Po premiére v Česku sa dokument Karel slávnostne pustil aj na Slovensku. Celovečerný dokumentárny film, ktorý prináša pohľad do súkromia a duše Karla Gotta (†80) pred smrťou, prišla uviesť samotná vdova po maestrovi Ivana Gottová (45). „Karel mal Slovensko nesmierne rád,“ vysvetľovala, prečo nemohla chýbať. Ich spoločné dcéry Charlotta Ella (13) a Nella Sofia (15) však mame spoločnosť nerobili, morálnou podporou jej bol ich rodinný priateľ, slovenský podnikateľ žijúci v Prahe Milan Fiľo (54).

Ako osobný strážca

Na minulotýždňovú premiéru dorazila Ivana na luxusnom aute s bratislavským éčevéčkom, ktoré zastavilo priamo pred hlavným vchodom do nákupného centra, kde už prítomní netrpezlivo čakali na spustenie premietania. V dlhej tmavej róbe vystúpila z auta asi pätnásť minút pred oficiálnym začiatkom. Na limuzíne, len pár minút pred ňou, prišiel aj Milan Fiľo, ktorý je dlhoročným priateľom Gottovcov a zároveň bol hlavným generálnym partnerom celého dokumentu. Len čo sa Ivana objavila pri kinosálach, boháč, ktorého majetok sa odhaduje na 580 miliónov eur, ihneď bežal k nej, aby sa zvítali, a vzal jej kabát. Od tohto momentu bol Fiľo po jej boku takmer nonstop a neraz pôsobil, akoby bol jej takzvaný osobný strážca. Len raz ju na okamih stratil z očí, keď sa pred kinami zjavila ministerka kultúry Natália Milanová v cyklámenových šatách. „Vyzeráte výborne,“ lichotil jej.

„Film som po častiach videl už asi päťkrát, ale, samozrejme, že si ho idem ešte raz pozrieť, pretože to je jedna nádhera,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ Milan Fiľo, ktorý je podľa magazínu Forbes ôsmym najbohatším Slovákom. Podniká v papierenskom priemysle, ale angažuje sa aj v kultúre. V pražskom divadle Hybernia dosiaľ uviedol niekoľko muzikálov. No a s Karlom Gottom si boli takí blízki, že v minulosti ich rodiny trávili spoločne dovolenku v Španielsku. Rok pred smrťou spieval slávik, napriek chatrnému zdraviu, slovenskému priateľovi na firemnej akcii v Ružomberku, išlo o jeden z jeho vôbec posledných koncertov. „Na Karla nikdy nezabudnem a ďakujem, že som mohol byť tak blízko. Aj po jeho smrti sme stále v kontakte s celou jeho rodinou. Bol to veľký človek, ktorý ostane v mojom srdci celý život,“ dodal priemyselný magnát, ktorý ma české aj slovenské občianstvo.

Podobných mužov „má“ Ivana po svojom boku viac. Spevákova manželka sa s dcérami len krátko po tom, čo Karel naposledy vydýchol, odsťahovali na istý čas z pražskej Bertramky a útočisko našli u dlhoročného rodinného priateľa, českého boháča Leona Tsoukernika, ktorého v spoločnosti nazývajú aj kráľ kasín. Povrávalo sa, že maestro strávil poslednú dovolenku pri mori v Tsoukernikovej vile na ostrove Sardínia, kde dokončoval svoju biografiu.

Neplačte

Na Slovensku sa Ivana s podnikateľom Fiľom, režisérkou dokumentu Olgou Malířovou Špátovou a ostatnými tvorcami dokumentu postupne presúvali po všetkých sálach, kde sa prihovárali divákom v hľadisku. „Mám rada Slovensko, veľmi som sa sem tešila, ale nedala som žiadne rozhovory v Česku, a preto si myslím, že by to nebolo korektné, ak by som rozdávala rozhovory na Slovensku. Prepáčte mi to,“ povedala nám s úsmevom. A naozaj, pražská premiéra filmu Karel bola v Česku považovaná za akciu roka. Nechýbala armáda áčkových prominentov na čele s Karlovou kamarátkou Jiřinou Boh­dalovou. „Ivana sa zavrela vo VIP salóniku s Dagmar Havlovou, takže ani s mnohými Karlovými priateľmi sa nestihla pozdraviť,“ povedali nám znalci českého šoubiznisu.

Naopak, v Bratislave pre zhoršujúce sa pandemické pomery veľa pozvaných influencerov premiéru odignorovalo. Uctiť si Karla Gotta však prišli herci Kamila Magálová, Maroš Kramár, speváčka Beáta Dubasová či hokejová legenda Jozef Golonka s manželkou Božkou. „Dobrý večer Slovensko. Veľmi pekne ďakujem za krásne prijatie a som rada, že tu môžeme byť s vami,“ prihovorila sa Ivana trasľavým hlasom vo všetkých sálach. „Ďakujem všetkým, ktorí na film prišli aj v tejto ťažkej dobe a že si spolu zaspomíname na môjho manžela. Karel mal Slovensko veľmi rád, mal k nemu vrelý vzťah a chodil sem veľmi rád, a to nielen pracovne. Dnes by si prial, aby ste neplakali, aby dnešný večer bol oslavou jeho života. Verím, že je tu dnes s nami,“ dodala pred moderátorom večera Richardom Vrablecom, ktorý svojho času pracoval pre maestra ako jeho manažér.

Chorobu nezneužíval

Odhaliť čosi nové o legende, ktorej kroky boli do detailov zmapované nespočetnekrát, je nadľudský výkon. Režisérka dokumentu Olga Malířová Špátová priniesla unikátne zábery maestra, ako so vztýčenou hlavou prijímal svoj blížiaci sa odchod. Vedel, že umiera. Rozprávať ho už unavovalo, v jednom momente poznamenal, že má pocit, že sa vracia do detstva a do očí sa mu tlačili slzy. „Pred smrťou často spomínal svojho najlepšieho priateľa, textára Jirku Štaidla, ktorý začiatkom sedemdesiatych rokoch tragicky zahynul,“ priznala nám režisérka. Ako postrehla, všetci Gottovi priatelia sa k nemu správali s neskonalým rešpektom, jediný, kto sa ho vraj odvážil mladícky podpichovať, bol práve Jirkov brat a spevákov dlhoročný kapelník, dnes už takisto zosnulý Ladislav Štaidl.

FOTO V GALÉRII