FOTO čulého ruchu v Kollárovom kaštieli v GALÉRII

Konečne - asi tak možno opísať pocity obyvateľov Hubíc, malej dediny pri Bratislave, kde sa im po sto rokoch črtá lepšia budúcnosť. Dva historické kaštiele sa im celé dekády rozpadávali pred očami a z kedysi udržiavaného parku so vzácnymi drevinami sa stal prales ako z anglického hororu, široko-ďaleko nikoho a len kde-tu sa mihne vyplašená srna či bažant. Koncom deväťdesiatych rokov kúpil chátrajúci areál pre nich neznámy podnikateľ Boris Kollár (57), ale s opravou sa na sklamanie všetkých neponáhľal. Renováciu začal až ako predseda parlamentu - pred dvoma rokmi sa pustil do strechy na väčšom z kaštieľov a práce neustávajú.

Nekončia

Strecha s opravenými komínmi a novými oknami, pod ktorými možno tušiť budúce izby, je pred dokončením. Zámoček obohnali stavbári lešením a zdá sa, že úpravou prejde aj fasáda. „Bude to mať pre seba, počuli sme, že si objednal päť postelí za 58-tisíc eur,“ závistlivo klebetia chlapi v miestnej krčme. Reči po Hubiciach sa šíria, ale starostka obce Mária Horváthová detaily o Kollárových zámeroch nepozná. „Najprv sa pustil do strechy a vlani v novembri nám prišlo ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác pre jedno z podlaží. Ale čo tam bude, nevieme,“ povedala nám.

Predstava, že by si multiotecko pod jednu strechu nasťahoval všetkých svojich potomkov aj s ich matkami, je síce lákavá, no ako pre koho. Napokon tak pôjde zrejme znova o biznis. „V Hubiciach sa Boris chystá chovať kone, postaviť stajne, zdá sa, že to bude veľkolepé,“ tvrdí náš zdroj a internet vydáva svedectvo, že nemusí byť ďaleko od pravdy. Politik si v minulosti objednal projekty minimálne v dvoch architektonických štúdiách, ktoré sa výsledkom chvália verejne. Vyplýva z nich, že veľký kaštieľ chcel majiteľ otvoriť pre verejnosť a nezavrhoval ani chov koní.

PRÁCE POKRAČUJÚ V novembri majiteľ ohlásil ďalšie stavebné úpravy, na veľkom kaštieli stále panuje čulý ruch.
Zdroj: VLADO BENKO JR

Architekti navrhli okrem ubytovacích kapacít, zasadacieho salóna, jedálne asi pre päťdesiat osôb, wellnessu s vírivkou a so saunou miestnosť pre správu či šatňu personálu. Mapa okolia počítala s historickou koniarňou, maštaľami aj hospodárskou budovou. A aká je realita? Veľký kaštieľ čoraz viac pripomína vizualizáciu jedného z projektov. Keď sme však oslovili Borisa Kollára, grandiózne plány nepotvrdil ani nevyvrátil. „Urobil som len nutné, čo požadovali pamiatkari, a to strechu. Kým majetkovo nevyrovnám pozemky, nič viac robiť nebudem,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ úsporne a tému, na ktorú býval v minulosti už alergický, viac nerozvádzal.

Najmä dobre platil

Styky s mužmi z podsvetia, kontroverzná diplomovka, pikantné konverzácie so ženami nie sú momentálne v Hubiciach témou. Lebo ak by Boris Kollár navrátil kaštieľom zašlú slávu, nadviazal by na dedičstvo aristokratickej rodiny, na ktorú domáci spomínajú s rešpektom. V čase, keď získali Wienerovci-Weltenovci hubické panstvo, nešli do neznáma. Predchádzala ho romantická povesť.

„Cez množstvo malých dedín rozosiatych po nekonečnej rovine vedú cesty lemované agátmi, medzi nimi sa ako oáza vynímajú Hubice so svojou krásnou záhradou a vkusným, pekným kaštieľom. Podlahu budovy stojacej v záhrade zdobenej tým najvyhľadávanejším rastlinstvom pokrýva mozaika. Jeho interiér je doslova preplnený vyberanými klenotmi umenia. Sotva v ňom nájdeme priestor, ktorého steny by úplne nezakrývali hodnotné olejomaľby,“ opisovali dobové anály veľký kaštieľ, keď ho v roku 1882 kúpil rakúsky veľkoobchodník Eduard Wiener-Welten.

Pôvodom aristokrat viedol vlastnú banku a keď nepobýval v majestátnom paláci na Schwarzenbergplatzi vo Viedni, odchádzal do vidieckého sídla v Leopoldsdorfe. Panstvo v Hubiciach si dlho neužil, po jeho smrti ho zdedil mladší syn Rudolf, ktorý sa tam zdržiaval od júna do augusta.

NEŠŤASTNÝ BARÓN WIENER-WELTEN Skončil tragicky, po nástupe nacizmu spáchal samovraždu
Zdroj: Archív NMH

Syn napokon z malých Hubíc vytvoril centrum pre európsku smotánku, najmä tú, ktorá sa zaoberala chovom koní. Za dedinou organizoval dostihy, na ktoré prichádzali jazdci a kone z Francúzska, Anglicka, Nemecka, Česka. „Koňom domáceho pána vypaľovali na srsť znak huby. Ešte ako chlapci sme na poli našli podkovy aj starý kožený bičík. Dodnes pri kaštieli stoja barónove maštale a koniareň,“ povedal nám minulý týždeň pyšne Hubičan, ktorému ťahá na dôchodkový vek.

DOSTIHY V HUBICIACH V ROKU 1902 Schádzala sa tu európska smotánka.
Zdroj: Archív NMH

Podľa dobových záznamov mali páni vnútri veľkého kaštieľa knižnicu aj záhradný salón, no zaťažení boli najmä na park, ktorý neustále modernizovali. Na hornom konci dali vysadiť ihličnatý les, aby sa cítili ako v Alpách, blízko postavili labutí rybník s ostrovčekom či vodáreň s hracími hodinami. Dodnes tam zostali obrysy prírodného jacuzzi, kde sa rodina v lete kúpala. Rastliny, dreviny či kvetiny nosili zo zahraničia alebo im ich niekto daroval. O jednom strome v parku sa dodnes v Hubiciach hovorí ako o Rákócziho.

No akýkoľvek extrovertný sa posledný barón Wiener-Welten z dnešného pohľadu zdá, v dedine nikto na neho nepovie krivého slova. Starí Hubičania vraj s láskou spomínali, ako slúžky či sluhovia v kaštieli dobre zarábali. Keď sa chceli vydať či ženiť, aristokrat vraj prispel na svadbu aj na nový dom. Mužom, ktorí odchádzali na front do prvej svetovej vojny, naďalej vyplácal mzdu. „Vždy hovorievali, že bol neskutočne férový. Vedľa hlavného vchodu stále vidíte dom pre služobníctvo. Súčasný majiteľ to chce predať, ale vraj Kollár ponúka málo peňazí,“ dodal pred nami domáci Hubičan, že čo sa štedrosti týka, má šéf parlamentu stále čo doháňať.

FOTO čulého ruchu v Kollárovom kaštieli v GALÉRII