Svoj recept na slávu založila na emotívnom speváckom prejave a smutnom príbehu chovankyne detského domova či bezdomovkyne. Úspech v televíznych súťažiach však talentovaná rómska speváčka Gyöngyi Bodisová (25) nikdy nedokázala využiť na rozbehnutie kariéry. Napriek tomu sa pokúša o ďalšiu šancu - tentoraz sa chce prezentovať v speváckej šou Hlas Česko Slovenska, ktorú Markíza chystá na budúci rok. Gyöngyi nie je jediná vymetačka kastingov televíznych projektov, medzi uchá­dzačmi sa opakovane objavujú staré známe tváre.

Celoživotné prekliatie: Gyöngyi vraj nedokáže pre mentálnu poruchu rozpoznať dobré od zlého a nepozná hodnotu peňazí. Preto dodnes živorí.
Celoživotné prekliatie: Gyöngyi vraj nedokáže pre mentálnu poruchu rozpoznať dobré od zlého a nepozná hodnotu peňazí. Preto dodnes živorí.
Zdroj: Tony Štefunko

Ako sa to začalo

Tmavovlasé dievča sme prvýkrát zaregistrovali v roku 2008, ako pätnásťročná spievala v televíznom formáte Slovensko má talent. Bola to ona, kto rozplakal tvrdého kata Paľa Haberu. Najväčšia favoritka na víťazstvo nakoniec skončila šiesta. Po televíznej šou nemala o ponuky na vystúpenia núdzu, ale peniaze, ktoré zarobila, minula na cigarety a kamarátov. Keď dovŕšila plnoletosť, musela detský domov opustiť.

„Z domova som išla k bratovi Zolimu, ktorý ma ako jediný zo štrnástich súrodencov chodil občas navštevovať. Raz mi ,čórol‘ všetky veci, tak som sa presťahovala k ďalšiemu bratovi, ktorý mi zas ukradol mobil. Skúšala som šťastie u mamy. Nakúpila som chlieb a šunku. Keď ma zbadala, vyhodila ma od dverí,“prezradila nám speváčka, keď sme ju v roku 2012 vypátrali v polorozpadnutej chatrči rómskej osady v dedine Bajč. Bývala tam s ďalšími desiatimi ľuďmi. Onedlho sa nám sama ozvala, že odtiaľ musela ujsť, pretože jeden z bratov jej oznámil, že ju predal niekomu za nevestu.

Talentovaná, no lenivá

Vychovávateľ z detského domova v Žitavciach, kde Gyöngyi vyrastala, jej vybavil ubytovanie v krízovom centre a pomôcť sme sa jej rozhodli aj my. Podporili sme ju finančne a vzali sme ju do hudobnej akadémie hlasového pedagóga Jaroslava Žiga, kde chceli pracovať na rozvíjaní jej talentu. „Bola u nás asi dvakrát. Neviem, kde sa stratila a prečo už viac neprišla. Je to škoda. Chcel som jej postaviť kapelu, dohodnúť vystúpenia a budovať jej kariéru,“ zaspomínal si na talentovanú speváčku Žigo.

Pomocnú ruku nevyužila ani v nadačnom projekte La Sophia, ktorý vedie Yvetta Blanarovičová. V súťaži talentov zvíťazila s absolútnym prehľadom u poroty aj divákov. „Gyöngyi bola jednou z najtalentovanejších detí, ktoré sme chceli podporovať, bohužiaľ, museli sme sa rozlúčiť, pretože nespĺňala podmienky, ktoré sú dané pre každého rovnako. La Sophia je elitná záležitosť, nemôžu tu byť hlúpe deti, ktoré sa odmietajú vzdelávať. Ponúkali sme jej štúdium na ľudovej škole umenia, aby sa naučila základy a mohla pokračovať na konzervatóriu. Všetko by sme, samozrejme, aj s internátom financovali. Veľmi chcela spievať, ale je lenivá na sebe pracovať a bez toho to nejde. Navyše sa mi úplne stratila z dohľadu a ja nemôžem svoju kanceláriu zamestnávať tým, aby mi na ňu zháňali kontakt,“ zaspomínala si šéfka projektu Yvetta Blanarovičová.

Mohla byť svetoznáma

Gyöngyi nadobudla pocit, že úspech bude mať aj bez hudobného vzdelania, a mala pravdu. Podarilo sa jej zvíťaziť v súťažiach Rómsky hlások a Zlatá črievička, no nikam ju to neposunulo. Ocitla sa v krízovom centre v Bratislave a živila sa pomocnými prácami. Tie jej po čase prestali voňať, takže sa ocitla na ulici. „Nevedela som si nájsť prácu, všade ma ponižovali. Rok som bývala v stane, obliekala som si to, čo som našla pri smetiakoch, a na cintoríne som si brala vo fľaškách vodu, aby som sa mohla umyť,“ povedala koncom roka 2015 počas dokrútok ďalšej televíznej šou, do ktorej sa prihlásila.

Tentoraz išlo o Česko Slovensko má talent, kde ju sprevádzal Vladimír, muž starší o štyridsaťpäť rokov. „Pred polrokom ma vytiahol z ulice a teraz bývam u neho. Sme len priatelia, nič medzi nami nie je,“ dušovala sa. „Teba by som chcel vidieť ako víťaza,“ vyhlásil na adresu dvadsať­dvaročnej súťažiacej porotca Jaroslav Slávik. Gyöngyi súťaž naozaj vyhrala a s ňou aj luxusné auto, dovolenku a nezanedbateľnú finančnú hotovosť. Najväčšou výhrou však pre ňu mohla byť spolupráca s Jankom Lehotským, ktorému lichotilo, že v súťaži spievala piesne, ktoré skomponoval pre Mariku Gombitovú.

„Viem, že jej kúpil notebook aj hodinky, no pre nezodpovednosť Gyöngyi, ktorá nemá v povahe pracovať profesionálne, sa na ňu nakoniec vykašľal,“ dozvedeli sme sa od speváčkinho niekdajšieho manažéra Júliusa. Aj on od nej dáva ruky preč. Nevie jej odpustiť, že okrem vystúpení, ktorej jej dohodol a ktoré na poslednú chvíľu odignorovala, sa vzdala možnosti vycestovať do Las Vegas na šou Biggest Talent. Mala sa tam stretnúť v špeciálnom súboji so štyrmi najlepšími víťazmi sveta tejto talentovej šou. Inými slovami, keby sa jej podarilo uspieť, mohla byť dnes svetoznáma speváčka. No nestalo sa.

Vracia sa: Stotisíc eur je už asi fuč. Pribratá Gyöngyi sa nečakane zjavila na kastingoch šou Hlas Česko Slovenska. Sprevádzal ju jej tútor.
Vracia sa: Stotisíc eur je už asi fuč. Pribratá Gyöngyi sa nečakane zjavila na kastingoch šou Hlas Česko Slovenska. Sprevádzal ju jej tútor.
Zdroj: Plus 7 dní

Nezvládla by to

Gyöngyi teda naďalej živorí v Bratislave u pána Vladimíra, ktorý by mohol byť jej starým otcom, a spolieha sa na zázrak v podobe ďalšej televíznej šou, v ktorej by mohla zažiariť. Najnovšie sme ju zaregistrovali na kastingu speváckej súťaže Hlas Česko Slovenska. Zatiaľ spievala len pred režisérom a štábom, no podľa našich informácií ju s veľkým úspechom posunuli pred hlavnú porotu. Pre nesporný talent je veľmi pravdepodobné, že sa v šou dostane až do finále. Otázne je, či z toho dokáže nejakým spôsobom dlhodobejšie profitovať.

Podľa riaditeľky školy pre žiakov s mentálnym postihnutím vo Dvoroch nad Žitavou, ktorú speváčka kedysi navštevovala, trpí Gyöngyi mentálnou poruchou, ktorá jej vraj bráni v zdravom úsudku. „Je naozaj nesmierne talentovaná, veľmi jej prajem úspech, ale pri jej postihnutí pochybujem, že by zvládla tvrdé podmienky, aké sú v tejto brandži. Trpí totiž poruchou sústredenia, nevie byť disciplinovaná a nedokáže sama rozpoznať, čo je dobré a čo nie,“vyjadrila sa na adresu bývalej žiačky.

Pozrite si fotostory neuveriteľnej kariéry Gyöngyi Bodisovej.

Mohlo by vás zaujímať: