Posledné roky František Nedvěd (†73) neprežíval ľahko, trpel vážnymi zdravotnými problémami. Na Vianoce 2019 ho postihlo dvojité zlyhanie srdca, absolvoval vážnu operáciu a neskôr bojoval s rakovinou pľúc, pri ktorej podstúpil náročnú chemoterapiu a ožarovanie. Pred pár mesiacmi sa mu podarilo prekonať nákazu koronavírusom a ešte začiatkom leta to vyzeralo, že je už v poriadku. S manželkou oslávili zlatú svadbu a dokonca sa pri tej príležitosti uzmieril s bratom Janom Nedvědom (74), s ktorým v minulosti tvorili legendárnu skupinu Brontosauři. Rakovina sa však, bohužiaľ, nečakane vrátila a tentoraz mala fatálne následky, ktorým podľahol v nemocnici. Zdrvená rodina prezradila detaily jeho poslednej rozlúčky.

Rakovina a COVID-19

Vlani podstúpil František náročnú päťhodinovú operáciu srdca, fungovalo mu totiž len na tridsať percent a telo mu zaplavila voda. Vypumpovali z neho až šestnásť litrov. „Teším sa, keď sa znovu narodím,“ vyhlásil optimisticky pred zákrokom - trojitým bajpasom. „Mám rakovinu. Ja to pustím do sveta, nech to všetci vedia,“ povedal navyše vo vysielaní rádia koncom roka 2020, šesť týždňov po tom, ako mu zákernú chorobu diagnostikovali. „Som v liečení na chemoterapii, takže čakám, či sa to napraví alebo nie. Náladu mám dobrú. Ničomu nepodlieham, len sa liečim,“vyhlásil vtedy dúfajúc, že ďalší rok bude lepší. To sa nestalo.

V roku 2021 sa Nedvěd nakazil covidom. A približne pred týždňom ho znova hospitalizovali, lebo sa mu rakovina vrátila. „Otec mal rakovinu pľúc a v tele mal menší nádor, ktorý blokoval prekrvenie hlasiviek. Preto nehovoril. Toho sa zbavil vďaka ožarovaniu. Teraz sa mu rakovina pľúc vrátila a napadla obe pľúca,“ uviedol Františkov syn pre životvcesku.cz. Svoj boj o život nakoniec slávny hudobník v nedeľu večer prehral. „V sobotu sme boli pri ňom. Normálne komunikoval. Sedel, ležal, trošku ho bolel chrbát. Vôbec nič nenaznačovalo, že jeho stav sa zhorší. V nedeľu dopoludnia, keď sme prišli do nemocnice spolu s maminkou, tak už príliš nekomunikoval. Hovoril som si, že sa to ešte zmení. V posledných rokoch nad chorobami vyhrával. Bohužiaľ, teraz sa to už nepodarilo,“ dodal syn legendárneho country hudobníka.

S bratom Janom založil František Nedvěd skupinu Brontosauři takmer pred päťdesiatimi rokmi. Zo slávnej éry kapely pochádzajú hity ako Růže z papíru či Na kameni kámen. Hoci v minulosti si boli blízki a koncertovali bok po boku, ostatné roky si bratia nevedeli prísť na meno. Dlho spolu vôbec nekomunikovali, potom sa ich vzťah upravil, dokonca začali spoločne koncertovať. Napokon však opäť vykopali vojnovú sekeru.

Fotografie ich zmierenia nájdete v GALÉRII

Dlhé roky znepriatelení

Príčinou bratských svárov boli údajne peniaze. Nech už bol dôvod akýkoľvek, zdá sa, že „problematický“ vo dvojici bol skôr Jan. Okrem brata sa totiž už desať rokov nerozpráva so synom Janom mladším, dcérou Alenou ani bývalou manželkou, ich matkou. Žije so svojou 38-ročnou štvrtou manželkou Pavlínou. S rodinou sa nezmieril ani zhruba pred rokom a pol, keď mal František podstúpiť ťažkú operáciu srdca. „Samozrejme, budem mu držať palce a myslieť na neho. To, že spolu nevystupujeme a nebavíme sa, neznamená, že nám na sebe nezáleží. Len ideme každý svojou cestou,“ tvrdil vtedy Honza.

Potom však začali k sebe hľadať cestu, minulý rok dokonca uvažovali o spoločnom koncertovaní, ktoré prekazili Janove zdravotné problémy - na jedno ucho nepočuje a na druhé len slabšie. No keď sa František s manželkou Mariou rozhodli po päťdesiatich rokoch obnoviť manželské sľuby, Jan sa na júnovej svadbe nečakane ukázal. „Vôbec som o tom nevedel, že príde. Bolo to príjemné prekvapenie. Bol sa pozrieť, pogratuloval mi, všetko je v poriadku,“ tešil sa František a s bratom začali splietať plány na veľký spoločný koncert. Toho sa však už nedožil.