Herec Ivo Gogál (64) pred niekoľkými dňami oslávil v spoločnosti svojich príbuzných narodeniny. Náš fotograf ho zachytil na večeri v istom podniku v centre Bratislavy. 

Záborského škola

Vlastní byt v Bratislave, aj v Maďarsku, len pár kilometrov za hranicami. S dvomi partnerkami má dovedna štyri deti a čoskoro sa tiež stane trojnásobným dedom. Po dvoch vnučkách v rodine očakávajú v apríli vytúženého vnuka.

Ivo Gogál patrí bezpochyby k najelitnejším slovenských hercom, ktorému správnu slovenčinu v škole vštepoval ešte Viliam Záborský. Počas rozhovoru pre televíznu reláciu Dámsky klub sa vyjadril, že na materinský jazyk je dodnes zaťažený. Preto mu jeho nesprávne používanie píli uši.

„Veľmi nadávam, keď ľudia, ktorí sa živia slovenským jazykom, ho neovládajú. Napríklad, keď v rádiu nevedia, čo je pol hodiny a čo polhodina. V tom je zásadný rozdiel,“ upozorňuje. Otvorene sa púšťa aj do svojich kolegov. „Aj tí ma vytáčajú s tvorením podmieňovacieho spôsobu. Zrazu sa objavilo slávne slovo ´keby´. Keby sa ráno zobudím, tak to všetko stihnem... Existuje kebyže, alebo ak. Ale keby? To neexistuje,“ vysvetlil mentorsky. 

Penzista 

Ivo Gogál vďaka matke režisérke a otcovi režisérovi a hercovi, stál na javisku Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene už ako šesťročný. V hre Strakonický gajdoš, si tu zahral jednu z detských postáv. Pred filmovú kameru sa postavil v hre Sladký čas Kalimagdory o tri roky neskôr, ako deväťročný.

Po tom, čo vyštudoval herectvo, nastúpil v roku 1982 do interného stavu Slovenského národného divadla. Po deviatich rokoch sa však rozhodol odísť a venovať sa predovšetkým televíznej práci a dabingu. Dnes, hoci je už v penzijnom veku, sa milovanej profesie nevzdal, no z ponúk si dôsledne vyberá. „Robím už len toľko, koľko vládzem a len to, čo chcem,“ uzavrel. Dnes ho vnímame predovšetkým ako filmového dabéra, zväčša černošských hercov na čele s Morganom Freemanom, Samuelom L. Jacksonom, Denzelom Washingtonom, či Billom Cosbym.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Ivo Gogál ako detská hviezda a dnes. Zábery z osláv narodenín