Najlepšie zarábajúcim cyklistom sveta bude od budúcej sezóny Slovák. Šesť miliónov eur ročne - taký plat by mal od januára budúceho roku poberať v nemeckom tíme Bora-hansgrohe hrdina práve skončenej Tour de France Peter Sagan.

Čítajte viac:

Ako za čias Slotu: Zadĺžená Žilina chce sochu pre Sagana. Predraženú a bez súťaže

„Je to vysoká suma, ale Peter si ju zaslúži. Naozaj je najlepší,“ zložil mu poklonu ďalší z popredných slovenských jazdcov Peter Velits. Sagan letí finančne nahor ako raketa. „Keď na jeseň roku 2008 podpisoval prvú zmluvu s Liquigasom, dohodol sa na tisícke mesačne,“ prezradil nám jeho bývalý mediálny manažér Jozef Korbel.

Všetko to však má jeden podstatný háčik. Nemecká firma Bora, ktorá predáva kuchynské spotrebiče do vyše dvadsiatich krajín sveta, zatiaľ mlčí. Žiadnu z informácií, s ktorými tak nečakane vyrukoval počas Tour de France ruský biznismen Oleg Tiňkov - majiteľ stajne Tinkoff, za ktorú Sagan jazdí -, nikto z kompetentných nepotvrdil.

Fenomén Sagan: Taký sa rodí raz za generáciu. Z jeho výplaty sa vám zatočí hlava!

Katarína Saganová - manažérka a zároveň manželka. Foto: Archív

Ako Rus zavádzal

Tiňkov v tom však má jasno. „Už je to hotová vec. A dajú mu oveľa viac, ako som mu dával ja. U mňa mal 4,5 milióna. A potom, že ja preplácam jazdcov,“ vytáral novinárom milionár so sibírskymi koreňmi. A to predtým svätosväte tvrdil, že ak Sagan vyhrá tohto roku na Tour de France aspoň tri etapy, svoj úmysel odísť z cyklistiky prehodnotí a Petra si možno nechá.

Sagan tri víťazstvá skutočne vybojoval. Hoci, ako priznal, ani s nimi tentoraz veľmi nepočítal. K nim pridal piaty zelený dres najaktívnejšieho pretekára po sebe, už len Nemec Zabel ich má viac. Tentoraz si ho Slovák privlastnil s rekordným náskokom. Druhému Nemcovi Marcelovi Kittelovi by ani dvojnásobok bodov nestačil, aby ho tromfol. Brit Cavendish vzdal súboj s nezlomným Žilinčanom ešte počas Tour. Navyše, Sagan tri etapy jazdil v žltom, ba stíhal v kopcoch pomáhať aj tímovým kolegom Poliakovi Rafalovi Majkovi a Čechovi Romanovi Kreuzigerovi. Ušla sa mu aj cena pre najbojovnejšieho cyklistu na Tour.

Čítajte viac:

Šoumen Sagan ako ho nepoznáme: Kedysi bol utiahnutý a málovravný!

„Klamal by som, ak by som tvrdil, že nie som spokojný,“ vyhlásil Sagan. Tiňkov však svoje predchádzajúce slová asi nemyslel vážne. Slovo totiž nedodržal. Hm, ktovie, ako seriózne teda máme brať jeho vyhlásenia o Saganovom prestupe do nového tímu. „Pokým to nie je oficiálne, sú to len špekulácie. Ale aspoň máte o čom písať,“ smial sa Saganov brat Juraj, ktorého sme vyrušili doma v Žiline na tréningu. „Všetko sa to asi definitívne upečie až v auguste, ale ja to Tiňkovovi nemôžem mať za zlé, že o tom rozprával. On je už raz taký. Keby mlčal, tak mi teraz asi nevoláte,“ dodal s úsmevom Juraj, ktorý koncom júna nečakane Petra porazil v boji o titul majstra Slovenska.

Froome na neho nemá

Prestup zo stajne Tinkoff do nového tímu, ktorý by mal niesť názov Bora-hansgrohe, by podľa mediálneho manažéra Petra Sagana Mateja Vyšňu bol pochopiteľný. „Bolo by to prirodzené. Veď je najlepší cyklista. V žltom síce prišiel na Tour do Paríža Brit Chris Froome, ale on nemá takú mediálnu silu. Žiari len mesiac, Sagan je na očiach stále. Jeho mediálna hodnota je určite vyššia. Podľa mňa aj viac než tých šesť miliónov, čo mu núkajú v Bore,“ tvrdí Vyšňa.

Vyšňa v manažérskej funkcii vystriedal po dlhých rokoch Jozefa Korbela. Toto bola jeho prvá Tour v novej úlohe. „Vedel som, do čoho idem, ale už teraz je okolo neho neskutočný humbug. Som zvedavý, aké to bude v novom tíme. Po talianskom spôsobe života by však Nemci nemuseli byť zlý krok. Peter mi už spomínal, že má rád, keď je všetko naplánované,“ vraví Vyšňa. Ešte nedávno bol platový strop v cyklistike niekde na úrovni 3,5- -4 milióny eur.

Fenomén Sagan: Taký sa rodí raz za generáciu. Z jeho výplaty sa vám zatočí hlava!

Tesne druhý: Len pár centimetrov chýbalo Slovákovi, aby bol prvý aj v Paríži. Vyhral Nemec Greipel. Foto: profimedia.sk

Toľko zarábal Froome aj taliansky miláčik Vincenzo Nibali. Ako je možné, že je niekto ochotný dať Saganovi až šesť miliónov? Jeden z manažérov stajne Tinkoff Gabriel Uboldi v tom má jasno. „Lebo Peter je vždy v centre diania. Vie na seba strhnúť pozornosť. Aj vtedy, keď sa výsledok nedostaví,“ vyhlásil v dokumente, ktorý sa pokúsil nahliadnuť do zákulisia v tíme.

„Je to podobný prípad ako Tiger Woods v golfe či Usain Bolt v atletike,“ myslí si jeho marketingový manažér zo spoločnosti DMTC Marco Del Checcolo.

Už aj v krčme

Slovenská cyklistika vďaka Saganovcom či Velitsovcom urobila za posledné roky míľové kroky vpred. „Cez leto sme najsledovanejší šport. Už sa o nás hovorí aj v krčme a to niečo znamená. Určite sa to pohlo vpred. Nečakám však, že nám budú platy nejako dramaticky rásť. Zmluva, o ktorej sa hovorí, tá je len pre Sagana. Lebo je najlepší,“ myslí si Peter Velits. Jeho slová potvrdzuje nielen vyše 800-tisíc Saganových fanúšikov na sociálnych sieťach, ale aj množstvo priaznivcov, ktorí ho boli vo Francúzsku povzbudiť osobne.

Čítajte viac:

Robia z neho šaša? Sagana zapojili svokrovci do vlastného biznisu

Mám najväčší fanklub na Tour. Ďakujem všetkým, ktorí ma prišli podporiť. Aj vďaka nim sa mi tak darilo,“ odkázal im Sagan. Ruka v ruke s jeho popularitou rástla rekordná sledovanosť Tour de France na slovenských obrazovkách. „Tento ročník bol vôbec najsledovanejším od začiatku vysielania priamych prenosov z Tour na RTVS. Poslednú etapu do Paríža, v ktorej Peter skončil druhý, sledovalo až 298-tisíc divákov,“ pochválila sa naša televízia.

Ak sa Peter s Borou dohodnú, budú mať teda Nemci o divácku kulisu postarané. Paradoxné je, že ešte koncom júna prišla nemecká stajňa s vyhlásením, že také eso ako Sagan si jednoducho nemôže dovoliť. Do hry sa však zapojila firma Hansgrohe, výrobca armatúr na sprchy, vane a umývadlá. Výraznou mierou na Saganovom plate sa má podieľať aj americký výrobca bicyklov firma Specialized.

Len vďaka ich spolupráci by sa žilinský rýchlik mal stať od januára 2017 novou a tak dobre platenou akvizíciou stajne.

Čítajte viac:

Majster sveta Sagan prekvapil i sám seba: Šiel som to len skúsiť...

Kuchyňa v kamióne

Na rozdiel od Sagana spojenie Bora-Hansgrohe je už oficiálne posvätené. Zástupcovia oboch firiem to oznámili počas tohtoročnej Tour. „Teším sa na spoluprácu,“ tvrdí Thorsten Klapproth, výkonný riaditeľ Hansgrohe. Firma v minulosti dlhé roky sponzorovala atletiku. Rozpočet novej stajne by od novej sezóny mali zvýšiť o 12 miliónov eur.

Američania zo Specialized sa zasa podľa kuloárnych informácií vzdajú sponzorstva v kazašskej Astane. Len aby si udržali Sagana. Práve na ich fungl novom bicykli v zelených farbách došiel do parížskeho cieľa na Tour slovenský reprezentant. Sagan by za Nemcov nemal štartovať sám. Počíta sa aj s ďalšími Slovákmi - Petrovým bratom Jurajom, Michaelom Kolářom a Erikom Baškom. Prestúpiť by mal aj Poliak Majka či trojnásobný majster sveta v časovke 31-ročný Nemec Tony Martin.

Fenomén Sagan: Taký sa rodí raz za generáciu. Z jeho výplaty sa vám zatočí hlava!

Rysuje sa silný tím, ktorý má nemeckej profesionálnej cyklistike po viacerých dopingových prípadoch prinavrátiť zašlú slávu. Pomáhať k víťazstvám im bude špeciálny kamión, ktorý stajňa v tejto sezóne používala ešte pod názvom Bora-Argo. Varila v ňom jazdcom špeciálnu nutričnú stravu. „Hoci pretekári spali každú noc inde, dali sme si záležať, aby vždy jedli najlepšie jedlá. Špeciálny Bora kamión bolo jednoducho najlepšie riešenie. Veď odkiaľ má cyklista brať energiu, ak v tele nemá tie správne živiny,“ vysvetľoval tímový manažér Nemcov Ralph Denk.

Firma patrí stále medzi mladé spoločnosti. Hoci vznikla až v roku 2007, už expanduje do viac než dvadsiatich krajín sveta. „Cyklistiku sme začali podporovať pred štyrmi rokmi a táto spolupráca sa ukázala ako veľmi výnosná. Najmä v krajinách, kde je cyklistika populárna, sme zaznamenali úspech. Preto v tom chceme pokračovať,“ vyhlásil zakladateľ firmy Willi Bruckbauer na spoločnej tlačovke vo francúzskom Saint-Lô.

„A čo keď pôjdeme inam? Do druhého tímu?“ dodáva záhadne Juraj Sagan.

Jeden za generáciu

Tak či onak, budú to ťažko vydreté peniaze. Cyklistika je tvrdý šport. Jazdci musia ročne zvládnuť viac než desaťtisíc kilometrov, zhruba 220 dní do roka sú na cestách. Aj preto často bývajú uzavretí do seba. Sagan je opak. Nikdy nepohrdne možnosťou predviesť v cieli víťazné gesto, ak je na to príležitosť. Vie prijať prehru a pútať pozornosť, aj keď to nie je jeho etapa.

Fenomén Sagan: Taký sa rodí raz za generáciu. Z jeho výplaty sa vám zatočí hlava!

„Môj obľúbený jazdec,“ zložil mu raz hold slávny britský cyklista Bradley Wiggins. „Taký sa narodí raz za generáciu,“ pridal sa Mark Cavendish. Aj preto z neho už o pol roka bude s najväčšou pravdepodobnosťou najlepšie platený cyklista planéty. S potenciálom, na ktorom sa dá stavať aj vo svete reklamy. „Ten je skutočne nekonečný. V reklame zarábajú skvelí športovci naozaj kráľovské peniaze. Už len za to, že sa niekde objavia. To sú takzvané appearance money. Dostával ich napríklad Tiger Woods, len za účasť na turnajoch,“ vysvetľuje marketingová odborníčka Simona Bubánová, riaditeľka agentúry Creative Department.

Kým v porovnaní s futbalom či basketbalom sú Saganove príjmy biedne, práve v tom sa podľa Bubánovej skrýva jeho šanca. „Individuálne výkony poskytujú lepšiu možnosť využitia v reklame. Pre konzumentov je dôležité, aby si vedeli k výkonom v športe priradiť konkrétnu tvár. Jasné, futbalisti a hokejisti sú veľmi populárni, ale ich výkony sú súčasťou kolektívu.“ Možno sa niektorým zdá, že už je Sagana po tieto dni príliš veľa.

„Určite treba rešpektovať akúsi hranicu presýtenosti, ale fenomén Peter Sagan žiadne obmedzenia nemá. Saganománia je dobrá vec. Kým on sa stáva slávnejším a bohatším, vedľajším efektom je, že buduje pozitívny vzťah ku krajine. Je takým prirodzeným veľvyslancom Good Idea Slovakia,“ tvrdí.