„Kto v prvej sérii otočil ksicht, nemal pokoja. Je vtipné, že ani po rokoch ľudia nezabudli,“ usmieva sa niekdajší porotca a rozhlasový spíker Julo Viršík (56).

Sám po tom, čo z kolotoča SuperStar vystúpil, už ju nesledoval. „Niektoré ročníky išli úplne mimo mňa. Možno ani táto posledná by ma tak nechytila, ale pretože sme s manželkou v dobrovoľnej karanténe na Záhorí, máme ju ako nedeľný rituál,“ priznáva.

Zašil sa na chalupe

Do najznámejšej televíznej šou vstupoval Julo Viršík ako rozhlasová hviezda, hudbe sa rozumel rovnako ako dnes Leoš Mareš. „Ani ja som nevedel rozlíšiť, či je niekto nad alebo pod tónom. Vychádzal som z toho, že v tých časoch som mal asi podrezanejší jazyk ako ostatní, a preto ma oslovili. Každá doba chce svoje. Páči sa mi, ako to teraz oživil Leoš Mareš,“ chváli kolegu z Prahy, zatiaľ čo on sám odišiel na televízny dôchodok. „Mojou celoživotnou láskou zostáva rádio. Tam mám svoju anonymitu, to mi vyhovuje,“ hovorí jeden z moderátorských piliérov rádia Expres.  

FOTO Jula Viršíka, ako si nažíva na Záhorí, v GALÉRII

Vytúžený pokoj našiel moderátor aj počas pandémie, s manželkou sa pred troma mesiacmi odsťahovali na Záhorie, kde majú chalupu. A zdá sa, že im to zmení život dlhodobo. „Keď sa raz do týždňa vraciam do Bratislavy, kde mám povinnosti v rádiu, priznám sa, akoby to už bolo pre mňa cudzie miesto. Skôr sa vidím doma tu na vidieku. Užívame si to. Môžeme ísť so psom k jazeru, bicyklovať sa, prejsť sa do lesa.“

A k prírode pridali Viršíkovci televízne nedele pri SuperStar. „Našou favoritkou je tá baba so strojčekom, čo to naposledy zaklincovala pesničkou I Will Survive. Zhodou okolností máme v Prievidzi, odkiaľ pochádza, mnoho kamarátov. Viem, že tam bude mať dosť silný fanklub,“ zamyslel sa Julo Viršík.

Hoci SuperStar mieni a život mení. „Boli tam ľudia, po ktorých sa úplne zľahla zem. A potom máme Adama Ďuricu, ktorý sa nedostal do finálovej zostavy a dnes je ďaleko, ďaleko pred všetkými. Miro Jaroš si s Haberom užil svoje a dnes je vysmiaty, úspešný, našiel si svoj segment. Nedávno sme si telefonovali, že chystá veci aj pre dospelých, lebo nechce sa zacykliť len v detských pesničkách.“

Apropo, Paľo Habera (58). Zatiaľ čo súťažiaci, miesta aj okolnosti sa menia, on stále sedí na tej istej stoličke. Naozaj sa nezmenil? „Paľo je Paľo, on si ide svoje. Mne sa zdá stále konzistentný a spravodlivý, nikomu neublížil. Skôr doba je ostrejšia, tvrdšia, viac sa všetko zvlčilo. Možno v tomto kontexte sa zdajú jeho výroky miernejšie než kedysi. Napríklad si pamätám, že raz niekomu povedal, že je niečo ,na hovno‘ a potom sa to vláčilo po novinách a časopisoch.“ Dnes by už takúto „zvrhlosť“ podľa Viršíka asi nikto neriešil.

Sebavedomí, ale oprávnene

No ani súťažiaci nie sú takí, ako bývali. „Dnes tie deti majú také technické vychytávky, že si hudbu môžu robiť a zverejňovať sami. Vedia byť operatívnejšie v styku s tými, ktorí im radia. Aj sebavedomie majú mnohí na výške, ale oprávnene, lebo majú niečo za sebou,“ dumá moderátor nahlas a odhaľuje, čo ho na televíznej šou bavilo najviac. „Kastingy, kam sa prihlásil naozaj ktokoľvek. Živé prenosy už neboli taká zábava.“

Rokmi sa Julo Viršík podľa vlastných slov upokojil. Staršia dcéra vyštudovala medicínu, mladšia študuje v Holandsku medzinárodné vzťahy. „Tešíme sa, keď sa teraz vráti, lebo sme ju naposledy videli na Vianoce,“ referoval nám z chalupy na Záhorí, kde mu, zdá sa, okrem detí nič nechýba.

FOTO Jula Viršíka, ako si nažíva na Záhorí, v GALÉRII

S Lenkou Slanou sa tam naposledy videli vlani, náhodne na seba narazili vo vedľajšej dedine. Laca Lučeniča stretáva, keď si zájde na krst nejakého albumu. „A s Paľom? Skôr si telefonujeme, keď potrebujem niečo nahrať do rádia. Nevideli sme sa dávnejšie, ale chcel by som sa s ním stretnúť a prebrať nejaké pracovné záležitosti,“ rozpomenie sa na plány, ktoré nosí v hlave.