Od smrti muzikantského fenoménu Mariána Vargu (†70) neuplynul ani rok a do hudobného neba ho nasleduje jeho celoživotný súputník a priateľ Fedor Frešo. Spolu tvorili srdce kapely Collegium Musicum, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií tvorcov. Frešo nám krátko po Mariánovom odchode povedal: „Odišla obrovská časť môjho života. Veľký kamarát a veľký muzikant. Neviem, čo bude teraz, svet, ktorý sme žili je preč.“

A takto si Fedor Frešo a Marián Varga užívali pocit radosti v obklopení svojich rodín
Zdroj: Július Dubravay

Ich životy však nespájali iba pódiá, či nahrávacie štúdiá. Šťastné chvíle relaxu, no najmä diskusií o hudbe a celkovom spoločenskom dianí prežívali vo svojich príbytkoch. Tie ostávali zväčša pred okolitým svetom starostlivo chránené. Na jednom takom posedení mal možnosť sa zúčastniť aj náš týždenník. Bohužiaľ, na druhý svet sa pobrala aj Magdaléna Frešová, ktorú blízki prezývali familiárne Babulka. Bola výtvarníčkou a do posledných chvíľ veľkou láskou zosnulého Freša.

Na sociálnych sieťach dnes už za oboma smútia mnohí ich susedia z Bratislavy. "Pred štyrmi rokmi tragicky umrela naša rusovská suseda Babula Frešová, dnes zlyhalo srdiečko Fedorovi, ktorý naozaj pravidelne športoval, každý deň sa preháňal na bicykli po rusovskom lese, aj so svojimi psami," spomína si na legendárneho muzikanta jeden z jeho susedov. "Vždy veselo zdravil, pristavil sa na kus reči. A oddnes už ani jeho niet. Iste bude chýbať celej kultúrnej obci, Collegium musicum sa teda prerieďuje, ale aj nám tu, v Rusovciach bude náš dobrý sused, ikona Gaštanovej aleje, veľmi chýbať. R.I.P."