Pre mnohých nie je ľahké hovoriť o problémoch, najmä ak sú duševné. Na svete žijú milióny ľudí trpiacich psychickými poruchami, ale len hŕstka z nich ich rieši. Aj preto sa v jesennom období, keď sa objavujú depresie oveľa častejšie než inokedy, rozhodol moderátor Martin Šmahel (39), herečka Broňa Kováčiková (25) a ďalšie osobnosti vyjsť s pravdou von. Podeliť sa o svoju skúsenosť a šíriť informácie o chorobe, ktorá má často fatálne následky. Lebo depresia, to nie je len zlá nálada, lenivosť či veľký smútok. Ide o chorobu celého organizmu, ktorá ovplyvňuje každodenné fungovanie. Môže viesť k strate výkonnosti, izolácii, v myslení sa prejaví slabšia koncentrácia, pesimistický pohľad na svet a budúcnosť a v niektorých prípadoch sa dostavia myšlienky na samovraždu.

Mladí nie sú výnimka

Aj herečka Broňa Kováčiková v minulosti trpela psychickými ťažkosťami. „Bola som v pubertálnom veku a študovala som na strednej škole. Mohla som mať sedemnásť rokov,“ rozpráva umelkyňa, ktorá pre problémy prerušila štúdium. Myšlienky na smrť a samovraždu však nemala. „Až tak ďaleko to nezašlo, ale uzatvárala som sa do seba a nevyhľadávala som ľudí,“ spomína Broňa. Prečo po rokoch o problémoch vôbec rozpráva? „Myslím si, že je správne hovoriť verejne o duševných ťažkostiach. Ak mám ovplyvniť čo i len jedného človeka a možno ho inšpirovať, aby ich riešil, tak mi to za to stojí,“ vraví.

FOTO V GALÉRII

Ako herečka priznáva, že veľmi jej pomohla návšteva odborníka. „Presne na to sa snažím upozorniť. Aby ľudia vyhľadali odbornú pomoc a neriešili depresie sami za zavretými dverami, pretože to môže mať fatálne následky. Samozrejme, v prvom rade niekedy pomôže klasický kamarátsky ‚talk‘, ale ak je problém vážnejší, rozsiahlejší a trvá už príliš dlho, určite odporúčam okrem meditácie, cvičenia a rôznych uvoľňovacích metód návštevu psychológa, prípadne psychiatra,“ radí herečka. Zisťovali sme u nej, či občas ešte prepadne opätovne depresiám. „Nie, vlastne ťažké depresie som ani nikdy nemala. Na druhej strane, vďaka odborníkovi som sa naučila sama so sebou a svojou psychikou do istej miery pracovať. Som rada, že ma v mojich sedemnástich rokoch psychológ usmernil a nasmeroval nasprávnu cestu. Bolo to veľmi správne rozhodnutie,“ pochvaľuje si.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa B R O N A K O V A C I K O V A (@autentickabrona)