Pikantné FOTO Ficovej fitnesky nájdete v GALÉRII

Lietadlo s nápisom Slovak republic a naším štátnym znakom pri­stane na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika a vystúpi z neho vládna delegácia, napokon stroj opustia piloti a letušky v rovnošatách. Medzi vysmiatymi devami odetými v červenom žiari jedna blondína. Eva Martinková (32), ktorá sa v minulosti zaradila medzi kontroverzné osobnosti slovenského športu. Najväčšiu slávu zožala, keď vysvitlo, že niekdajší premiér Robert Fico finančne prispieval na jej športový rozvoj. Dnes vo vládnom špeciáli obsluhuje odvolaného predsedu vlády Eduarda Hegera a ďalších.

Misska s najlepším zadkom

Rodená Banskobystričanka sa dokáže presadiť za každého „režimu“. Známou sa pritom stávala postupne. „Nemám na Miss chuť,“ tvrdila, keď sa stala juniorskou majsterkou sveta vo fitnes. O pár mesiacov už bola na kastingu Miss Universe SR spolu s budúcou víťazkou Denisou Mendrejovou či moderátorkou Jasminou Alagič. Ako finalistka s najkrajším zadkom, ktorý ukazovala na po­čkanie, sa v roku 2009 ocitla aj na titulnej strane PLUS 7 DNÍ. „Na pohľady ma upozornili kamarátky. Obzerajú sa chlapi aj ženy, dokonca aj keď som v teplákoch,“ smiala sa vtedy 171 centimetrov vysoká fitneska s mierami 90 - 60 - 90.

MISS V ROKU 2009 Vo finále boli aj dievčatá, ktoré si vzali známych mužov.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Študentku obchodnej akadémie mnohí považovali za horúcu favoritku, vo finále však pohorela – uskromniť sa musela s čiastkovým titulom Miss foto. „Je to asi tak, ako to malo byť. A koniec koncov tam bola odborná porota, takže ona rozhodla, ako rozhodla. Bolo nás tam dvanásť. Je to súťaž ako každá iná a ja som si tam nepri­šla hľadať priateľstvá na celý život, ako uvádzali niektoré baby. Bojovala som až do konca, snažila som sa. Nevadí,“ mávla neskôr nad neúspechom rukou. O sebe však dávala vedieť nepretržite.

Martinková ako fitneska nafotila sériu pikantných snímok, pred objektívom sa menila na sexi záchranárku či zvodnú sestričku. „Poviem len, že fotky sú podľa môjho gusta. Možno odvážnejšie, ale pekné, estetické, v ničom vulgárne. Nepovažujem sa za playmate,“ hovorila s tým, že do tvrdých aktov by nikdy nešla. „A keď budem mať trebárs dvadsaťpäť rokov, tak čo by som ukazovala? Veď už by som bola po záruke alebo okukaná.“

S Ficom na prsiach

Eva sa skutočne po celé roky „dávkovala“. Až keď si odskočila na majstrovstvá sveta vo fitnes v Spojenom kráľovstve, mnohí zdvíhali obočie. V Londýne sa pohybovala v originálnom tielku, na prsiach nosila podobizeň Roberta Fica. „Pýtali sa, kto to je, a tak som im vysvetlila, že je to náš premiér,“ rozprávala ako reprezentantka Slovenska. A vtedajší predseda vlády jej to odplácal.

V roku 2010 Martinkovej meno znova plnilo titulné stránky bulvárnych i mienkotvorných novín. Robert Fico v tom čase minul rezervu premiéra, ktorá slúžila na nepredvídateľné výdavky. Hoci mu parlament schválil 1,6 milióna eur, on podľa medializovaných informácií za pár mesiacov rozdal 2,7 milióna eur. Medzi nevyhnutné výdavky zaradil aj Evu Martinkovú. Podľa informácií zverejnených úradom vlády dostala od neho dotáciu 16,5 tisíca eur už v roku 2008, peniaze od daňových poplatníkov mala použiť na európsky a svetový šampionát vo fitnes.

VIACNÁSOBNÁ MAJSTERKA SVETA A EURÓPY Fitneska sa vracala domov s pohármi.
Zdroj: Archív

Ďalšie roky jej od premiéra malo prísť na účet dovedna 27-tisíc eur. Finančná injekcia od daňových poplatníkov bola určená na honoráre pre trenéra a maséra, špeciálnu stravu, doplnkovú výživu a športové a spoločenské oblečenie, kozmetické úpravy nechtov, účesov, vizáže, cestovné náklady alebo propagačné materiály. „Nechty si nerobila na diskotéku, ale na majstrovstvá sveta na pódium v Las Vegas,“ rozčuľoval sa fitneskin otec Ľubomír. Ona sama tvrdila, že „keby nebolo pána premiéra, tak pre Slovensko zlaté medaily neprinesiem, lebo by som sa na súťaže nedostala“. „Peniaze som nedostala ako jednorazovú sumu, boli to menšie sumy v posledných troch rokoch,“ doplnila neskôr.

Vášeň k lietaniu

Vlnu rozhorčenia vyvolala fitneska nielen u Slovákov, ale aj u závistlivých vrcholových športovcov. Podľa nich v Martinkovej športovej federácii, ktorá organizovala majstrovstvá sveta, bola konkurencia minimálna. Iní tvrdili, že o možnosti dotácie netušili. „Ficova fitneska“ sa neskôr stratila z očí verejnosti, aby sa teraz vrátila na výslnie.

Už počas celoštátnej súťaže krásy vyšportovaná blondína vyhlasovala, že chce posilniť rady slovenského letectva. O pár mesiacov si spravila pilotské skúšky, na výcvik sa jej vtedy poskladala rodina. Nie náhodou. Vytrvalým leteckým nadšencom je tiež Martinkovej otec Ľubomír, ktorý na strednom Slovensku roky prevádzkuje malú leteckú spoločnosť. Nad horami a dolinami lieta na lietadle, na ktorom je vyobrazená práve jeho dcéra. Raz s hlbokým dekoltom, inokedy so svojím vlčiakom. S otcom má Martinková množstvo spoločných záľub, okrem lietania či bicyklovania prejavuje lásku k zbraniam. Vášeň bývalej fitnesky je taká veľká, že k trid­siatym narodeninám dostala tortu v maskáčových farbách a na jej vrchole trónila pištoľ z marcipánu.

RODINNÉ LIETADLO Dcéra skončila na chvoste tryskáča.
Zdroj: Archív

Vo vládnom špeciáli zaregistrovali Evu Martinkovú cestujúci prvý raz pred niekoľkými mesiacmi. Ako sa fotoreportér PLUS 7 DNÍ presvedčil osobne a ako tvrdia naše viaceré, od seba nezávislé zdroje, dnes je stabilnou súčasťou posádky, ktorá bežne obsluhuje prezidentku Zuzanu Čaputovú, šéfa parlamentu Borisa Kollára či premiéra Eduarda Hegera.

No hoci je vládny špeciál na Slovensku synonymom najvyššieho luxusu, prácou pre vrcholových politikov sa bývalá fitneska príliš nechváli. Keď sme sa na nové pôsobisko spýtali priamo jej, nestrácala čas. „To bude asi nejaký omyl. Nedá sa mi naozaj teraz s vami debatovať, mrzí ma to. Potom neskôr by som zavolala, nedá sa mi naozaj,“ ospravedlnila sa. Do uzávierky sa už neozvala ani nezdvíhala mobilný telefón, podobný scenár sa zopakoval aj s jej príbuznými.

Nie sú oprávnení

Výreční neboli ani pracovníci rezortu, pod ktorý letušky vládneho špeciálu tabuľkovo patria. Ministerstvu vnútra podľa ich tlačového odboru vyplýva povinnosť sprístupniť informácie iba o „odborníkoch plniacich úlohy pre člena vlády Slovenskej republiky, vedúcich zamestnancoch vykonávajúcich práce vo verejnom záujme, vedúcich zamestnancoch zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci, či nadriadených v služobnom pomere“. „Pretože vami menovaná osoba nepatrí do okruhu vyššie uvedených fyzických osôb, nie sme oprávnení poskytovať k nej žiadne informácie,“ poslali nám z ministerstva vnútra krátke stanovisko.

LIETADLÁ PRE NAŠICH POLITIKOV Aj Eduard Heger vie, ako komfortne sa vo vládnom špeciali cestuje.
Zdroj: Kristína Dugovičová

Škoda. Ako bývalá vrcholová športovkyňa z dobre zabezpečenej rodiny bola Eva Martinková zvyknutá na slušný životný štandard, ale v lietadlách, ktoré prevážajú najvyšších ústavných činiateľov, sa dostala predsa len na iný level. Slovenská republika v súčasnosti disponuje dvoma lietadlami typu Fokker 100 a dvoma strojmi Airbus 319. V ich útrobách sa nachádzajú útulné sedačky, pracovné stolíky, skrine s vyžehlenými košeľami a kravatami, plne vybavená kúpeľňa so sprchovacím kútom. Cestujúci, ktorých vo vzduchu obsluhuje aj Martinková, lietajú bez čakania - nastupujú cez špeciálne vchody a nikto od nich nevyžaduje žiadne doklady. Okrem papalášov prepravujú zranených Slovákov, repatriantov či humanitárnu pomoc.

FOTO novej letušky z vládneho špeciálu nájdete v GALÉRII

Treba dodať, že posádka musí spĺňať špeciálne požiadavky Európskej agentúry pre bezpečnosť v civilnom letectve, ktoré sú najprísnejšie na svete. Letušky vo vládnych špeciáloch na rozdiel od civilných lietadiel musia mať bezpečnostnú previerku, majú aj dôkladnejší kurz prvej pomoci. Každý let schvaľuje minister vnútra, priamo môže letieť iba prezidentka Zuzana Čaputová, šéf parlamentu Boris Kollár a momentálne aj odvolaný premiér Eduard Heger.

Pikantné FOTO Ficovej fitnesky nájdete v GALÉRII

Prečítajte si tiež: