Gigant, prírodný úkaz, výbušnina, Bohom obdarený umelec. Aj takéto charakteristiky si vyslúžil Vladimír Menšík, jeden z najlepších a najnadanejších filmových hercov známy svojou spontánnosťou, živelnosťou, improvizačnými schopnosťami, aj vysokou profesionalitou. Dnes uplynulo tridsať rokov, odkedy svojim najbližším, ale aj divákom, chýba. Vladimír Menšík sa narodil 9. októbra 1929 v Ivančiciach na južnej Morave. Pochádzal z robotníckej rodiny a zdalo sa, že bude takto nasmerovaná aj jeho životná dráha. Už od detstva miloval zábavu a chodil rád do cirkusu, hrával v hudobnom súbore Adolfa Pištěláka. Otec však rozhodol, že Vladimír vyštuduje priemyslovku a nastúpi do Brnianskych strojární. Stále ho však lákalo divadlo.

Objavil ho Burian

Na druhý pokus Menšíka prijali na Janáčkovu akadémiu múzických umení, ktorú absolvoval v roku 1953. Umiestnenku dostal do kočovného Vesnického divadla, kde si ho všimol E. F. Burian. Po roku k nemu prestúpil, no prísna disciplína v Burianovom súbore mu nevyhovovala, preto sa od roku 1958 stal členom voľného hereckého súboru Filmového štúdia Barrandov. V roku 1950 sa prvý raz mihol v budovateľsky ladenom filme režiséra K. M. Walló s názvom Veľká príležitosť. Až v roku 1956 prišla výraznejšia rola vo filme Dědeček automobil režiséra Alfréda Radoka, po ktorej sa Menšík objavoval na striebornom plátne čoraz častejšie.

Žiaľ, v pomerne mladom veku zomrel aj ďalší herec - Vladimír Menšík. Stalo sa tak v jeho 58. rokoch. Počas natáčania sa hovorilo o jeho sklonoch k alkoholizmu. 
A len krátko po štyridsiatke zomrel aj syn Růžičkovej Jiří (vzadu), Bol vo vysokom štádiu obezity, boj so zdravotnými problémami prehral ako 43-ročný.
Žiaľ, v pomerne mladom veku zomrel aj ďalší herec - Vladimír Menšík. Stalo sa tak v jeho 58. rokoch. Počas natáčania sa hovorilo o jeho sklonoch k alkoholizmu. A len krátko po štyridsiatke zomrel aj syn Růžičkovej Jiří (vzadu), Bol vo vysokom štádiu obezity, boj so zdravotnými problémami prehral ako 43-ročný.
Zdroj: youtube

Vo filme Král Šumavy dokázal prvý raz skĺbiť komický prejav so schopnosťou dať postave dramatické rysy. Podobná bola aj úloha čašníka Kiciho v detektívke 105 % alibi.

Bohatá kariéra

V komédii Hledá se táta vytvoril jednu z hlavných úloh, podobne aj v kriminálnej komédii Mezi námi, zloději. Napriek tomu sa však často objavoval ako protagonista menších no nezabudnuteľných komických či tragikomických postavičiek oživujúcich dej. Takými boli policajti v komédiách Zdeňka Podskalského Bílá paní a Ženu ani květinu neuhodíš či v komédii Kdo chce zabít Jessii, alebo aj rola náhodného diváka v dráme Spalovač mrtvol. Hlavnú úlohu sadistického vraha si zahral Menšík v experimentálnej komédii Happy end, ktorá sa vyznačuje tým, že sa celý dej premieta pospiatky. Hereckým koncertom s jeho partnerkou Jiřinou Bohdalovou bol film Vražda Ing. Čerta. V komédii Kam nechodí slunce bol Menšík spoluautorom scenára. Okradnutý milenec v komédii Světáci, či prostoduchý manžel vo filme Pane vy jste vdova potvrdili, že práve komické úlohy sú Menšíkovou parketou. Podobne aj úloha v známej vodníckej komédii Jak utopit doktora Mráčka, či film toho istého režiséra Což takhle dát si špenát, kde sa zhostili titulných úloh s Jiřím Sovákom. "Jeho komika bola priamočiara, výdatne ťažila z tradícií ľudových rozprávačov a komediantov, nepriamo bola inšpirovaná komikou Vlastu Buriana a ďalších veľkých postáv českého javiskového aj filmového humoru. Ostatné polohy jeho herectva oscilovali medzi pólom tragikomickým a vyslovene dramatickým, vo všetkých prípadoch však dokázal naplniť svoje postavy (bez ohľadu na rozsah roly) hlbokou ľudskosťou..." uvádza sa v spomienkovej knihe nazvanej Vladimír Menšík.

Stal sa tiež jedným z najobsadzovanejších hercov zábavných televíznych programov. Dodnes si diváci pamätajú na jeho scénky s Jiřinou Bohdalovou, alebo televízne Silvestre z rokov 1977, 1978 a 1979, ktoré Menšík bravúrne uvádzal. Titulné postavy si zahral v seriáloch Pan Tau, či Arabela.

Zdravotné problémy

Herca, ktorý bol známy erupciami dobrej nálady, v skutočnosti ťažili zdravotné problémy a predovšetkým zhoršujúca sa astma, ktorú dostal ako 35-ročný. Postupne sa naučil pichať si sám injekcie, aby dokázal pracovať. K jeho najznámejším dramatickým postavám patrí alkoholik v televíznych filmoch Ikarův pád a Tažní ptáci režiséra Františka Filipa. Posledný raz si zahral vo filme Dobří holubi se vracejí, takisto situovanom do prostredia protialkoholickej liečebne. Koncom mája 1988 chystala televízia priamy prenos zábavného programu z brnianskej haly Rondo, kde bol pozvaný aj Menšík. Skončil však v nemocnici, kam mu za potlesku publika v sobotu večer posielala pozdrav moderátorka Magdaléna Dietlová a želala mu skoré uzdravenie. Na druhý deň, 29. mája 1988 večer, však Vladimír Menšík svoj zápas o život prehral. Jeho herecký kolega Miloš Kopecký o ňom napísal: "Režiséri, ktorí ho obsadili, mohli mať podľa môjho názoru dva pocity: istotu a miernu obavu. Istotu, že to bude náramné a miernu obavu, či ho zvládnu. Tušili, že pred kamerou nebudú mať len skvelého herca, ale výbušninu."