydavateľstvo narazilo v roku 2011 na neseriózneho partnera, ktorý mne aj iným vydavateľom spôsobil veľmi vážny finančný problém a ten sa následne preniesol do mojej dočasnej platobnej neschopnosti. Tá, spolu s niekoľkými zlými rozhodnutiami, mala, bohužiaľ, vplyv aj na moju schopnosť platiť včas dohodnuté honoráre. Tie sme však postupne vyplatili,“ dodala Evita, presvedčená o svojej pravde.