O herečke Hane Gregorovej (69) nebolo dlhšie nič počuť, keďže sa neobjavovala v žiadnom televíznom projekte. Po Novom roku sa to zmení. Zamaskovanú so šedivými vlasmi ju uvidíme v novom jojkárskom seriáli Hranica, kde bude stvárňovať šéfku gangu. To bol aj dôvod, prečo sa pred časom s partnerom Ondřejom presunuli z Prahy do domu v Maďarsku, ktorý sa nachádza hneď za našimi hranicami.

„Aby mohla pravidelne natáčať, rozhodli sme sa, že sa usídlime opäť v našej milovanej Rajke,“ vysvetlila nám herečka dôvod sťahovania. A keď­že maďarská dedina je známa tým, že v nej žije veľa Slovákov, Hana s Ondřejom sa s viacerými spriatelili. Vianoce preto netrávili len vo dvojici. „Počas Štedrého večera sme boli s kamarátmi z Rajky. Oni sú dvaja a my sme dvaja, takže sme si to takto vo štvorici užili,“ povedala nám nadšeným hlasom.

FOTO z Gregorovej domu v GALÉRII >>>

Len na návšteve

Herečka sa netají tým, že Vianoce zbožňuje a pomaly od októbra premýšľa nad tým, ako si sviatočne vyzdobí dom. Týždenníku PLUS 7 DNÍ exkluzívne ukázala, ako to u nej počas Vianoc v maďarskom dome vyzeralo. Na všetkých záberoch vidieť jej dekoratívnu vášeň. Pri pohľade na jej obývačku človek ani nevie, kam sa má skôr pozerať. „Vianoce sú pre mňa, vždy to hovorím a opakujem, ten najkrajší gýč, ktorý existuje. Mám rada, keď je všetko prezdobené, vyčačkané a už minimálne mesiac dopredu pripravené. Domček v Rajke si preto zdobím v predstihu, aby som nebola v nejakom veľkom zhone a aby som vianočnú atmosféru mohla nasávať čo najdlhšie. Myslím si, že Vianoce sú ozaj sviatky pokoja, mieru, pokory a mali by sme sa všetci zastaviť a oddať sa myšlienkam, spomienkam a hlavne zmeniť negatívne myslenie na pozitívne.“

Čo môže byť podľa Hany Gregorovej krajšie, ako si „sadnúť medzi toľko svetielok a len tak premýšľať, spomínať a relaxovať“. „Stále si pritom opakujem, že my sme na tomto svete len na návšteve, preto si vážme život a všetko pekné, čo nám prináša. A hlavne dúfam, že si nenecháme pokaziť náladu zlými a nepríjemnými vecami, ktoré sú v poslednom období okolo nás ešte intenzívnejšie,“ dodáva.

Vyhnala ich za dvere

Hana Gregorová nezaháľala a dom si „vyčančala“ aj zvonku, čím vraj potešila viaceré deti z okolia. „Od úplne malých až po pätnásťročné, všetky sa kochajú. Mne robí veľkú radosť, keď ich takto pristihnem a zároveň sa s nimi stihnem porozprávať a podiškurovať. A o tom sú Vianoce. Zastaviť sa a venovať sa jeden druhému,“ skonštatovala Hana zamyslene.

Pre PLUS 7 DNÍ si zaspomínala aj na sviatky s manželom, legendárnym hercom Radkom Brzobohatým (†79), s ktorým má syna Ondřeja. Pri vianočnom stole s nimi sedela aj Hanina dcéra Rola z predchádzajúceho vzťahu. „Keď ešte Radek žil, museli sme sa všetci pekne obliecť, to bola moja podmienka. Aj on, aj deti boli vyštafírovaní. Potom všetci museli ísť za dvere a ja som zazvonila zvončekom, ktorý používala ešte moja mama. Kým oni boli za dverami, pustila som Tichú noc. Keď sa vrátili, svietil len stromček, pri ktorom sme si popriali krásne a pokojne Vianoce. Až potom sme si sadli k stolu a išli večerať. Vždy sme mali vo zvyku - aj teraz sme to tak mali -, že na vianočnom stole bola kapustnica, kapor, rezne, zemiakový šalát a, samozrejme, vianočné pečivo.“

Iba drobnosti

Hana Gregorová je typ človeka, ktorý darčeky radšej dáva, ako ich dostáva. „Keď boli deti malé a Vianoce sme prežívali ako rodina, zháňanie a prípravu darčekov som si veľmi užívala. Ale teraz už nie, v tomto veku predsa už nejde o dary,“ zamýšľa sa.

Svojim blízkym a priateľom preto teraz kúpila len drobnosti, počas sviatočných dní si plánovala skôr stretnutia. „Dohodla som sa s kamarátmi, ktorých mám v Rajke, že viacerí prídu k nám. Spravíme si siestu s jedlom, pitím, proste len tak posedíme a dobre sa porozprávame. Trošku sa zastavíme v rýchlom tempe, ktorým žijeme. Preto Silvester už pre mňa nie je nič výnimočné. Veď o nič nejde, zase sa len pripíše nový rok. Človek môže byť rád, že ten starý prežil v zdraví a dočkal sa ďalšieho. Takže ja zapnem televízor a budem prepínať rôzne programy.“  A ako vyzerali oslavy posledného dňa v roku, keď ešte žil Radek? „Silvestrovali sme tiež doma pri televízore. Len keď sme náhodou hrali v divadle, počkali sme tam do polnoci, popriali si s kolegami a potom sme išli domov. Nikdy som nebola veľká fanúšička búrlivých silvestrovských osláv.“

Vyzerá ako jej mama

V Rajke teraz Hana Gregorová načerpáva sily na ďalšie nakrúcanie seriálu Hranica, ktoré je naplánované na január. Ako tvrdí, už teraz sa nevie dočkať. „Ďakujem pánubohu za túto prácu, že aj keď som dôchodkyňa, robím to, čo ma baví, a navyše s veľmi príjemnými ľuďmi. Akoby som sa vrátila do minulosti, keď som v televízii JOJ vyštartovala v seriáloch Panelák a Odsúdené. Väčšinu ľudí zo štábu už poznám. Je to príjemná kombinácia mladších a začínajúcich hercov, no sú tam aj skúsení kolegovia, s ktorými je príjemné viesť dialóg na pľaci. S režisérom Honzom Novákom som robila dva seriály v Česku, v televízii Prima.“

FOTO z Gregorovej domu v GALÉRII >>>

Hana na svoj vek stále nevyzerá, no v seriáli ju maskéri prerobili na šedivú starenu. „O tom je herectvo. Pre mňa je dôležité, že v živote ešte ako-tak vyzerám, i keď mám už sedemdesiat rokov. Tak­že, naopak, teším sa z takejto zmeny. Svoju masku si naozaj užívam a v niektorých momentoch si pripadám úplne ako moja mama. Mne nevadia biele vlasy. Keby som ich nemala také husté, možno by som sa na šedivo dala odfarbiť aj celá. Ale s mojou dĺžkou a hustotou by to bolo naozaj veľmi komplikované,“ rozosmiala sa na záver.