Ešte pred Vianocami trónila fotografia Marianny Ďurianovej na vianočných pozdravoch, ktoré posielala televízia Markíza. S jej zajačími úmyslami vtedy nikto nerátal. Správa o odchode tváre televízie nezaskočila len jej chlebodarcov. Na Slovensku sa okolo nej zrazu rozpútal humbug podobný tým, ktoré vypuknú pri tragických udalostiach.

Je však možné, že smútočná nálada je na mieste. Podľa mediálnych expertov môžu byť dni niekdajšej cisárovnej slovenského bulváru nadobro zrátané. Stačí sa pozrieť na osud jej predchodcov.

Déjà vu?

Písal sa rok 2006, keď najväčšia hviezda spravodajstva TV Markíza dala zamestnávateľovi nečakane košom. Volala sa Aneta Parišková a len pár týždňov predtým obhájila víťazstvo v najprestížnejšej ankete popularity. Ľudia i televízia ju milovali. Lenže jedného dňa si povedala, že sa potrebuje „posunúť niekam ďalej“.

S týmto argumentom, a to na vrchole slávy, odišla za Pavlom Ruskom do politiky. Vo vedení Markízy sa podľa našich informácií vtedy takmer zrútili, nevedeli si predstaviť, čo si bez miláčika národa počnú. Nestalo sa však absolútne nič. Naopak, nevyspytateľný krok sa vypomstil Anete. Ruskova strana ANO krátko nato utrpela porážku v parlamentných voľbách.

Ako rýchlo teda moderátorka do politiky skočila, tak rýchlo aj skončila. A keď neskôr začala koketovať s myšlienkou vrátiť sa do Záhorskej Bystrice, údajne zaúradovali intrigy. Podľa vtedy medializovaných informácií to vraj zdvihlo žlč jej konkurentkám Marianne Ďurianovej i Martine Šimkovičovej, ktorá predtým kamarátke Anete svedčila na svadbe.

Možno i vďaka ich „dobrosrdečnosti“ dala vtedy prednosť TV JOJ, no prehovoril ju vraj aj kamarát a ďalší „mediálny emigrant“ Dano Krajcer. V rovnakom čase ako Aneta odišli z Markízy moderátori Iveta Malachovská, Kveta Horváthová, Ján Dubnička, no predovšetkým niekdajšia megahviezda Jožo Pročko, ktorý mal dovtedy s televíziou exkluzívnu zmluvu.

„V JOJ-ke zarobím trikrát viac ako za desať rokov v Markíze,“ vystatoval sa vtedy zabávač, ktorého údajne zlanárili na Kolibu neskutočne dobré podmienky. Ukázalo sa však, že personálne zmeny trhom takmer vôbec neotriasli.

Niekdajšie populárne tváre Markízy nahradili iné, Dano Krajcer časom na obrazovke tiež skončil a na JOJ-ke nefungoval ani Jožo Pročko, ktorý sa vrátil tam, odkiaľ prišiel, čiže do rodného Haliča. Spokojná matka Aneta Parišková skončila ako mnoho ďalších jej kolegýň vo vedľajšom vysielacom čase a na časy, keď bola hlavnou hviezdou televízie, už len spomína.

Čítajte viac:

Pariškovej drsný odkaz pre Ďurianovú: Na moje miesto ťa nepustím!

Presuňme sa do roku 2014

Markíze dáva zbohom Marianna Ďurianová, ktorá sa v anketách popularity už dávno neobjavuje na predných priečkach, a po jej návrate z materskej mnohí špekulovali, že stratila iskru v oku. Tridsaťsedemročná moderátorka nebola už po návrate z materskej väčším magnetom pre divákov než iné.

„Mariannin návrat nijako neovplyvnil ani výsledky sledovanosti Televíznych novín,“ potvrdila nám hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová. V kuloároch sa hovorilo, že Ďurianová by chcela mať ďalšie dieťa a odísť opäť na materskú. Miesto toho minulý týždeň vedeniu oznámila, že potrebuje zmenu.

Napriek tomu, že ju v Záhorskej Bystrici obskakovali a mesačne tu vraj zarábala okolo 4-tisíc eur. S Františkom Borovským, ešte ako programovým riaditeľom TV JOJ, ju na stretnutí prichytili už pred siedmimi rokmi. Tentoraz jej podľa kuloárnych informácií ponúkol „neskutočné peniaze“.

Zaúradovať však mohol i Ďurianovej blízky kamarát moderátor Pavel Bruchala, ktorý do JOJ-ky ubzikol pár dní pred ňou. Hovorí sa, že o prestupe na Kolibu rozmýšľa aj moderátorka Martina Mečiarová či dramaturgička, ktorá má na Kolibe šéfovať novému jojkárskemu Teleránu.

Exodus do JOJ-ky však odštartoval Vilo Rozboril, ktorému v Markíze vraj vypršala exkluzívna zmluva. Po tom, čo sa v Záhorskej nepohodol s generálnym riaditeľom Matthiasom Settelem, na Kolibe mu hádam ponúkli lepšie podmienky. Či sa bude história opakovať a partia odídencov sa ocitne na smetisku mediálnych dejín, ukáže čas.

Zanikne?

Na novom pôsobisku zatiaľ nie je Marianne Ďurianovej čo závidieť. Čakať ju tam bude zástup ambicióznych moderátoriek spravodajstva, ktorým ide v prvom rade o vlastný chlebík. Nad ich medializovanými vyjadreniami, ako sa na novú tvár tešia, sa dá naozaj len pousmiať. Jediná, ktorá sa rozhodla radšej mlčať, je Mariannina niekdajšia kolegyňa Aneta Parišková.

Z Koliby zatiaľ unikajú len kusé informácie, podľa nich by sa tu mala objaviť v nespravodajskom formáte v hlavnom vysielacom čase. Či pôjde o seriál Panelák, vzhľadom na Ďurianovej dlhoročné herecké ambície, nevedno. „Na Mariannu sa ma nepýtali už iba z NASA,“ reagoval najprv žoviálne generálny riaditeľ TV JOJ František Borovský, ktorého sme oslovili.

Na naše otázky, koľko času a peňazí ho markizácka star stála a či si nerobí chuť aj na ďalšie tváre konkurencie, však už neodpovedal. Nedozvedeli sme sa ani to, akým spôsobom sa dá po trinástich rokoch zmazať Ďurianovej z čela pomyselné tetovanie Markíza.

„Fakt, že práve do JOJ-ky pôjde Vilo Rozboril, neprekvapil nikoho znalého rozpočtov a možností televízií. Marianna Ďurianová je však veľká ryba, veď sa len nedávno vrátila z materskej dovolenky rovno na najprestížnejší televízny flek,“ myslí si mediálny analytik Bohumil Stejskal.

„Neverím, že JOJ-ka by ju vymenila za jednu zo svojich moderátoriek, Lucia Barmošová je obľúbená a veľmi podobná Marianne, Adriana Kmotríková je v televízii od nepamäti. Možno s Mariannou počítajú na formát, ktorý by v Markíze nikdy nerobila, a ponúknu jej tak možnosť odpútať sa od imidžu čítačky správ. To jediné by mi dávalo zmysel."

"V takom prípade by to však bolo pre televíziu isté riziko. V spravodajstve je výborná, ale keď bude robiť niečo iné, nemusí jej to sadnúť. Čiže môže skončiť ako jej kolegyňa Aneta.“

Názor bývalého generálneho riaditeľa Markízy Václava Miku, ktorý v týchto dňoch dovolenkuje v zahraničí, sa nám získať nepodarilo. No jeho vtedajšia nástupkyňa Zuzana Ťapáková si nemyslí, že moderátorkin prestup by mohol výrazne zamiešať karty na trhu. „Imidžovo to pre Markízu môže znamenať oslabenie, ale čudujem sa Marianne. Skôr tam zanikne, ako vynikne. Tak, ako sa to stalo mnohým iným,“ povedala nám.

Oveľa tragickejšie vníma celú situáciu ďalší bývalý šéf najsledovanejšej televízie Pavol Rusko, ktorý Ďurianovú v podstate „vytvoril“. „Nevedel som o tom, ale po informáciách, ktoré mám, ma to ani neprekvapilo. Netrúfam si hodnotiť, či urobila dobre, ale čo určite viem, neurobila dobre Markíza, že to dopustila. Myslím si, že je to dôsledok chaotických zmien, ktoré sa tam robia."

"Chápem, že riaditeľ by mal konsolidovať najmä oblasť financií, na druhej strane si myslím, že by mal opatrnejšie nakladať s ľuďmi, ktorí sú najväčším kapitálom televízie. Nemôže sa stať, že mu najlepší ľudia odchádzajú bez toho, aby to mohol ovplyvniť,“ povedal napriek tomu, že o škandalóznych moderátorkách televízneho spravodajstva sa svojho času vyjadroval dosť nelichotivo.

„Marianna výrazne zmenila svoj životný štýl, druhá vec sú profesionálne schopnosti, ktoré v žiadnom prípade nestratila. Pre Markízu to je strata napriek tomu, že by to JOJ-ke nepomohlo. Jeden človek televízii nepomôže, ale je to trend, ktorý treba zastaviť. Markíza stále dominuje a, pri všetkej slušnosti, konkurencia jej príliš na päty nešliape. Ale v každom prípade nie je dobré mať dve slabé televízie v krajine.“

Systém hviezd

Mariannu Ďurianovú si prvý raz všimol vo vysielaní verejnoprávnej televízie práve Rusko a keď na ňu upozornil v Markíze, mnohí sa mu vraj najprv smiali. Keď si však sadla za moderátorský pult, museli mu dať za pravdu.

„Tak je to aj s Puškárovou, so Švajdom, s Rozborilom, Horváthovou a Hospodárovou, od môjho odchodu Markíza nikoho iného nevyprodukovala. TV JOJ si vytvorila len Luciu Barmošovú a vynikajúceho redaktora komerčného spravodajstva Joža Kubániho,“ myslí si zakladateľ Markízy. Ako sa mu podarilo vytvoriť silný systém televíznych hviezd, konkretizovať nechce. Odmieta však, že by to súviselo s tým, že bol prvý.

„Nebudem dávať školenie cez médiá. Ale na konkurz prišlo päťtisíc ľudí a vybrali sme desiatich, ktorým sme sa potom systematicky venovali. Treba byť vnímavý voči ich potrebám, až potom sa to, čo vedia, môže premeniť na plus,“ rozpráva o časoch, keď sa ešte nemusel vyrovnávať s maniermi hviezd.

Dnes je to inak. Vilo Rozboril vraj pokojne meškal na dohovorené stretnutia s riaditeľom Markízy a problémy v komunikácii hlásia klebetníci už aj z JOJ-ky.

„Každý ide tak ďaleko, kam ho jeho nadriadení pustia. Vilo Rozboril bol v čase, keď som tam bol ja, slušný moderátor, ktorý presne vedel, odkiaľ pokiaľ. Ale keď dáte pokrievku z hrnca preč a zakúrite pod kotlom, para uniká až tak, že po čase si myslí, že jej patrí celá kuchyňa,“ dodáva veľavravne Pavol Rusko.