Vojde do areálu, pobudne tam hodinu, dve a odchádza. Tento scenár sa v bratislavskej Petržalke opakuje takmer každý deň. Mária Trošková (32), niekdajšia štátna radkyňa Roberta Fica, bez problémov vstupuje do jazdeckého klubu, hoci pre verejnosť je už niekoľko týždňov zavretý. Korona miestnych donútila, aby dnu púšťali už len majiteľov ustajnených koní. „Nikoho iného tam nechcú, sú dosť uzavretí,“ dozvedeli sme sa od znalcov bratislavských „koničkárskych“ pomerov.

Hanblivá amazonka

Slovo kôň sa v prípade Márie Troškovej skloňuje od začiatku. Do veľkého šoubiznisu vstúpila v momente, keď jej redaktor pánskeho magazínu, pre ktorý sa vyzliekla, položil otázku: „Teraz si už na koni, keď máš novučičké prsia?“ Zvieracie termíny obsahovala aj Máriina komunikácia s neslávne slávnym Antoninom Vadalom. „Siska ma eviduje ako tvojho bieleho kona, ty chuj, a mam to od najvyssieho cloveka!!!“ písala talianskemu mafiánovi niekedy po roku 2014. Ku skutočným tátošom má však bývalá modelka blízko. Pózovala s nimi do módnych editoriálov a utiekla k nim aj v čase, keď zostala bez práce.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa Trošková porúčala z úradu vlády a voľný čas, ktorý mala zrazu na rozdávanie, zabíjala v jazdeckých čižmách. Ukazuje sa, že nešlo o kratkodobú kratochvíľu. Jazdiť na koni bývalá Ficova asistentka neprestala ani cez pandémiu. Doteraz pravidelne dochádza do bratislavského klubu Slávia STU, kde sa veľmi nepredvádza. Žeby si v zime vy­šla v sedle na čerstvý vzduch, sme nepostrehli. Vždy zostáva skrytá v hale. „Dohliada na ňu profesionálna trénerka, ktorá ju učila parkúr,“ tvrdí náš zdroj. V Petržalke sa podľa neho Trošková stará o konkrétneho koňa.

Len pre majiteľov. Či ako?

Niekdajšia štátna radkyňa má v klube dvere otvorené napriek tomu, že oficiálne ho pred verejnosťou zavreli. V časoch minulých sa mohla prihlásiť do kurzu pre začiatočníkov či pokročilých. Za hodinu tréningu platila 20 eur. Veronika Distlerová z petržalského klubu pre PLUS 7 DNÍ potvrdila, že „momentálne jazdecká škola nefunguje“. „Veľa ľudí chcelo chodiť ďalej, ale zrušili sme to. Na Slávii sú teraz väčšinou súkromné kone a ich majitelia si ich môžu prísť zobrať. Nikto z verejnosti sa dnu nedostane,“ povedala nám s tým, že dlhodobo už kone neprenajímajú.

Distlerová je skúsená parkúrová jazdkyňa a trénerka, podľa našich zdrojov sa o jazdecké pokroky Márie Troškovej stará práve ona. Dámy sa sledujú na sociálnej sieti Instagram, bok po boku ich denník Plus JEDEN DEŇ nafotil už v roku 2019. Ako nám teraz trénerka povedala, tvrdé pravidlá zaviedli už od prvého januára. V stajniach sa teraz nachádza asi šesťdesiat koní, majiteľmi sú väčšinou Bratislavčania, ktorí využívajú aj krytú halu či rôzne technické vymoženosti, medzi nimi špeciálny trenažér, takzvaný kolotoč.

Cez Poóra to nebolo

Keď sme sa na Máriinu prítomnosť v komplexe spýtali štatutára jazdeckého klubu Rastislava Noskoviča, priznal, že pre slečnu Troškovú platí istá výnimka. „Pre nových členov sme zavretí. Ale tí, ktorí k nám chodia už niekoľko rokov a preukážu sa negatívnym testom, nám pomáhajú s koňmi z jazdeckej školy. Sú to hospodárske zvieratá a nemôžu zostať bez pohybu. Nemáme kapacity, aby sme to sami pokryli,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ a dodal, že Trošková „určite u nás koňa nemá“, chodí „asi tak raz týždenne“ a pochybuje o jej ambíciách pretekať. „To je môj názor. Ale ani ona o tom nerozpráva, len si zajazdí a odíde.“ V skutočnosti sú dni, keď sa pri koňoch nezastaví, skôr výnimkou.

FOTO Márie Troškovej v Petržalke v GALÉRII >>

Mimochodom, o Noskovičovi sa v minulosti písalo ako o kamarátovi údajného sponzora Smeru Vladimíra Poóra, vraj spolu podnikali ešte v deväťdesiatych rokoch. Dostala sa Mária Trošková do Petržalky cez trnavského oligarchu? „Určite nie, určite nie,“ opakoval šéf petržalskej jazdiarne a doplnil: „Keď mi povedali, že chodí k nám do klubu, zostal som totálne prekvapený.“