Je pár minút pred polnocou, rok 2023 stláča na dverách kľučku a Starý Smokovec odhaľuje svoje tajomstvá. V starobylej vile Zlatica, ktorú vlastní exmanželka kedysi vplyvného oligarchu Juraja Širokého, sa svieti a o ulicu vyššie píše smeráčka Monika Beňová na Instragram, ako v apartmáne vyčkávajú s partnerom prvý január. Čoby kameňom dohodil postávajú v tme ochrankári. Kým iní odrátavajú posledné sekundy starého roka, oni strážia vládnu vilu Kamzík.

Plné parkovisko vo dvore dáva tušiť, že na Silvestra nezíva rekreačné stredisko úradu vlády prázdnotou. VIP rekreanti sa zdajú disciplinovaní. Keď sa úderom polnoci rozžiaria v okolí ohňostroje a ľudia začnú vychádzať z podnikov s prskavkami v ruke, pred Kamzíkom vládne hrobové ticho.

Nedal im zarobiť

Počas silvestrovskej noci zverejnil Igor Matovič nezvyčajne pozitívny status. Mám vás rád, napísal veľkými písmenami a pridal emotikon červeného srdca. Ako sme zistili, urobil tak pod vplyvom čerstvého tatranského vzduchu. Posolstvo lásky vyslal do sveta z vládnej vily, ktorá slúži na potreby premiéra, ministrov a zamestnancom Úradu vlády SR. No kým ešte stále premiér Eduard Heger zostal doma v Bratislave, jeho stranícky šéf sa týždeň predtým vzdal funkcie ministra financií a napriek tomu sa vybral do Starého Smokovca. V útrobách stráženého sídla strávil tri dni s manželkou Pavlínou, dcérou Klárou a mamou Máriou.

SILVESTROVSKÁ NOC Na parkovisku mala auto zaparkované aj manželka Igora Matoviča.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Tatranská vila Kamzík je národná kultúrna pamiatka ukrytá pod stromami len pár metrov od lanovky, ktorá vedie na Hrebienok. Takže keď podaktorí žeravili klávesnice, aby Igorovi Matovičovi odpísali, že jeho ľúbosť je jednostranná, on mal ako rekreant iné starosti. Podľa našich informácií ešte v noci osobne kuchtil - pripravoval cisársky trhanec, ktorý údajne slávil úspech. Inak z vládnej vily bývalý premiér a minister podľa všetkého príliš nevychádzal. Aj keď nedávno podporil zníženie DPH na lyžiarske vleky a lanovky, na zjazdovkách nedal nikomu zarobiť. Matovič ani ni­kto z jeho rodiny nelyžoval, len Pavlínka s Klárou, ako sme zistili, jeden večer prevetrávali na neďalekom kopci sánky.

Vrazili do nej pol milióna

Matovičovci nezostali v silvestrovských oslavách osamotení. Podľa áut zaparkovaných pred vchodom sa v útrobách vily nachádzala ministerka kultúry Natália Milanová a neskôr sa k nim pripojil minister vnútra Roman Mikulec, ktorého sprevádzala nová priateľka Zuzana. Skupina sa bok po boku ocitla v romantickom letohrádku, ktorý dala koncom 19. storočia postaviť arcivojvodkyňa Klotilda von Habsburg. Drevené ornamentálne prvky vybrala s najlepším tatranským architektom svojej doby a budove dodnes dodávajú rozprávkový ráz. Po páde monarchie však vilu Habsburgovcom zoštátnili a v roku 1975 sa dostala pod Správu zariadení Úradu vlády SR. Odvtedy slúži na výjazdy vlády či potreby premiéra.

Za posledných desať rokov prešiel drevený palác premenou. Expremiérka Iveta Radičová tam dala z drevených podláh vytrhať staré koberce a zrekonštruovať pokazené kúrenie. Za jej nástupcu Roberta Fica pribudol bazén a hydromasážna jacuzzi vaňa za viac ako 25-tisíc eur. Dovedna sa do stavby, ktorá sa vraj nachádzala v havarijnom stave, investovalo asi pol milióna eur. Dnes je tam asi šesť dvojlôžkových izieb a dva apartmány, o areál sa stará niekoľko zamestnancov.

Kázeň o tom, ako sa zmeniť

Bohatší by skonštatovali - rekreačné minimum. No Igora Matoviča donútila opustiť privátne miesto najmä jedna potreba. Duchovná. Prvého januára ráno nastúpil s ochrankármi, mamou a dcérou do auta a vybrali sa k najbližšiemu svätostánku. Manželka Pavlínka sa do vozidla nezmestila, a tak si to do Kostola svätého Petra a Pavla odšliapala po svojich. Mimochodom, nasledoval ju šéf úradu vlády Július Jakab s rodinou.

Bývalý premiér si v modernom chráme sadol do jedného z posledných radov a počas omše prijal sväté prijímanie, čo znamená, že posledný mesiac sa musel vyspovedať zo všetkých svojich hriechov. Počúval i pastiersky list spišského biskupa, ktorý si vypomohol citátom z románu Phila Bosmansa Kľúč šťastia. „Väčšina ľudí si myslí, že by mohli zmeniť svet bez toho, že by zmenili seba samých,“ čítal z kazateľnice miestny farár. „Tí hore hovoria, že by to mali urobiť tí dole, tí dole hovoria, že sa to týka tých hore. Muži si myslia, že by sa mali zmeniť ženy, ženy by chceli, aby to urobili muži. Naháňame strach a vytvárame zbytočné stresy. Iba presvedčenie a pochopenie, iba priateľstvo môže priviesť k zmene. Iba ľudský tvor je schopný zmeniť samého seba. Len ak zmení seba, bude môcť zmeniť aj svet či spôsob spolužitia,“ vypočul si Igor Matovič prvý deň v roku.

„Myslím si, že viac pokoja by všetkým pomohlo,“ podotkol neskôr pred kostolom. Keď sme poznamenali, že konflikty má predsa rád, vrátil sa z duchovných sfér späť na zem. „Nemám, len ma nebavia nespravodlivosti. Mnohé sa nedá pokojne povedať, dakedy treba zvýšený hlas a možno aj konflikt, aby sa tí, čo by sa mali zobudiť, zobudili.“

Kým v prieskumoch nepopularity trhá Igor Matovič historické rekordy a sociálne siete sú preplnené kritikou jeho osoby, presvedčili sme sa, že on sám žije v celkom inej realite. Zo smokoveckého kostola utekať nemusel, za pár minút sa pri ňom zastavilo aspoň päť našincov. Každý mu chcel potriasť rukou a popriať všetko dobré. Odporcovia sa, naopak, držali bokom. Vyzeralo to, že v Starom Smokovci nie je exminister prvýkrát. „Vždy nastane pekný efekt, keď je inverzia, Pop­rad je dole zahmlený, sychravý, dôjdete sem a zrazu je slnko. Boli sme tu v polovici novembra, v Trnave sme mali osem stupňov a tu dvadsať,“ pochvaľoval si.

Odíde z politiky?

Silvester Igora Matoviča vraj bujarý nebol. „Iba sme pozerali z balkóna, ako sa v Tatrách dodržuje zákaz ohňostroja. Búchalo to tu krížom-krážom, takže mi bolo celkom ľúto, že zvieratá nemajú pokoj,“ povedal. Vynára sa preto zásadná otázka, či predpisy neporušil aj on sám. Ako sa mohol s rodinou rekreovať v zariadení slovenskej vlády v čase, keď sám už nebol týždeň jej súčasťou. „My sme boli dohodnutí ešte začiatkom decembra,“ odpovedal bez emócií.

V prostredí tatranskej prírody mal tak bývalý premiér priestor v pokoji rozmýšľať. „Práve včera som si uvedomil, že Slovenská republika má tridsať rokov a skoro polovicu bojujem proti mafii. Už by to mohol prebrať aj niekto druhý,“ lamentoval. „Bol by som rád, keby som mal nejakého nasledovníka, u ktorého by som sa mohol na sto percent spoľahnúť, že nebude robiť zmluvy s diablom a bude bojovať. Nejaké zárodky vidím, ale potreboval by som od nich viac odvahy bojovať a robiť menej kompromisov,“ dodal.

Na snímke šéf OĽANO Igor Matovič po skončení omše v kostole Sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.
Zdroj: MARTIN DOMOK

FOTO z pobytu Igora Matoviča v Tatrách v GALÉRII

No pri otázke, či to pre slovenský národ znamená, že odchádza z politiky, sa iba pousmial. „Ešte zajtra nie,“ vychrlil zo seba a nastúpil do limuzíny smerujúcej do bezpečia vládnej vily.