FOTO Kravárikovej na strelnici so zbraňou v GALÉRII

V štýle Bond girl či Lary Croft?! Herečka Zuzana Kraváriková (22) sa dostala do povedomia Slovákov najmä vďaka stvárneniu drzej tínedžerky Doroty v seriáli Oteckovia. Vďaka tomu si získala značné množstvo fanúšikov, na sociálnej sieti ich má 126-tisíc. Teraz si všimli, že brunetka prepadla novej vášni. Tou sú strelné zbrane, ktoré vo svete vlastní či skúša čoraz viac žien. Kraváriková pre PLUS7 DNÍ priznala, že chodí pravidelne na strelnicu.

Medzi chlapmi

Od mala ju vychováva iba mama Eva, ktorá sa rozviedla v čase, keď sa dcéra narodila. Otca síce nezažila, napriek tomu jej v rodine mužský element nechýbal. Má totiž staršieho brata Vladimíra. „Máme výborný vzťah, aj keď sa od malička bijeme,“ prezradila umelkyňa, ktorá od detstva inklinovala skôr k chlapčenským ako dievčenským kolektívom a drsniačku ani dnes v sebe nezaprie.

Jej Instagram zaplavili fotky, kde pózuje so zbraňou v ruke, akoby vstúpila do policajnej či vojenskej akadémie. Je to však iba jej hobby, ku ktorému prišla pred rokmi úplnou náhodou. „Kúpili sme poukážku na základný kurz ako darček. Nakoniec sme sa s mamou rozhodli, že ju využijeme my dve. Tak sa to celé začalo a pokračuje dodnes. Keď si spomeniem na svoje začiatky, musím sa smiať.“

Herečka dnes pravidelne navštevuje taktické kurzy streľby a sebaobrany. Vždy keď jej to diár dovolí, trénuje s Tactical Combat Academy. „A nie je to len streľba či taktika, ale aj mentálna príprava. Často sa bavíme o tom, ako zvládnuť krízové situácie, ako plánovať, ako pomôcť ostatným. Je to komplexnejšie, než by sa mohlo zdať. Niekto chodí trénovať do fitka, ja na strelnicu za chalanmi.“

Zbraň nevlastní, ale...

Šikovná zbraň do kabelky môže byť vyzdobená na želanie zákazníčky, ochráni ju pred násilníkmi, votrelcami a lupičmi, takéto pasáže prezentujú v niektorých časopisoch zbrojárske firmy. V Spojených štátoch vlastní pištoľ zhruba dvadsaťtri percent Američaniek, medzi ženami sa zbrane rozšírili aj v moslimskom Jemene, kde je po USA najviac strelných zbraní na sto obyvateľov. U nás to, našťastie, zatiaľ bežné nie je. Ani Kraváriková svetovému trendu nepodľahla a zatiaľ žiadnu zbraň nevlastní. „Strieľala som už z rôznych typov pištolí a pušiek. Zatiaľ najviac ochytaný, a preto pre mňa najkomfortnejší je Glock 17. Ale nedávno ma oslovil samopal MP5 od Hecklera a Kocha. Je tak akurát do ruky a vďaka jeho ľahkej hmotnosti si dokážem udržať presnosť zásahov aj v pohybe,“ vysvetľuje nám znalecky mladá pištoľníčka.

Na Slovensku sa stretáva aj s názormi, že ženám zbrane do rúk nepatria. „Sú rôzne pohľady. V ideálnom svete by nemali patriť do žiadnych rúk. Ale v takom, žiaľ, nežijeme,“ odpovedá odporcom. Podľa Zuzany Kravárikovej sa dámy snažia naučiť zaobchádzať so zbraňou najmä kvôli sebaobrane. Mali by byť vždy pripravené brániť sa ňou? „Neviem, či so zbraňou, no všeobecne by mohli byť ženy viac agilné. V prvom rade treba myslieť dopredu a ak je to možné, nevystavovať sa rizikovým situáciám. Viem, niekedy nepomôže žiadna prevencia. Tak potom azda radšej nejaké chvaty z krav magy (bojový systém - pozn. red.) a následne atletika. Utekaj, dievča, utekaj!“ vraví s kúskom nadsádzky herečka, lebo si uvedomuje, že zbraň nie je hračka.

Žiadna vojačka

Aktuálne sú akékoľvek zbrane oveľa bližšie aj k našej krajine. Veď iba kúsok od východných hraníc už rok zúri vojna. Napriek skúsenostiam v streľbe by sa Kraváriková na vojnovom fronte vidieť nechcela. „Nedávno sa ku mne dostala myšlienka hodná zamyslenia: Ak vieš ublížiť, ale neurobíš to, si mierumilovný. Ak nevieš ublížiť, tak nie si mierumilovný, si len neškodný. Ja som zrejme tá mierumilovná,“ vraví. Napriek tomu nikdy nepremýšľala nad tým, že by sa stala vojačkou alebo policajtkou.

Hoci si vybrala pomerne nebezpečné hobby, jej blízki sa vraj neboja, že by si mohla ublížiť. „Poznajú ma, vedia, že k tomu pristupujem s rešpektom a pod dohľadom veľmi skúsených inštruktorov, kde najviac dbajú práve na bezpečnosť. Ale, samozrejme, mám za sebou aj kurzy prvej pomoci, ktoré zase vedú chalani z Akadémie urgentnej medicíny a ošetreniu strelných poranení sa venovali naozaj intenzívne,“ hovorí s plnou vážnosťou rodená Bratislavčanka.

Zaujímalo nás, či sa jej teraz neboja muži viac, keď ju vidia v maskáčoch a s pištoľou v ruke. „Myslím, že sa im to skôr celkom pozdáva. Alebo sa boja povedať,“ odpovedá.

VIAC FOTO Kravárikovej so zbraňou v GALÉRII

Herečka Zuzana Kraváriková má novú vášeň - zbrane.
Zdroj: koláž P7D

Zuzanu k netradičnému koníčku neinšpirovala žiadna televízna hrdinka. Páčilo sa jej iba, ak v akčných filmoch bola súčasťou deja schopná bojovníčka. Teraz sa však na to díva inak. „Pozerám skôr na to, ako herci manipulujú so zbraňou, aký majú úchop, vidím tie chyby a často nereálnosti.“ Sama však svoju novú zručnosť pred kamerami ešte nevyužila. „Ale veľmi rada by som to skúsila,“ odkazuje na záver režisérom slovenských kriminálok Kraváriková.