Sovenskí tvorcovia po jeho práci nebažia, no u našich susedov je hviezda. Aj keď sa herec Ján Jackuliak (42) netají tým, že by rád pracoval na slovenských projektoch, za tie české je nesmierne vďačný. Preto sa pustil do namáhavej úlohy - tvrdo cvičí a chudne. Dôkazy o úbytku hmotnosti a lepšom stave svalstva pravidelne posiela za rieku Moravu.

Život naruby

Je to už niekoľko týždňov, čo Janovi zazvonil telefón a on si vypočul zaujímavú ponuku. Aj keď sa v tom momente neskutočne potešil, osobné stretnutie s producentkou v Česku prinieslo nečakanú požiadavku. „Volali mi, že by si ma vedeli predstaviť hrať v ich veľkofilme s fantasy nádychom. Samozrejme, s tvorcami sme sa hneď osobne stretli, no prekvapili ma svojou neľahkou podmienkou, bez ktorej spolupráca nebude možná. Povedal som si, že idem do toho! A teda, je to už sedemnásty týždeň, čo sa mi každodenný život obrátil naruby,“ povedal nám.

Nezvyčajnou podmienkou je postava vyrysovaná na mieru, ktorú v detailných záberoch pravidelne fotí a preposiela produkcii. „Cvičím už sedemnásty týždeň a každé tri týždne im posielam výsledky, nech aspoň na fotografiách vidia, že sa naozaj blížim k splneniu ich podmienky. Schudol som štrnásť kíl z tuku a svaly naberajú formu, takže zatiaľ sú nadšení.“ Časovo a finančne ide o nesmierne náročný proces, no a vraj mu nepridáva ani fakt, že už má po štyridsiatke.

Žiadni muzikanti v bruchu

Herec je aj manželom a otcom trojročného Tea. Snaží sa rodinu nedávať na druhú koľaj, aj keď trénuje až niekoľkokrát týždenne. „Nebudem sa tváriť ako hrdina, ale fakt je, že je to naozaj náročné. Cvičím aj šesťkrát týždenne, samozrejme, pod dozorom odborníka. Tréner Juraj Valček, ktorý je macher v oblasti kulturistiky, mi nič nedaruje. Venujeme čas každému kúsku môjho tela. Je to makačka a veľká drina,“ konštatuje. Každý tréning trvá približne hodinu a pol, k tomu si Jano pridáva kardiocvičenia.

Nie je žiadna novinka, že k dokonalej postave nestačí len makať, ale dôležitá je aj strava. „Jedlo? Už dlho som si nič ,hriešne‘ nedoprial. Musím jesť, nekompromisne, sedemkrát denne. Je to postavené na tom, že aj keď sa telo nepohybuje, nemôže pociťovať hlad. Vždy musím doplniť bielkovinu alebo výživovú jednotku, ktorá hneď obohatí môj organizmus.“

Jedlo si Ján Jackuliak dennodenne balí a bráva so sebou. Tvrdí, že takýto postup je náročný nielen na čas, ale vyciciava ho aj finančne. „Vždy sa snažím všetko si odvážiť, pripraviť a nabaliť sám. Manželka Barbara len výnimočne, ak už veľmi nestíham. Nezabudnem na to, keď som točil seriál Ultimátum, tak som chodil na pľac s plnými taškami škatuliek ako blázon,“ rozosmial sa.

Vo veľkofilme, ktorý Jána Jackuliaka čaká, si zahrá šéfa bandy na hradbách, po ktorých bude behať väčšinou polonahý. Natáčanie sa začne v júli, takže herec má ešte niekoľko týždňov čas na to, aby splnil, čo českej produkcii prisľúbil. „Teraz makám, no najhoršie ešte len príde. Takú formu, ktorú vidíte vo filmoch, to väčšina hercov nemá stále. Tesne pred prvou klapkou príde na rad úplné odvodnenie a stiahnutie sacharidov či udržanie čistej mysle. Je to všetko náročné, a preto robím s odborníkom, ktorý ma na to pripravuje. Takáto postava sa jednoducho nedá dlhodobo udržať, dokážu to len niektorí, ktorí majú od prírody atletickú postavu, ale tých je málo,“ objasňuje.

Manželka je z neho paf

Ešte pred pár rokmi herec neprežíval jednoduché obdobie. Jeho psychika bola mierne nalomená, no to je už dávna minulosť. Dnes žije vyrovnaným rodinným životom. Cvičenie mu teraz psychicky vraj až neuveriteľne pomáha. „Ide o také chlapské nastavenie. Pretože som získal kondíciu a cítim sa pevnejší, moje sebavedomie išlo hore. S ním som získal aj istý nadhľad a veci riešim inak. Jednoducho s čistejšou hlavou. Moja manželka mi veľmi fandí. Hovorí, že je šťastná, že aspoň v zahraničí je o mňa veľký záujem.“

FOTO vychudnutého a vyšportovaného Jackuliaka v GALÉRII >>

Napriek tomu, že herec schudol štrnásť kíl, šatník meniť nemusel. Aktuálnu váhu mal už v čase, keď nakrúcal v Česku imitačnú šou Tvoja tvár má známy hlas. „Počas celého natáčania som tam dochádzal vlakom, jedol som samé hlúposti, preto sa niet čo diviť, že som pribral. Takže teraz sa dávam späť do formy, v akej som pred časom bol. Uvidíme však, či si po finálnej úprave svojej postavy nebudem musieť dokúpiť pár kúskov. Hlavne nech sa všetko podarí a produkcia je spokojná. To je pre mňa asi najdôležitejšie,“ uzavrel herec.