Je v kontakte s prírodou. Alžbeta Ferencová (30) aktuálne hviezdi v jojkárskom seriáli Iveta, kde stvárňuje mladú rebelskú Trebišovčanku. Hoci pochádza z východného Slovenska, narodila sa v Prešove, chvíľu žila aj v našom hlavnom meste. V žiare reflektorov sa ako osemnásťročná ocitla na súťaži Miss Universe 2010, kde sa najviac zapáčila divákom a získala Miss tip. Neskôr ju obsadili do seriá­lu Panelák, mihla sa v Talente či Let’s Dance a účinkovala aj v obnovenej súťaži Koleso šťastia, kde bola asistentkou moderátora Lukáša Adamca. Súťaž však neuspela u divákov, ktorým sa nepozdávalo ani vystupovanie brunetky. To bol jeden z dôvodov, prečo Ferencová odišla zo Slovenska. „Mrzelo ma, že ma Slováci zlynčovali, akoby som niekomu ublížila a urobila niečo strašne zlé. Dohnalo ma to až do takého štádia, že som zo Slovenska odišla,“ priznala pred rokom.

FOTO prerobeného podkrovného bytu Ferencovej v GALÉRII

Chcela zmeniť prostredie

Ferencovej túlavé tanečné kroky smerovali po jej televíznom neúspechu k našim západným susedom. Chvíľu žila v Prahe. „Česká republika sa na pol roka stala mojím prechodným pobytom. Na Slovensku som sa už nemala kam profesijne posunúť, tak som sa rozhodla zmeniť prostredie. Paríž, kam som išla neskôr, ma nakopol. Je to mesto, kde ma najviac akceptovali výzorom, milujem tú rôznorodosť, ktorá vás inšpiruje robiť nové veci,“ priznala brunetka, ktorá sa okrem tanca a herectva či reklamy venuje spevu a hovorí si Zea. Svoj domov nakoniec mladá Rómka našla na severe Čiech, presnejšie v meste Liberec, ktoré sa nachádza zhruba deväťdesiat kilometrov od Prahy, kde tiež často prebýva kvôli práci.

Projekt domov

Práve v Liberci, ktorého symbolom je hora Ještěd, kde sa nachádza známa stavba televízneho vysielača a hotela zo sedemdesiatych rokov od architekta Karla Hubáčka, sa počas koronakrízy Alžbeta usadila natrvalo. Žije tam aj s priateľom, českým raperom Pauliem Garandom. V českom meste môže obdivovať napríklad historické námestie s novorenesančnou radnicou či valdštejnské domčeky zo sedemnásteho storočia. Je tam aj najstaršia česká zoologická záhrada s priľahlým botanickým parkom, vedecko-zábavné centrum iQlandia alebo Centrum Babylon s akvaparkom, lunaparkom a najväčším zrkadlovým bludiskom v Európe.

Kraj plný zaujímavostí očaril aj Ferencovú s Garandom a koncom novembra 2021 sa pustili do prerábania svojho hniezdočka. „Niečo, čo nás v najťažších chvíľach aspoň nejako naplňovalo. Projekt domov. Asi každý z nás mal nejaký ten svoj, ktorý ho nejako zamestnával. Poviem vám - vychytali sme ešte obdobie, keď sme určité veci zohnali celkom ľahko. Teraz je materiál dvakrát drahší alebo vôbec nie je. Ďakujem, že si môžeme vytvárať domov, hlavne za vytúženú podlahu, na ktorú sme síce čakali dlho, ale stálo to za to,“ pochválila sa Ferencová svojim fanúšikom premenou svojho bytu.

Drevo všade dookola

Rozsiahly podkrovný byt si pár zariadil v rustikálnom minimalistickom štýle, v ktorom prevláda biela farba v kombinácii s drevom. Takýto interiér sa nazýva severský alebo nordický. Príbytok dokáže byť surový, ale aj dekoratívny, rovnako tak prirodzený, jednoduchý, autentický a navodzuje pocit bezpečia a útulnosti. Bytoví dizajnéri sa zhodujú v tom, že už dávno neplatí, že ak stavíte na bielu, chýba vám odvaha a kreativita. Bielym základom sa nič nepokazí. Je cestou k nadčasovosti, presvetleniu interiéru, no tiež k sviežosti a elegancii. K bielym stenám, dverám a okenným rámom zvolila Alžbeta s priateľom tradičný dizajn parkiet a získali tak atmosféru starého mestského bytu.

FOTO prerobeného podkrovného bytu Ferencovej v GALÉRII

Najdominantnejšou izbou je spálňa, kde sa pozdĺž celej steny tiahne veľká knižnica, zaujme aj nízka posteľ a schody na povalu. Priamo z postele vidieť na televízor v obývačke, kde okrem bledej sedačky a gauča ohúri biela tehlová stena. Rovnako v obývačke na svetlom koberci vynikne a nadviaže na nastolenú líniu drevený konferenčný stolík.

V trende bielej farby a dreva pokračujú aj v kuchyni, kde sú tiež dôležité doplnky - bez nich by tento štýl strácal svoju útulnosť a domácu atmosféru. S drevenými stoličkami, retro chladničkou či drevenou vitrínou pôsobí ich kuchyňa vidiecky až vintage. Dizajnéri upozorňujú, že kombinácia dreva a bielej farby je síce krásna a elegantná v jednej miestnosti, ale zvoliť ju do celého bytu, ako to urobila Ferencová, môže vyzerať fádne a časom sa opozerať.

Prečítajte si tiež: