Prešiel už viacerými zdravotnými problémami. V minulosti herec František Kovár (74) podstúpil niekoľko operácií, a to výmenu bedrového kĺbu či operáciu oka, kde hrozilo, že sa mu môže natrvalo poškodiť zrak. Optimistický herec všetko s pokorou zvládol a inak to nebolo ani s koronavírusom. Prekonal ho pred dvoma mesiacmi. Dnes je už po druhom očkovaní, ale na okamihy, keď mu potvrdili pozitivitu, tak rýchlo nezabudne. Pre týždenník PLUS 7 DNÍ porozprával, ako zvládal liečbu, izoláciu od ľudí aj kultúrne „suchoty“ počas lockdownu.

Korona mu zobrala priateľov

Je známe, že herec a jeho manželka Daniela majú ukážkový vzťah a aj po rokoch z nich cítiť, že sú si silnou oporou z pracovnej stránky aj v súkromí. Inak to nebolo ani pri ťažkých momentoch počas pandemického obdobia. „Začiatky korony sme prijímali s pokorou, podriadili sme sa tomu, ako treba žiť, aby človek chránil seba i ostatných. Druhá vlna už bola ťažšia, predovšetkým preto, že okolo nás odišlo niekoľko ľudí. Veľmi bolestne sa ma dotkla smrť nášho kolegu, režiséra Štefana Mandžára, s ktorým som dlhé roky robil. Je ho veľká škoda.“

Až jedného dňa koronavírus potvrdili aj Františkovi Kovárovi. „Nebolo to veľmi dramatické, pretože manželka aj syn sú lekári a z pľúcneho oddelenia mi polovička doniesla lieky, ktoré priebeh zjemnili,“skonštatoval vždy optimisticky naladený herec, no zároveň jedným dychom dodal, že manželka sa veľmi zľakla. „Tak sa o mňa veľmi bála… Nespávala, chodila ma v noci kontrolovať. Poctivo sa o mňa starala, dávkovala mi lieky a dbala o to, aby som mal stále náš rodinný recept, ktorý pri zdravotných ťažkostiach používame. Možno sa to niekomu zdá ako klasika, ale spraviť výborný domáci vývar, ktorý sa dá len tak piť, nie je vždy ľahké. Tak­že ten som dostával. Celú chorobu som ho len pil a pil, aby som nestratil silu. Doma som mal asi najlepšiu opateru, aká len môže byť,“ pousmial sa herec.

Silný argument, prečo sa zaočkoval

František Kovár sa netají tým, že ani jemu nebolo všetko jedno. „Je to prirodzené, človek nevie, ako sa to môže skončiť. V mojom okolí mám mnoho športovcov, ktorí sa o svoje zdravie pedantne starajú, no počas nákazy mali problémy a dlho sa z toho zotavovali. Hádam sa raz dozvieme, ako tento vírus naozaj vznikol a prečo sa tak rozširuje. Podstatné však je, že sa treba postaviť k tej realite zodpovedne,“ skonštatoval herec s prosbou, aby ľudia neváhali a zaregistrovali sa na očkovanie.

Dnes si myslí, že aj zákerný vírus nás predsa len niečo naučil. „Dalo nám to priestor, aby sme si uvedomili, čo znamená krehkosť zdravia a existencie. Tým, že sa človek takto stretával so smrťou a ochorelo okolo nás toľko ľudí... My sme už nezažili vojnu, nevideli sme, ako susede či známej prišiel len list, že niekto z príbuzných padol. Ale zažili sme, že nám zazvonil telefón a povedali nám, že niekto ochorel a nedajbože aj umrel. Preto sa budem opakovať, ale jediná cesta, aby sme zabránili úmrtiam a ťažkým priebehom liečby, je vakcína.“

Po zaočkovaní mal herec iba jemne zvýšenú teplotu. Ale nebolo to nič, čo by už nezažil. „Naša generácia bola očkovaná proti všetkým závažným chorobám, ktoré sme potom nedostali. Čiže to je taký silný argument, vďaka očkovaniu v minulosti sme sa my ani naše deti nestretli s komplikáciami pri závažných chorobách. Napríklad tuberkulóza, detská obrna, osýpky a všetky tieto choroby, ktoré kosili generácie ľudí pred nami. Tento argument si treba všímať a stále naň upozorňovať.“

Ako mu klesol príjem

Protipandemické obmedzenia sa uvoľňujú, takže divadlá sú už otvorené a herec dokonca natáča televízny seriál z nemocničného prostredia. Počas dlhodobého lock­downu mu však rapídne klesol príjem. „Našťastie, z divadla sme niečo dostávali. Znížili nám plat na 80 percent základného príjmu. To znamená, že sme nedostávali príplatky, všetky tie ‚rolovné‘ a tak ďalej. Takže nejaký základný okresaný príjem sme mali, aspoň teda to. Kostyméri, technici a ďalší zamestnanci však boli na tom finančne omnoho horšie. Lebo čo sa týka divadla, základný príjem majú nižší ako herci, takže sú odkázaní aj na príplatky za predstavenia, ktoré zrazu neboli. Samozrejme, nie sme jediní, kto by sa mohol sťažovať, boli a sú ľudia na tom aj horšie. Veď niektorí ostali úplne bez peňazí a musia živiť doma hladné krky. Strašné... Na všetkých myslím, aby sme sa čím skôr dostali späť do normálneho života,“ povedal František Kovár s nádejou.

Viac FOTO v GALÉRII

Herec má veľkú rodinu a vnúčatá, ktorým by dal aj to posledné, napriek tomu sme boli zvedaví, či nezištne nepomáha aj niekomu ďalšiemu, kto sa ocitol vo vážnych finančných problémoch. „Viete čo, o tomto človek nechce hovoriť, lebo by to vyzeralo ako chválenie. A to ja nemám rád. Samozrejme, keď vidím okolo seba toľko rozličného utrpenia, nedá mi to a nejakým spôsobom ľuďom pomáham, ale nerád o tom hovorím a bližšie to špecifikujem,“ uzavrel herec neurčito.