Britský ministerský predseda Winston Churchill sa na čiernobielom zázname baví s Edvardom Benešom, keď sa v pozadí mihne Dežo Hoffmann. Aj takýto výjav vidíme v Lančaričovom filmovom dokumente Dežo Hoffmann - fotograf Beatles. Rodený Štiavničan precestoval svet a na každom kroku stretával ľudí, ktorí sa pozitívne či negatívne zapísali do histórie ľudstva.

Počas štúdií v Prahe Dežo pomáhal v divadle Voskovca a Wericha. Ocitol sa tiež v štábe filmu Gustáva Machatého s názvom Extáza, kde sa hlavná predstaviteľka prvý raz v histórii kinematografie vyzliekla donaha. Počas nakrúcania sa Hoffmann dokonca zblížil s Hedy Lamarrovou, ktorá sa neskôr preslávila v Hollywoode. Z Prahy cestoval do Berlína, kde filmoval s Hitlerovou režisérkou Leni Riefenstahlovou. A nemožno vylúčiť, že v neslávne slávnych filmových ateliéroch sa osobne stretol aj so samotným fuhrerom.

Osud Deža zavial aj do Španielska, kde pracoval ako vojnový kameraman. Spolu s Ernestom Hemingwayom a Robertom Capom, legendárnymi vojnovými korešpondentmi, mapoval tamojšiu občiansku vojnu. Na rozdiel od nich sa napokon ako idealista zapojil aj do bojov. Hoffmanna na fronte ťažko zranili, no prežil a ešte do päťdesiatych rokov sa podľa jeho blízkych zobúdzal na nočné mory.

Ako Deža v spoločnosti Churchilla objavil režisér dokumentárneho filmu Patrik Lančarič, sme sa spýtali priamo nášho filmového tvorcu. „Veľmi jednoducho. Musíte sedieť a prechádzať hodiny a hodiny materiálov. Nešiel som hľadať Deža. Jednoducho človek študuje tému, aby pochopil súvislosti a odkrýval ďalšie vzťahy. A občas je odmenený. Keď som ho tam zbadal, neveril som tomu. Vlastne som sa začal smiať,“ prezradil.

FOTO Deža Hoffmanna, s kým slávnym okrem The Beatles sa stretol, v GALÉRII >>>

Porovnanie s Forrestom Gumpom, s postavou oscarového filmu z roku 1994, ktorý sa akoby zázrakom vyskytuje pri podstatných momentoch 20. storočia, vytiahol režisér sám. „No bolo by mi ľúto, keby tento bonmot prešiel do povedomia. Bavíme sa o skutočnom človeku, ktorý prežil fakt hlboký a silný život. Keď odkrývate jeho príbeh a zisťujete, s kým všetkým sa jeho život preťal, niekedy máte pocit, že sa ocitáte v nejakom fiktívnom príbehu. Ale je to realita.“

Viac o nových objavoch zo života Deža Hoffmanna, ktorý neskôr v Liverpoole objavil neznámu kapelu The Beatles, v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ. Dozviete sa tiež, či práve on vykríkol v slávnom hite Yellow Submarine prekvapivú vetu: "Môžte mi vylízať!"