Tip na článok
Manželia: Režisér Harald Reinl s nemeckou herečkou Karin Dorovou, mladšou o tridsať rokov.

Filmová smrť: Režiséra najlepších kinohitov o Vinnetouovi zabila jeho česká manželka

Na stvorení filmového Vinnetoua majú najväčšiu zásluhu najmä dvaja muži z pozadia - producent Horst Wendlant a režisér Harald Reinl. Rakúsky režisér nakrútil v rokoch 1962 - 1965 štyri filmy o apačskom náčelníkovi a jeho bielom bratovi Old Shatterhandovi a nepochybne tie najlepšie.

Galéria k článku (6 fotografií )
Odcudzil sa: Harald Reinl mal s Karin Dorovou syna Andreasa, na snímke ako šestnásťročný, ktorý dnes s matkou nekomunikuje.
Podľa Jacka Londona: Tirolčana Reinla zaujali príbehy aj z Aljašky.
Manželia: Režisér Harald Reinl s nemeckou herečkou Karin Dorovou, mladšou o tridsať rokov.

Keď na režisérskej stoličke nesedel, išla úroveň mayoviek dolu. Stihol však nechať Vinnetoua zomrieť, čo mu fanúšikovia nevedeli zabudnúť. A zatiaľ čo indiánsky hrdina zahynul rukou banditu Rollinsa, režiséra Reinla pripravila o život česká manželka, ktorú si zobral po rozvode s filmovou Ribannou Karin Dorovou.

Odcudzil sa: Harald Reinl mal s Karin Dorovou syna Andreasa, na snímke ako šestnásťročný, ktorý dnes s matkou nekomunikuje.
Odcudzil sa: Harald Reinl mal s Karin Dorovou syna Andreasa, na snímke ako šestnásťročný, ktorý dnes s matkou nekomunikuje.
profimedia.sk

Odcudzil sa: Harald Reinl mal s Karin Dorovou syna Andreasa, na snímke ako šestnásťročný, ktorý dnes s matkou nekomunikuje. Foto: Profimedia

Z hôr k filmu

Harald pochádzal z dvojčiat. S bratom Kurtom sa narodili 9. augusta 1908 v rakúskom kúpeľnom meste Bad Ischl. Vďaka otcovi, banskému inžinierovi, pôvodom z Františkových Lázní, odmala nadobudli vzťah k horám a k lyžovaniu. Obaja sa dali na štúdium práva a Kurt mu zostal verný. O nasmerovaní Haralda k filmu rozhodla náhoda.

Ako vášnivý lyžiar sa stal akademickým majstrom sveta a ako dablér nakrútil niekoľko lyžiarskych scén do filmu Búrka nad Mont Blancom, lyžiara stvárnil aj vo filme Biele opojenie. Tam spoznal neskoršiu režisérku Leni Riefenstahlovú. Milovník hôr po skončení štúdia odišiel do Francúzska, kde pôsobil ako lyžiarsky inštruktor a naďalej spolupracoval pri filmovej produkcii.

profimedia.sk

Prvá mayovka: Bol ňou Poklad na Striebornom jazere s Pierrom Briceom a Lexom Barkerom, ale aj s Karin Dorovou ako Ellen. Foto: Profimedia

Nakrútil aj dokument o lyžovaní v Tirolsku. Od roku 1940 sa stal asistentom Leni Riefenstahlovej, známej dvornej filmárke nacistického režimu, ktorá sa preslávila filmom Triumf vôle o nacizme aj filmom Olympia o berlínskej olympiáde. Pokiaľ ide o filmové umenie, mal sa od nej čo naučiť. A doktor práv Harald Reinl bol dobrý žiak. Samostatne ako režisér debutoval po skončení II. svetovej vojny krátkym filmom O desať rokov neskôr.

Prvým celovečerným bol Bergkristall. Vo filmoch z prostredia vidieka sa zaoberal klasickými ľudskými hodnotami, ako je láska, vernosť, mravnosť, priateľstvo, statočnosť… V roku 1958 sa dostáva k detektívkam, ktoré nakrúcal podľa románov Edgara Wallacea. Aj u nás boli známe napríklad Mŕtve oči Londýna či Zelený lukostrelec. V tomto žánri získal uznanie a okrem wallaceoviek nakrútil sériu o šialenom vedcovi doktorovi Mabusem. Predohrou k dobrodružnému žánru boli filmy Romerei - dievča s hnedými očami a Raj námorníkov.

Indiánky

Prišiel rok 1962 a s ním prvá mayovka - Poklad na Striebornom jazere. Harald Reinl patril k čitateľom a priaznivcom románov nemeckého spisovateľa Karla Maya. Nakrútiť podľa nich filmy bola preňho výzva. So scenáristom Haraldom G. Peterssonom sa dohodli, že nebudú kopírovať knižné predlohy, a tak filmová podoba Mayových románov je úplne iná.

Diváci ich však prijali s nadšením. Poklad na Striebornom jazere vyvolal ošiaľ nielen v krajinách hovoriacich po nemecky. Nádherné kulisy nakrútené v úchvatných prírodných scenériách Chorvátska, skvelá hudba Martina Böttchera aj šťastná voľba hercov a citlivá réžia vytvorili predpoklady na úspech. Nasledovala trilógia Vinnetou, Vinnetou - Červený gentleman a Vinnetou - Posledný výstrel, v ktorej do tímu pribudol výborný kameraman Ernst Wilhelm Kalinke.

profimedia.sk

Príťažlivá Ribanna: Do Karin sa vraj zahľadel aj jej filmový manžel poručík Merril, čiže Mario Girotti, neskôr známy ako Terence Hill. Foto: Profimedia

Z hlavných predstaviteľov sa stali hviezdy, Francúz Pierre Brice a Američan Lex Barker sa už stotožňovania s Vinnetouom a Old Shatterhandom nezbavili. Napriek ohromnej popularite a dopytu po ďalších mayovkách sa Reinl rozhodol opustiť tento žáner. Ďalších filmov o Vinnetouovi sa ujali iní režiséri, ale úroveň Reinlových častí nedosiahli.

Možno práve klesajúca kvalita podnietila Reinla v roku 1968 nakrútiť ešte jeden film o apačskom náčelníkovi a jeho bielom bratovi s názvom Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. Bolo to symbolické - Reinl s mayovkami začal a týmto filmom sa ich nakrúcanie skončilo. Celkovo bolo na plátna kín uvedených sedemnásť mayoviek z prostredia amerického divokého západu, ale aj Mexika a Orientu, o čo sa však postarali ďalší režiséri.

Aj iné žánre

Po odchode od mayoviek sa vrátil k detektívnemu a kriminálnemu žánru, v ktorom sa cítil najlepšie. Menej sa u nás vie, že nakrútil film Posledný Mohykán podľa románu amerického spisovateľa Jamesa Fenimora Coopera.

Nejde však o podobný film z dielne východonemeckého štúdia DEFA s Gojkom Mitičom. Neobyčajne plodný režisér si odskakoval aj k iným témam. Dvojdielny germánsky hrdinský epos Nibelungovia nakrútil v bývalej Juhoslávii a na Islande. Horor Hadia jama a kyvadlo podľa poviedky Edgara Allana Poa, v ktorom Karin Dorová a Lex Barker vytvorili pár, nemal očakávaný divácky ohlas, a tak zostal jediný z pripravovanej série gotických hororov.

profimedia.sk

Obľúbenec: Američana Lexa Barkera, vzadu, obsadil Reinl aj do filmov o doktorovi Mabusem a do ďalších. Foto: Profimedia

Vzťah k horám a prírode priviedol Reinla k námetom podľa románov Jacka Londona. Vyskúšal si aj komédie. Celkovo stihol nakrútiť okolo sedemdesiat filmov. Ako sám zdôrazňoval, vo svojej tvorbe sa snažil upriamiť pozornosť najmä na pozitívne hodnoty života a dobro uňho víťazilo nad zlom. „Nikdy som nenakrútil nemorálny film,“ vravieval hrdo.

Zaujali ho knihy švajčiarskeho spisovateľa a záhadológa Ericha von Dänikena a pripravil podľa nich dokumentárnu sériu. Jeho Spomienky na budúcnosť z roku 1970 boli dokonca nominované na Oscara, ale sošku nedostali. Vo svojich filmoch Reinl rád obsadzoval vyskúšaných hercov. Medzi jeho najobľúbenejších patril Lex Barker, Eddie Arent a mnohí ďalší, no najmä jeho druhá manželka Karin Dorová.

Mladšia o tridsať rokov

Prvýkrát sa Reinl oženil s Corinnou Frankovou v roku 1946, ale po štyroch rokoch sa rozviedli. S Karin Dorovou, vlastným menom Käthe Rose Derrovou, sa zoznámil pri nakrúcaní filmu Rosen- Resli v roku 1954. Okamžite sa do nej zamiloval. A hoci bol medzi nimi tridsaťročný rozdiel, oženil sa s ňou. Zakrátko sa im narodil syn Andreas. Vydržali spolu štrnásť rokov. „Boli to krásne roky a aj keď sme sa rozišli, spomínam naňho len v dobrom,“ vyznala sa raz Karin Dorová.

Karin sa objavila už v Reinlovom Poklade na Striebornom jazere ako Ellen. V druhom diele Vinnetoua dostala rolu Indiánky Ribanny. Hovorí sa, že počas nakrúcania padla do oka svojmu filmovému manželovi poručíkovi Merrilovi, ktorého stvárnil taliansky herec Mario Girotti - neskoršia hviezda spaghetti westernov pod menom Terence Hill. A vraj jej to nebolo nepríjemné.

Objavila sa aj v poslednom filme o Vinnetouovi ako Mabel. Dorová hrala v sedemnástich manželových filmoch. Aj vo wallaceovkách, tam najmä postavy nevinných dievčat, na ktorých stvárnenie sa svojím vzhľadom hodila, veď ju i nazývali Miss nemeckých kriminálok. Krivdili by sme jej, keby sme tvrdili, že sa k úlohám dostávala len cez manžela. Pôvabná tmavovláska s výraznými očami sa objavila aj vo filmoch hollywoodskej produkcie - v piatej bondovke Žiješ iba dvakrát po boku Seana Conneryho hrala ryšavú agentku Helgu Brandtovú a v Hitchcockovom trileri Topaz sa predstavila v role Kubánky.

Po rozchode so starnúcim Reinlom musela prekonať niekoľko ťažkých životných skúšok. Stratila oboch rodičov a lekári zistili, že má rakovinu. Podarilo sa jej vyliečiť, ale musela prekonávať závislosť od liekov, či už proti bolesti, alebo, naopak, na povzbudenie, ktoré v tom období užívala. V roku 1972 sa vydala za kaskadéra Günthera Schmuckera.

Toto manželstvo nemalo dlhé trvanie, rozviedli ich po dvoch rokoch. V roku 1988 si vzala filmového producenta Georgea Robothama, s ktorým žili striedavo v USA a v Nemecku. Po tom, čo mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, sa oňho starala až do jeho smrti v roku 2007. Dnes má Karin Dorová 78 rokov a najviac ju trápi odcudzenie so synom Andreasom, ktorého má práve s Reinlom. Vrátilo sa jej, že v mladosti naňho nemala čas.

Smrť ako z kriminálky

Aj Reinl sa oženil tretí raz. Od polovice sedemdesiatych rokov žil s českou hereckou hviezdičkou Danielou Mariou Delisovou. Tá ho pred tridsiatimi rokmi - 9. októbra 1986 - zavraždila v ich sídle v Puerte de la Cruz na španielskom ostrove Tenerife. Príčinou zrejme bola banálna manželská hádka. Daniela Marie trpela depresiami. Lieky zapíjala alkoholom, čo bola divoká kombinácia.

A pila čoraz viac. V ten osudný večer ju údajne vytočili manželove slová natoľko, že schytila do rúk kuchynský nôž a dobodala ho do chrbta. Bola natoľko omámená, že si to ani poriadne nepamätala. Režisér Harald Reinl, v ktorého filmoch hrala smrť významnú rolu, zomrel takpovediac filmovou smrťou. Mal 78 rokov.

VIDEO Plus 7 Dní