Koho hľadáte? Pána Sagana? A kde býva? - začal sa zaujímať jeden z monackých susedov slovenskej cyklistickej hviezdy Petra Sagana (27). Okamžite sa nám rozhodol v Monte Carle pomôcť a schmatol nás za ruku.

„V tomto vchode býva? Ukážte, ktorý zvonček?“ nástojil a bez váhania naň zatlačil. Zvonenie sa začalo rozliehať po celom átriu. Saganov byt na druhom poschodí veselo vyzváňal a zvuky sa šírili, až sme ostali v údive, že v luxusnej bytovke, ktorú si Peter Sagan pred rokmi obstaral, sa zvuková izolácia rovná petržalskému paneláku.

Asi sedemdesiatročný rodený Monačan nám vysvetľuje, že zvončeky sú na to, aby ste sa niekomu dozvonili. Stará škola sa nezaprie. „Prečo? Keď tam má menovku a chcete s ním hovoriť,“ posmelil nás cyklistov sused.

EXKLUZÍVNE V Saganovom sídle v Monaku: Čo naňho hovoria susedia a ako tam vlastne žije?

Monacký priemer

Na Slovensku hádam niet človeka, ktorý by netušil, kto je Peter Sagan. Cyklista pritom už niekoľko rokov žije v Monaku, kde má trvalý pobyt a doteraz sa tam strácal medzi množstvom ďalších prominentov.

Po minulotýždňovej diskvalifikácii z Tour de France poznajú meno mladého Žilinčana takmer v celom Monte Carle. Ale iba ako cyklistu, ktorý „dal lakeť Cavendishovi“. Pred vyše tromi rokmi tam Peter investoval približne do sedemmiliónovej nehnuteľnosti s výhľadom na Stredozemné more. Na slovenské pomery ide o nadštandardné bývanie, ale v porovnaní s inými apartmánmi v známom kniežatstve je to skôr priemer.

Výhodou bývania v kniežatstve sú najmä daňové úľavy, čo presne pomenoval bývalý tenisový tréner Tomáš Petera. „Všetci sú tam, samozrejme, kvôli nízkym daniam, nie je to preto, že by sa im tam veľmi páčilo,“ povedal otvorene. Ale, ako dodal Sagan, v Monaku našiel skvelé podmienky na trénovanie a to ho presvedčilo. „Už som bol unavený z bývania po hoteloch. Začínalo ma to vyčerpávať. Byt v Monaku bude moja základňa. Oplatí sa to. Pre počasie, tréning aj pokoj,“ uviedol pred rokmi.

Po vylúčení z etapových pretekov Tour de France však pre neho pokoj vo vlastnom byte nebol priorita. S tehotnou manželkou Katarínou, ktorá má v septembri priviesť na svet ich prvého potomka, sa totiž vybral za kamarátmi na megajachtu do talianskeho prístavu Portofino. Vo svojom ospevovanom monackom sídle nevydržal ani niekoľko dní.

EXKLUZÍVNE V Saganovom sídle v Monaku: Čo naňho hovoria susedia a ako tam vlastne žije?

V papučiach do vrtuľníka

Pred monackou bytovkou, kde si Peter Sagan pred rokmi kúpil luxusnú nehnuteľnosť, sme sa nestačili čudovať. Cyklistu všetci zamestnanci poznali. Urastený strážnik na otázku, ako by Slovákov hodnotil podľa správania fenomenálneho cyklistu, dlho neváhal. „Je milý. Vždy pozdraví, ale niekdy má zlú náladu a je zamračený. No to mávame asi všetci. Nemôže byť stále dobrý deň. Tak asi takí ste, Slováci,“ zasmial sa strážnik a prezradil nám tiež, že Petra už niekoľko dní nevidel. Ten pritom po vylúčení zo slávnych pretekov nakrútil vo svojom aute video s odkazom pre fanúšikov. Vraj sa vracia do Monaka za manželkou Katarínou. Ďalšie plány na najbližšie dni už neprezradil, my však vieme, kam mohli viesť jeho kroky.

Krížom cez ulicu má Peter Sagan k dispozícii heliport, z bytu sa tam môže vybrať doslova v papučiach. Vyťaženému športovcovi pristávacie miesto pre helikoptéry určite ušetrí mnoho času. Najbližšie letisko je totiž až v Nice a transport naň trvá vyše hodiny. Preto heliport susedia vo veľkom využívajú. Jednosmerná jazda ich vyjde na stoštyridsať eur a trvá približne desať minút. „Viete, ja už tak dobre nepočujem, takže mi tie vrtuľníky nevadia, ale viem, že niektorí sa práve preto už odsťahovali. Mysleli si, že to bude dobré, ale prekážalo im to. Každú chvíľu tu lomozia. Zvuk sa odráža od stien a nesie sa aj dovnútra,“ pokračuje obyvateľ monackého areálu.

EXKLUZÍVNE V Saganovom sídle v Monaku: Čo naňho hovoria susedia a ako tam vlastne žije?

Bytový dom, kde si Saganovci na Azúrovom pobreží nažívajú, poskytuje nadštandardné služby. Vchod stráži päť dní v týždni vrátnik v slušivej uniforme, ktorý dohliada na poriadok. Cez víkend má voľno. Zato záhradník pracuje aj v nedeľu. Upravuje zelenú výsadbu v átriu. Pomocná sila zmetá opadané lístie a smeti. Ak nejaký kvet odumrie, ihneď ho vymenia za nový. Pikantné je, že podľa preškrtnutého bicykla na tabuľke je sem zakázaný vstup na dvoch kolesách. Dom má aj podzemnú garáž, ktorú nepretržite sleduje strážna služba. Pod oknami vidí športovec dlhé mólo, kde ráno trénujú profesionálni aj amatérski športovci. Hneď za rohom je dokonale upravený park - Ružová záhrada princeznej Grace.

Sused princeznej

Modrou krvou to v Saganovom okolí priam dýcha. O pár krokov ďalej totiž žije vo svojom apartmáne monacká princezná Stéphanie. Dvojpodlažný penthouse s bazénom je už bývanie inej kategórie! Už keď sa k objektu priblížite, zaostria na vás všetky kamery a vyjde vrátnik, ktorý na rozdiel od tých u Sagana, na Avenue des Papaplins, kde sa náš cyklista zabýval, nepovie ani slovo.

EXKLUZÍVNE V Saganovom sídle v Monaku: Čo naňho hovoria susedia a ako tam vlastne žije?

„Neviem, nevidel som ho dosť dlho. Veď je na Tour de France, nie?“ prehovorí nakoniec strážnik garáže. „Striedame sa, takže neviem ako kolegovia, ale ja som pána Sagana dlho nevidel,“ mykol plecami. Natíska sa tak myšlienka, či náš najlepší cyklista v daňovom raji naozaj žije tak, ako to vyžadujú tamojšie zákony. Aby mohol využívať monacký daňový systém, je nevyhnuté, aby v krajine strávil aspoň šesť mesiacov v roku. Pre športovca, ktorý je neustále na cestách, je táto podmienka dosť náročná.

Mnohí preto radi používajú rôzne triky. Aby to vyzeralo, že svoj byt využívajú, odídu a nechajú napríklad pustenú vodu a elektrinu, aby účty mohli použiť ako dôkaz. A tak aj Sagan pri prvej príležitosti z kniežatstva pokojne odišiel a spoznával ďalšie pobrežia Stredozemného mora