Odjakživa mal umelecké sklony, ktorými sa nikdy netajil. No práca, ktorej sa venoval ako tínedžer, je i dnes pre mnohých prekvapením. Už ako mladý chalan zarezával na Ústrednom výbore Zväzu československo-sovietskeho priateľstva. Zabezpečoval servis pre ruských umelcov, keď k nám prišli vystupovať. Ako jeden z mála dospievajúcich chalanov si s „radosťou naťahoval pančuchy“ - zarábal baletom a tancoval v klipoch. Túžil sa dostať na štúdium herectva, čo sa mu nepodarilo. Následne sa dal na právo a vybral sa inou cestou. Reč je o bývalom manželovi europoslankyne Moniky Beňovej (52) Fedorovi Fašíkovi (62).

Tancoval pre zábavu a peniaze

Napriek tomu, že mnohí Slováci si Fedora Flašíka spájajú najmä s prácou v reklamnom biznise, bezpochyby ho vnímajú aj ako človeka, ktorý stál za predvolebnou kampaňou politickej strany HZDS v roku 1994 i 1998, či jedného zo zakladateľov strany Smer. Rovnako si ho pamätajú ako človeka, ktorý bol tvorcom nápadu umiestniť digitálne hodiny oproti Prezidentskému palácu a tie niekoľko mesiacov odratúvali dni do skončenia volebného obdobia prezidenta Kováča.

V mladosti mal však reklamný mág namierené iným smerom, a to šoubiznisovým. „Ako mladý chalan som sa dal na balet. Asi preto, že vtedy bol každý futbalista a my sme boli iba traja baleťáci v celej Bratislave. Boli sme pre baby vzácnejší a bolo to pre ne vraj sexi,“ spomína si s úsmevom na svoju mladosť.

Podnikateľa do tanca nik netlačil a bol rád, že si mohol v divadle privyrobiť. V roku 1977 sa vďaka konkurzu dostal do prvého muzikálu Cyrano z predmestia, kde bol autorom hudby Marián Varga i Paľo Hammel a zaspievala si v ňom vtedy mladá herečka Kamila Magálová s Jozefom Benedikom. A práve v tejto kultovej záležitosti tancoval aj mladý Fedor Flašík. Mal iba devätnásť rokov a už pomerne úspešne začal plávať socialistickým šoubiznisom. „Vtedy som tancoval najmä kvôli zábave a prachom, bolo to slušne zaplatené,“ netají Flašík. V tom období si mohol za jedno vystúpenie prísť aj na tristo korún. „Cyrana sme tancovali dlhé roky a do mesiaca sme mali dvadsať vystúpení,“ spomína si. Slušný balík, ktorý vtedy zarobil, vraj neutrácal ako mnohí jeho rovesníci, po krčmách.

Bez talentu

Ako mladý študent a otec rodiny sa Fedor podľa vlastných slov obracal. „Mal som tri práce. A musel som rodinu zabezpečiť. Kúpiť auto, byt, čo bolo treba,“ rozpráva podnikateľ, ktorý tancoval a trénoval prevažne po nociach. „Vtedy som ešte študoval. Chcel som ísť na herectvo na VŠMU, ale nevzali ma pre nedostatok talentu, tak to vtedy špecifikovali. To bol ročník, keď tam šiel Mirko Noga, Deana Horváthová a podobne. Tak som sa dal na právo a neľutujem to. Zistil som, že právo má najbližšie k rétorickým veciam a zdalo sa mi najľahšie. Začínal som s tancom ako študent a končil som, keď už som bol zamestnaný,“ tvrdí po rokoch Flašík.

V čase aktívneho tancovania sa boháč mihol aj vo videoklipoch známych umelcov. „Krovie“ robil herečke a speváčke Zore Kolínskej. Vidieť ho, ako tancuje v klipe po boku už spomínaného Paľa Hammela a Kamily Magálovej, s ktorými si, ako nám priznal, rozumie dodnes. „Hoci sme boli skôr taký komparz, všetci nás brali aj zaplatili ako profesionálnych tanečníkov, aj keď ja som ním nikdy nebol,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ podnikateľ, ktorý lukratívne tanečné kšeftíky dostal aj vďaka známostiam. Neskôr dokonca i vďaka svojmu svokrovi Borisovi Slovákovi, ktorý bol známy choreograf a šéf baletu SND.

Od umelca k magnátovi

Popri štúdiu práva sa nechal Fedor Flašík nahovoriť na nakrútenie filmu. „V roku 1984 som hral hlavnú úlohu vo filme s názvom Na konci prázdnin, ktorý režíroval Samuel Ivaška. Nikdy som ho však nevidel, asi sa ani nikdy neodvysielal,“ myslí si podnikateľ. „Ani nie preto, že by bol nejaký protištátny, ale skôr nebol dobrý.“

Flašíka neodradil od šoubiznisu ani tento „neúspech“. O päť rokov sa stal členom baletu a spevohry divadla Nová scéna. Pracoval aj ako pracovník oddelenia kultúry Ústredného výboru Zväzu československo-sovietskeho priateľstva. Mal za úlohu starať sa o umelcov prichádzajúcich z krajín Sovietskeho zväzu, organizáciu ich koncertov a vystúpení. Po novembri 1989 bol námestníkom riaditeľa divadla Ludus. Vtedy sa kultúra dostala u neho, zdá sa, do úzadia a začal sa venovať biznisu.

Založil si reklamnú a marketingovú agentúru. Zviditeľnil sa aj vďaka spomínaným predvolebným politickým kampaniam, kde zarobil peniaze, a jeho meno bolo zrazu známe aj bežným Slovákom. V tom čase sa stal majiteľom súkromného rádia Koliba, a tak sa jednou nohou opäť vrátil do šoubiznisu. Dokonca časom prijal rôzne úlohy v známych seriáloch ako Panelák či Rádio Fresh i v zábavno-tanečnej šou Leťs Dance. Za svoje umelecké vystupovanie sa Flašík nikdy nehanbil a ani to pred deťmi ni­kdy netajil. „Prečo by som sa mal? Deťom je to jedno, aj keď si z toho robili žarty,“ dodáva na záver podnikateľ.

Fotografie nájdete v našej GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: