Slovenský herec Slávo Záhradník ( †54) skonal v čase, keď mal pred sebou ešte mnoho charakterových úloh. Napriek tomu sa stal obrovskou legendou. Priaznivci si ho spájajú najmä s postavami drsných, no dobráckych chlapov.  

Všetci po smrti

Sláva Záhradníka priviedol k herectvu kamarát z rodných Hýb Ivan Rajniak. „Ja študujem na VŠMU, ty nechceš ísť?,“ spýtal sa ho jedného dňa. Slavo najprv netušil o akú školu ide, ale keď mu Ivan priniesol už vypísanú prihlášku, súhlasil. Keď prijímacia komisia na čele s Andrejom Bagarom zbadala krásneho urasteného chlapa so zaujímavou farbou hlasu, bez dlhého uvažovania ho prijali. Na internáte býval s Jozefom Adamovičom. Medzi jeho spolužiakov patril aj Ivan Krajíček, Miloš Pietor či Július Satinský. Prvé dva ročníky chodil na herectvo k Andrejovi Bagarovi, neskôr k Júliusovi Pántikovi. Legenda za legendou, výkvet najkvalitnejšej divadelnej generácie, dnes už všetci po smrti….

Precitla

Slávo Záhradník sa počas štúdií zoznámil aj s baletkou Gabrielou, s ktorou sa neskôr zosobášil. Hoci spolu nemohli mať deti, ich manželstvo bolo bezproblémové a herec svoju partnerku neraz označoval za najväčšiu lásku svojho života. Tolerovala mu aj jeho bohémsky spôsob života a neskoré nočné príchody domov.

Keď v decembri 1991 u nich zazvonil neskoro v noci zvonček, Gabrielu napadlo, že si Slavo zabudol kľúče. Vo dverách však stál policajt. Najprv si myslela, že jej akčný manžel vymyslel ďalšiu zo svojich vylomenín, no o pár sekúnd precitla. Muž v uniforme jej oznámil, že Slavo Záhradník mal smrteľnú autonehodu a jeho telo sa už nachádza v pitevni. V zúfalstve vytočila číslo Slavovho najlepšieho kamaráta Ivana Rajniaka, ktorý k nej so svojou manželkou Magdalénou okamžite prišiel.

Záhadné kroky a objatie

Neskôr sa ukázalo, že Slavovi za volantom prasklo srdce. Až vtedy Gabriele „doplo“, prečo si občas masíruje hrudník. Na to, aby sa sťažoval na nejaké bolesti a vyhľadal lekársku pomoc, bol zrejme príliš tvrdý chlap. Slava pochovala v bratislavskom cintoríne Slávičie údolie a ponorila sa do hlbokého smútku. 

Po mnohých rokoch sa vďaka sociálnym sieťam dala dokopy s dávnym kamarátom svojho manžela, emigrantom Pavlom Tóthom. „Celý ten čas som podvedome cítila, že nie je v poriadku, že manžel odpočíva v Bratislave. Hovorila som si, že by mal ležať v rodnej dedine Hybe. Keď sme na našej chate v Nižnej Boci začali občas registrovať kroky, ktoré akoby patrili Slavovi, začala som sa myšlienkou presunutia jeho pozostatkov zaoberať. Raz som dokonca cítila, že ma ktosi zozadu silno objal,“ zaspomínala si pani Gabriela v knihe Nezostalo po nich ticho a pridáva aj ďalší neuveriteľný zážitok.

Keď „pohrebáci“ otvorili rakvu s jeho telom, ostali šokovaní. Pani Záhradníkovej telefonovali, či svojho manžela nechala zabalzamovať. Jeho telo bolo totiž aj po dvadsiatich rokoch vo vynikajúcom stave. „Vyzeral, akoby bol pochovaný pred týždňom. Po tom, čo sme zariadili cirkevný pohreb v Hybiach, sa záhadné zvuky na chate stratili,“ povedala manželka elitného herca.

Pozrite si špeciálnu GALÉRIU.  Medzi zábermi nezabudnuteľného herca je aj jeho svadobná fotografia 

Prečítajte si tiež: