Legendárny český herec si vďaka bláznivým komédiám a zábavným programom užíval povesť milého a veselého človeka. Podľa manželky Anny bol však Jiří Sovák v skutočnom živote cholerický chlap, s ktorým nebol život jednoduchý. Suverénne kritizoval ľudí okolo seba a organizoval im život. Veľa príjemných spomienok na neho nemajú ani princezné zo seriálu Arabela Jana Nagyová (62) a Dáda Patrasová (65). Sympatický čarodejník Vigo bol podľa nich neustále namosúrený a občas dokonca arogantný. Ak s ním niekto vstúpil do hádky, pre umelcov dar reči nemal šancu slovnú roztržku vyhrať. V prípade, že ho niekto mimoriadne naštval, zo svojho života ho navždy vylúčil. V jeho nemilosti sa ocitol aj potomok z prvého manželstva, herec Jiří Schmitzer (71). Práve v období, keď si v slávnom filme Marečku, podejte mi pero spoločne zahrali otca a syna, Schmit­zer pod vplyvom alkoholu autom zrazil a usmrtil človeka. Jiří Sovák s ním odvtedy neprehovoril a vydedil ho. Dokonca preto nikdy nevidel svoje tri vnúčatá. Keď už polepšený a skro­tený umelec krátko pred osemdesiatkou zomrel, syn so svojou rodinou mu neboli ani na pohrebe.

Výrobca problémov

Jiří Sovák sa narodil ako Jiří Schmitzer. Nie veľmi známou informáciou je, že svoje meno si počeštil na protest proti nemeckej okupácii. Najbližší kamarát a kolega Miroslav Horníček na jeho adresu vyslovil vetu, ktorá ho vraj absolútne charakterizovala. Vyhlásil, že to bol človek, ktorý sám problémy vytváral, aby nimi mohol žiť. Nebol diplomat a bolo mu jedno, komu čo hovorí. V divadle pred ním dokonca tajili schôdze, aby sa vyhli politickému škandálu. Keď vzbĺkol, bol nevyspytateľný. Neraz sa správal ako cholerik, no nevhodnosť svojho konania si rýchlo uvedomil, záchvat ukončil a vyvážil vtipným bonmotom.

„Na chate raz vytrhol zo stropu luster, ktorý ho štval, a vyhodil ho von oknom. Ešte si za ním aj odpľul. Po chvíli sa však začal veľmi smiať. Zrazu sám seba videl v situácii, ktorá bola neskutočne smiešna,“ zaspomínala si raz Sovákova tretia manželka Anna, ktorej nepovedal inak ako Andulka. Musela sa naučiť žiť s pocitom, že sa rád pozerá po iných ženách, hoci vždy vyhlasoval, ako veľmi ju miluje. Vzali sa v roku 1960 a žili spolu do konca jeho života. Plných štyridsať rokov.

Podraz na Menšíka

Na búrliváka, ktorému nebolo nič sväté, nemal nikto väčší vplyv ako jeho matka. Traduje sa, že po dvoch nevydarených manželstvách mu pomáhala aj s výberom tretej partnerky. Priam legendárne boli kedysi jeho nočné záťahy po pražských podnikoch s Vladimírom Menšíkom. „Keď sa dlho nevracali domov, Jirkova mama prešla všetky miesta, kde by mohli byť, a rozohnala ich,“ svojho času vyhlásila Stella Zázvorková.

Česká herecká brandža sa dodnes zabáva na historke, podľa ktorej sa Jiří Sovák vymočil pred nočným podnikom. Po­mstil sa tak za to, že ich s Menšíkom, oboch výdatne potúžených alkoholom, nechceli vpustiť dnu. Hoci o sebe navzájom tvrdili, že sú najlepší priatelia, v roku 1983 spravil Sovák kolegovi poriadny podraz. Keď Menšíka hospitalizovali na psychiatrii, vynorila sa otázka, kto bude namiesto neho moderátorom v relácii Kreslo pre hosťa. Sovák sa vtedy pokúsil kamaráta doslova pochovať. Podľa svedkov vyhlásil, že peniaze potrebujeme všetci a program by sa mohol premenovať na Dostaveníčko s Jiřím Sovákom. Pôvodný protagonista populárneho televízneho formátu sa však po čase zotavil a všetko sa vrátilo do starých koľají. Iba priateľstvo dvoch bardov dostalo horkú príchuť. Napriek tomu Menšík Sovákovi ni­kdy nič nevytkol.

Jediný syn

Počas jednej z filmovačiek si umelec tak obľúbil vtedy mla­dučkú herečku a speváčku Pavlínu Filipovskú, že ju nespustil z očí a správal sa k nej priam otcovsky. „Oslovoval ma dievčatko a o ničom so mnou nediskutoval. Aby ma mal blízko, vždy v hoteli dohodol, aby sme mali izby vedľa seba. Povedal mi, kedy a kam mám ísť spať, a keď som na pľace náhodou zakašľala, večer som dostala dve hrste farebných tabletiek proti všetkému. Musela som ich pred ním užiť a potom ma poslal do postele. Keď zavelil, že ideme na večeru, znamenalo to, že mi vyberie aj jedlo,“ prezradila, dnes už s nostalgiou, interpretka hitu Včera neděle byla Pavlína Filipovská.

Jiří Sovák mal len jedného syna, no nie vždy sa k nemu správal otcovsky. Narodil sa mu počas prvého manželstva a pomenoval ho po sebe, Jiří Schmitzer. Mladík podedil talent, tak sa dal na štúdium herectva. Neskôr mu otec vyboxoval účinkovanie vo filme Marečku, podejte mi pero, kde mu hral syna. V seriáli Chalupári bol zas jeho vnukom.

Pochovaný v záhrade

Sovák sa s prvou manželkou a Schmitzerovou mamou Blankou rozviedol, keď mal ich syn dva roky. Za opustenie rodiny sa mu pomstila tým, že si na súde vydobyla zverenie dieťaťa do výhradnej starostlivosti. Napriek tomu sa o neho nestarala. Malý Jiří trávil viac času u starého otca a tety. Hoci Sovák na syna platil kráľovské výživné, Blanka mu s ním neumožnila žiaden kontakt. Veci sa pohli, až keď bol dospelý. Aj to trvalo len pár rokov. Kým Schmitzer v roku 1976 nezavinil smrteľnú dopravnú nehodu. „Že si zrazil človeka, to sa, bohužiaľ, môže stať, ale že si bol ožratý ako dobytok, to sa neodpúšťa,“ povedal mu na rovinu. Mladého herca odsúdili na tri roky väzenia, pre dobré správanie si odsedel len polovicu. Horšie to bolo s otcom. Aj keď sa ich vzťahy navždy pretrhali, Sovák svojich troch vnukov, na rozdiel od syna, zo závetu nevyškrtol.

A to bola chyba. Nenávisť k legendárnemu hercovi sa totiž šíri aj z ich strany. Spolu so Sovákovou poslednou ženou Andulkou totiž vlastnia autorské práva na jeho hry a z neznámych dôvodov zatrhli ich vydanie na cédečku. „Ja som súhlasila, no oni nie, takže nevyjde nič. Je mi to veľmi ľúto,“ prehovorila Anna o prazvláštnych praktikách vnúčat, ktoré osobne nikdy nespoznala. „Keď ,Sovča‘ zomrel, nikto z rodiny nevyjadril žiadnu ľútosť. Ale neriešim to. Nič pre mňa neznamenajú ani neznamenali.“

FOTO v GALÉRII

Na dôchodok sa Jiři Sovák presťahoval s manželkou na chatu v obci Strieborná Skalica. Tam si to tak obľúbil, že vyslovil túžbu byť pochovaný vo svojej záhrade. Anna mu prianie splnila. Odpočíva v urne, uloženej v hercovej buste, ktorú vyhotovil akademický sochár Josef Nálepa. Milovaná Andulka (†82) ho prežila o dvadsať rokov. Zomrela vlani v apríli.

Pozrite si GALÉRIU záberov Jiřího Sováka a jeho rodiny. V tejto záhrade je pochovaný 

Jiří Sovák bol geniálny herec a zabávač. V súkromí bol skôr nevrlý