Tip na článok
Pripútaná na lôžko: Top slovenská herečka skončila po porážke odkázaná na starostlivosť druhých.

Herecká legenda sa ukrýva pod falošným menom v petržalskom hospici!

Lucia Špaňúrová

Miesto, kam sa uchýlila Soňa Valentová a po mozgovej príhode, bolo prísne tajné.

Galéria k článku (18 fotografií )
Dom pre seniorov: Zvnútra aj zvonku pôsobí toto miesto príjemne, situované je v petržalskom lesoparku.
Cez víkend: Muzikálovú herečku sme zastihli v nedeľu poobede, keď sa chystala na návštevu svojej mamy v bratislavskej Petržalke.
Dom pre seniorov: Zvnútra aj zvonku pôsobí toto miesto príjemne, situované je v petržalskom lesoparku.

Onedlho to budú dva roky, čo Soňu Valentovú (71) postihla ťažká mozgová príhoda. Veľkú dámu slovenského herectva pripútala na lôžko a, ako sme zistili, čiastočne zasiahla jej rečové centrum. Herečka zostala odkázaná na pomoc najbližších. Starostlivosti sa okamžite chopila jej dcéra, muzikálová herečka Katarína Hasprová. Matku vzala zo sanatória, kde sa liečila, a odviezla ju na neznáme miesto.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že Soňa Valentová dnes žije v novovybudovanom bratislavskom hospici, kde sa o ňu vzorne starajú.

Milovaná: Dcéra mala s mamou vždy krásny vzťah.
Milovaná: Dcéra mala s mamou vždy krásny vzťah.
Plus JEDEN DEŇ/ Emil Vaško

V nadštandarde

Zariadenie pre seniorov, v ktorom sa herečka nachádza, je v bratislavskej Petržalke. Hoci je iba na skok od rušnej štvorprúdovej cesty, je vybudované v zátiší lesoparku. Už na prvý pohľad je zjavné, že ide o novostavbu, ktorá slúži na pomoc ťažko a dlhodobo chorým ľudom a ich rodinám.

Na recepcii nás privítala milá staršia pani. Onedlho za nami prišiel riaditeľ, ktorý sa však k samotnému chodu centra či starostlivosti o klientov odmietol vyjadriť.

Napriek tomu treba uznať, že v moderne zariadenom dome pre seniorov panuje príjemná až rodinná atmosféra. Nejde o súkromný komplex, spravuje ho Bratislavský samosprávny kraj. Ako sa ďalej uvádza na internetovej stránke centra, okrem dlhodobých pobytov poskytuje krátkodobé ošetrovateľské programy s hospitalizáciou maximálne na jeden mesiac, týždenné pobyty, denný stacionár, ale aj ošetrovanie v domácom prostredí. O klientov sa starajú lekári a zdravotné sestry, opatrovatelia, sanitári, sociálni terapeuti, ale aj fyzioterapeut, psychológ či sociálny pracovník. Cenník za starostlivosť na internete nenájdete. Dozviete sa však, že časť pobytu, v závislosti od jeho druhu, môže hradiť vyšší územný celok alebo zdravotná poisťovňa.

Starostlivá: Dcéra Katarína Hasprová svoju mamu navštevuje v centre pre seniorov pravidelne, prevažne v popoludňajších hodinách. Strieda sa so sestrou Natáliou.
Starostlivá: Dcéra Katarína Hasprová svoju mamu navštevuje v centre pre seniorov pravidelne, prevažne v popoludňajších hodinách. Strieda sa so sestrou Natáliou.
Vlado Benko jr.

Inkognito

Ako sme sa dozvedeli z dôveryhodného zdroja, seniorské centrum mimoriadne dbá o súkromie svojich klientov. Výnimkou nie je ani slovenská herečka, ktorá si tu užíva absolútnu anonymitu. Podľa našich informácií nie je v zariadení evidovaná pod svojím skutočným menom, ale pod pseudonymom, ktorý poznajú pravdepodobne len zamestnanci a jej najbližší, ktorí ju navštevujú.

Medzi nimi predovšetkým dcéra Katarína Hasprová a jej manžel Ivan Béla Vojtek, ktorí sa za mamou vybrali uplynulú nedeľu v poobedňajších hodinách. Ako sme sa dozvedeli, v návštevách a starostlivosti sa striedajú so Soninou staršou dcérou Natáliou.

Nie je žiadne tajomstvo, že sestry nemajú medzi sebou vrúcny vzťah a v podstate spolu dlhé roky nekomunikujú. Nespojilo ich ani rodinné nešťastie, a tak každá z nich chodieva do domu pre seniorov osve. V rôznom časovom rozmedzí tak, aby sa, ako uviedol náš zdroj, vyhli stretnutiu. Zatiaľ čo staršia Natália zvyčajne so synom, teda Valentovej vnukom Erikom, prichádza v dopoludňajších hodinách, Katarína Hasprová navštevuje matku poobede.

Keďže Soňa Valentová je v hereckej brandži veľmi obľúbená, zaujímalo nás, či ju občas prídu pozrieť aj kolegovia z divadla. Medzi najbližších rozhodne patrí Božidara Turzonovová a František Kovár. „Vnukli ste mi myšlienku. Už dávno som chcel ísť Soničku navštíviť, ale musím sa dohodnúť s Katkou,“ povedal nám do telefónu pán Kovár. Menej zhovorčivá už bola pani Turzonovová, ktorá nám iba esemeskou poďakovala za náš záujem.

Izba: Na vizualizácii vidieť, asi v akých podmienkach Soňa Valentová žije.
Izba: Na vizualizácii vidieť, asi v akých podmienkach Soňa Valentová žije.
Internet

Nemenný stav

Ako uviedol náš zdroj, zo zdravotnej stránky na tom nie je elitná slovenská herečka príliš dobre. Údajne je stále pripútaná na lôžko a nekomunikuje, prehovorí vraj iba občas.

Za tento srdcervúci stav môže ťažká mozgová príhoda, ktorá herečku postihla začiatkom minulého roka. Keď sa Soňa Valentová necítila dobre, ihneď zalarmovala dcéru Katarínu. Tá o zdravotných ťažkostiach svojej matky vedela dlhšie, priviedla ju za špecialistom, no ten blížiacu sa katastrofu neodvrátil. Včasná návšteva lekára, ktorú Hasprová iniciovala, teda Valentovú pred porážkou neuchránila. A práve od toho momentu má muzikálová herečka ťažké srdce na slovenské zdravotníctvo. „Veľmi dobre to viem posúdiť, vidím do toho aj z inej strany,“ priznala nám vlani. „Povedala by som - takto vyzerá naše zdravotníctvo a tri bodky. To je proste no comment. Nie vždy je personál perfektný. Jeden neurológ, dokonca primár, pri mojej mamine veľmi pochybil, ale nie každý je taký. Vďaka Bohu, dobrí odborníci a ľudsky ochotní lekári ešte nevymreli,“ nechcela hádzať všetkých do jedného vreca.

Napriek tomu vyhlásila, že bude zvažovať právne kroky voči špecialistom, ktorí sa starali o zdravie jej mamy. „Nechcem o tom už hovoriť,“ povedala nám naposledy do telefónu. Komentovať nechcela ani zdravotný stav svojej matky, čo je, samozrejme, v takomto prípade pochopiteľné.

Prečítajte si aj:

VIDEO Plus 7 Dní