Historická budova Slovenského národného divadla 1. marca oslávila storočnicu svojej existencie. Kým sa naša prvá scéna stala naozaj národná a dominantnou sa na jej doskách stal slovenský jazyk, prešla rôznymi úskaliami. 

Festival Pohoda nad Slovenským národným divadlom? 

Je smutné, že aj po sto rokoch je najväčšia pýcha slovenskej kultúry na okraji záujmu najvyšších predstaviteľov našej krajiny. „Sme erbová inštitúcia, no na oslavy neprišiel žiaden ústavný činiteľ. Ani premiér, ani predseda parlamentu, ani prezidentka. Možno sú im bližšie festivaly ako Pohoda a privátne oslavy jednotlivých hercov. To, že boli voľby, nič nemení na situácii, že mali sedieť v prvej rade,“ozývali sa nahnevané hlasy z divadla. Na javisku, ktoré si pamätá najväčších velikánov našej divadelnej scény, sa obecenstvu prihovorila napokon len ministerka kultúry Ľubica Laššáková.    

Galaprogram vzácne spojil všetky zložky súborov, čiže činohru, balet a operu a napokon dopadol excelentne. Historická udalosť slovenských dejín a naši najvýznamnejší umelci po ignorácii politikov dostali facku aj od verejnoprávnej televízie. Slávnostný galaprogram musel totiž vo vysielaní ustúpiť komerčnému seriálu Hniezdo.    

Pozrite si v obrovskej GALÉRII o čo všetko prišla prezidentka Slovenskej republiky neúčasťou osláv storočnice Slovenského národného divadla