Keď po troch rokoch vyšiel z väzenia, snažil sa byť nenápadný. No chybička sa Ladislavovi Bašternákovi (50) do nového životného nastavenia votrela. Kedysi vyparádený podnikateľ si nechal narásť bradu a po ulici chodí zväčša v teplákoch, ale deťom dopraje to najlepšie. Zastihli sme ho, ako to mladšie vozí po milovaných Donovaloch v kočíku, kričiacom do diaľky. Na bielej ploche sa vynímali farebné postavičky, no nešlo o žiadnu čínsku atrapu. Extravagantný kočík je síce staršieho dáta, ale pochádza z limitovanej edície známeho Holanďana.

Kozmopolitný

Bašternákov kočík dizajnoval Bas Kosters, považovaný za holandskú módnu ikonu. Návrhár predstavuje svoje kolekcie počas týždňa módy v Amsterdame aj Londýne. Medzinárodnú pozornosť si získal v roku 2012, keď na mólo poslal modelky v legínsoch, potlačených obrázkami penisov. Kolekciu vtedy nazval Je to ko**t alebo vaše nohy. Medzitým sa posunul aj k tvorbe pre deti.

ZAŤAŽENÝ NA PAROHY Bašternákovci a Počiatkovci sú na Donovaloch susedmi. Exminister si interiér domu, vyzdobil parohmi daniela a vnútri má vraj aj vypchatého medveďa.
Zdroj: MARTIN DOMOK
ZAŤAŽENÝ NA PAROHY Bašternákovci a Počiatkovci sú na Donovaloch susedmi. Exminister si interiér domu, vyzdobil parohmi daniela a vnútri má vraj aj vypchatého medveďa.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Aby si Kostersove kočíky zachovali výnimočnosť, navrhol len „veľmi limitovanú edíciu“. Každý skrášlil hravými farebnými vzormi a do výroby poslal len tisíc kusov. „Sú rozkošné. Pripomínajú nám, ako keď Louis Vuitton prišiel s kabelkami Murakami. Boli veľmi exkluzívne a odlišné,“ napísali módni kritici. Cena jedného kočíka pôvodne dosahovala 2 600 eur, vďaka čomu sa všetky ocitli na rôznych kozmopolitných miestach. V New Yorku, Miláne, Barcelone, Los Angeles, ale aj na Donovaloch, kde trávi zimu Bašternák.

Pointou edície je, že ak sa prechádzate po nákupnom centre alebo ulici, s najväčšou pravdepodobnosťou nestretnete nikoho s rovnakým kočíkom. Na Slovensku sme si podobný kúsok všimli len u moderátorky Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej. Vybrala si farebnejší model z inej limitovanej edície, ktorá pozostávala z 250 kusov.

Na Donovaloch bez Počiatka

Bašternák bol štandardným bratislavským podnikateľom, až pokým nezačal prenajímať šéfovi Smeru Robertovi Ficovi byt v komplexe Bonaparte. Známy bol aj kontaktmi medzi prominentmi, v minulosti sme ho videli po boku Borisa Kollára, s ktorým organizovali zábavu na svadbe Braňa Zahradníka.

SVADOBNÝ DAR OD HVIEZDY DONOVÁL Lacko dal Braňovi Zahradníkovi do záhradky figurínu srnca.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Sladký život sa podnikateľovi skončil, keď v roku 2018 vyfasoval päťročný trest za dvojmiliónový daňový podvod. Odpykával si ho vo väznici v Dubnici nad Váhom, odkiaľ sa dostal pre dobré správanie skôr. Vlani v januári Lacka, ako mu vravia priatelia, podmienečne prepustili so skúšobnou lehotou tridsať mesiacov. Len čo vyšiel na slobodu, začal hladať nový zmysel život. Týždenník PLUS 7 DNÍ vlani zistil, že jeho manželka Tatiana (37) je v pokročilom štádiu tehotenstva a po staršej dcére pribudne do rodiny pravdepodobne syn. „Malý Laco bude mať malého Lacka,“ tvrdil náš zdroj.

FOTO Bašternáka s kočíkom a kontroverzné legíny Basa Kostersa v GALÉRII

Podľa posledných fotografií sa mu Ladislav Bašternák venuje na Donovaloch, kde kedysi vedľa seba postavil dva ozrutné zruby. Jeden si nechal a vlastníkom druhého sa stal exminister financií a dopravy Ján Počiatek. No keď sme Bašternáka stretli v zimnom stredisku naposledy, vyjadrovať sa k známejšiemu susedovi odmietol. „Prepáčte, ale už päť rokov som ho nevidel,“ povedal nám, ospravedlnil sa a kráčal ďalej. Nie však k drevenej rezidencii, ktorú podobne ako Počiatek prepísal na manželku, ale k penziónu, ktorý už vo vlastníctve podľa katastra nehnuteľností takisto nemá.

Prečítajte si tiež: