FOTO, ktoré šokovala Busha, nájdete v GALÉRII

Bývalý americký prezident George Bush mladší (77) strávil v úrade osem rokov. Počas obdobia od roku 2001 do roku 2009 musel absolvovať stovky, ak nie tisícky oficiálnych stretnutí či diplomatických večerí. Ako priznal, neveril vlastným očiam, keď na jednej z archívnych fotiek spoznal zosnulého šéfa žoldnierskej skupiny Vagnerovcov Jevgenija Prigožina. Bush si uvedomil, že počas večere s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorá sa konala v roku 2006 v Petrohrade, ho obsluhoval samotný obávaný šéf žoldnierov.

Väčší šok ako smrť bola fotka

Bush mladší sa o príhode rozhovoril v rámci konferencie, ktorá bola v ukrajinskom Kyjeve. Exprezident sa pripojil prostredníctvom videohovoru. Keď sa ho opýtali, či ho Prigožinova smrť šokovala, Bushova odpoveď prekvapila. „Nie. Čo ma šokovalo, je fotka, ktorú som nedávno videl a na ktorej bol on tým, kto mi servíroval jedlo," vysvetlil účastníkom konferencie. Dodal, že večeru spred sedemnástich rokov si veľmi nevybavuje. „Viem iba, že som to prežil," zavtipkoval.

Na fotografii zo samitu G8, ktorú tvorí sedem najvyspelejších ekonomík sveta a Rusko, vidieť interiér luxusnej petrohradskej reštaurácie. Za stolom sedí Bush s manželkou Laurou a ruský prezident Vladimir Putin so svojou bývalou manželkou Ljudmilou. Prigožin sa nakláňa k americkému prezidentovi s fľašou, zrejme mu ju chce ukázať, uvádzajú americké médiá. Na internete sa neskôr objavila aj fotka z roku 2002. Hlavní aktéri boli rovnakí - za stolom sedia obe hlavy štátov, pričom Prigožin je opäť prítomný v úlohe čašníka.

Vzbura ho možno stála život

Prigožin si spravil meno v gastrobiznise, kde má pôvod prezývka "Putinov kuchár". Jeho služby často využíval aj Kremeľ, čo Prigožin využil pri budovaní svojho impéria a kontaktov. Preslávil sa ako vodca spomínanej súkromnej Vagnerovej ozbrojenej skupiny. V júni sa pre nespokojnosť s vedením vojny na Ukrajine pokúsil o neúspešnú vzburu proti ruskému veleniu, po čom jeho vzťahy s Putinom ochladli. V auguste zomrel na palube svojho lietadla, ktoré malo namierené z Moskvy do Petrohradu. Časť žoldnierov obvinila ruské velenie a Putina, že lietadlo dali zostreliť.

FOTO Putin, Bush a čašník Prigožin, pozrite si GALÉRIU