Libuše Šafránková (†68) bola zvláštny fenomén, žena a herečka, ktorá azda ani nemala nepriateľov. Tak, ako sme ju milovali v divadle či v televízii, ľudia z umeleckej brandže vyhľadávali jej prítomnosť pre pozitívnu energiu, ktorú vyžarovala. Zaujímavo ju opísal slovenský herec Martin Huba (77), ktorý si s Libušou v roku 2013 zahral vo filme Donšajni. „Neviem, do akej miery bola tu u nás šťastná. Mala veselé oči, ale za nimi bola vždy akási smutná neha. Hneď, ako som sa tú smutnú správu dozvedel, spomenul som si na jej manžela Pepu. Všetkých ľudí, ktorí mali šťastie, že im bola Libuška blízka, by som rád ubezpečil, že splnila misiu, ktorú bola povinná splniť, a odišla domov. Dávno ma niečo tak nevzalo ako táto správa,“ vyjadril sa bezprostredne po skone milovanej umelkyne Huba.

Zahrať si s nebohou herečkou mal možnosť aj Milan Lasica (81), v roku 2014 sa stretli vo filme Rukojemník. „My sme si veľmi dobre rozumeli a ja som bol nadšený, že som si s ňou mohol zahrať, pretože som ju obdivoval dlhé roky. Libuška bola mimoriadne dobrá divadelná herečka, čo o nej veľa ľudí nevedelo. Samozrejme, aj vo filmoch bola úžasná, preto som náš spoločný film považoval za šťastnú chvíľku. Bolo mi cťou s ňou hrať. Po celý čas bola veľmi príjemná a skromná. Nebolo možné si ju neobľúbiť, a to naozaj!“ zdôraznil pre PLUS 7 DNÍ.

Nikto tomu neveril

Slávna herečka sa príliš nemedializovala, stretnúť ju na spoločenskom večierku bola veľká udalosť. Srdcia divákov si získavala výlučne prácou a nevšedným talentom zahrať presvedčivo prakticky čokoľvek. Minulý týždeň, keď mala oslavovať narodeniny, vyšla so zopár priateľmi pred svoj dom v Prahe, s kamarátkou nastúpila do auta a ako onkologický pacient zamierila do Všeobecnej fakultnej nemocnice na Karlovom námestí v Prahe. Vybrala sa na plánovanú operáciu, domov sa už nevrátila. České médiá podľa našich informácií správu o herečkinom skone držali niekoľko hodín, čakali, kým ju potvrdí okrem zdrojov z nemocnice rodina.

„Asi mi nebudete veriť, ale ani ja dodnes neviem, čo sa stalo. Bolo to také nečakané,“ prezradila českému Blesku herečkina sestra Miroslava mladšia o päť rokov. „Volala som synovcovi, ale ani on nebol schopný mi nič povedať. Vôbec nikto z nás nebol pripravený, že by mohla takto náhle odísť. Keď však o tom teraz tak premýšľam, pripravení sme mohli byť. Nikto si nedokáže predstaviť, čo chudinka musela obzvlášť v poslednom čase prežiť. Ona to však nevzdávala. Mala takú obrovskú vôľu žiť! To, že nám teraz umrie, naozaj nenapadlo nikomu z nás. Mne samotnej stále ešte nedošlo, čo sa vlastne stalo.“

Miroslava Šafránková, známa z filmu Malá morská víla, žila v Prahe posledné roky v blízkosti známejšej sestry. Mali mimoriadny vzťah. „Keď sa Mirka narodila, bola som do nej úplne paf. Dostala som ju na starosť,“ tvrdila ešte za života Libuše. Pre Miroslavu bola zase sestra obrovský vzor. „Spomínam si, ako Libuška chodila na recitačné súťaže. Vždy bola jasná favoritka na víťazstvo. Text si rýchlo zapamätala a potom ho srdcom predniesla. Nadanie mala od Pána Boha,“ zhodnotila uznanlivo.

Júlia aj Barunka

Akoby nám ju poslal sám Shakespeare, pochvaľoval si režisér divadla v Brne, keď prvý raz zočil šestnásťročnú študentku konzervatória Libušku. Hrala Júliu. Rovnako nadšená bola režisérka Helena Rohanová, keď dlho márne pátrala po Barunke do filmu Babička. „Až raz som v jednej škole zazrela v modrých šatách Libušku. Povedala som si: To je ona. A keď napokon prehovorila, vedela som, že máme vyhraté. Boli sme nadšení,“ zaspomínala si. Nikdy nezabudla ani na prvý filmovací deň. Začínali dnes už slávnou záverečnou scénou, keď Barunka vybehla z dverí k úľom a plačlivým hlasom povedala: „Včeličky, babička nám zomrela.“ „Mala to byť krátka scéna, no Libuške tiekli ozajstné slzy a žiaľ, ktorý zahrala, bol taký krásny a presvedčivý, že kameraman spontánne filmoval oveľa dlhšie, ako bolo v pláne. Preto je ten záber taký dlhý. Bol to pre všetkých fantastický zážitok.“

Popolušku chcela odmietnuť

Libuše Šafránková sa úlohou Barunky katapultovala medzi hereckú elitu, nesmrteľnou sa však stala vďaka hlavnej úlohe vo Vorlíčkovej rozprávke Tri oriešky pre Popolušku. „Pozvali ma na konkurz s mnohými ďalšími Popoluškami. Tam sa skúšali dvojice, kto sa ku komu typovo hodí. Prišla som ako jedna z posledných, zostali mi šaty, do ktorých sa už asi nikto nevošiel,“ povedala neskôr.

Hoci Popolušku mala ako dieťa spomedzi všetkých rozprávkových hrdiniek najradšej, pôvodne rolu pre množstvo práce chcela odmietnuť. No k Babičke aj Popoluške písal scenár František Pavlíček, podľa Šafránkovej Bohom pobozkaný autor, ktorý sa zásadne podpísal pod úspech oboch filmov. „Neskôr som mu napísala osobný list, v ktorom som mu poďakovala a vyjadrila obdiv,“ vyznala sa Šafránková.

Poslednýkrát v Bratislave

Nie všetci vedia, že Libuška si mala zahrať aj kultovú princeznú Arabelu. Lenže ochorela, tak štáb vyhlásil konkurz, ktorý vyhrala Slovenka Jana Nagyová. Arabelu nakoniec Šafránková aspoň nadabovala. Vykompenzovala si to aj hlavnými postavami v rozprávkach Princ a Večernica, Tretí princ či Soľ nad zlato. Geniálna bola aj v dramatických a komediálnych postavách vo filmoch Jak utopit Dr. Mráčka, Vrchní, prchni!, Vesničko má středisková, Obecná škola, Kolja, Báječná léta pod psa či Všichni moji blízcí. Poslednýkrát sa pred kamerou objavila pred siedmimi rokmi vo filme Juraja Nvotu Rukojemník, ktorý sa nakrúcal v Bratislave.

Urbánková im odpustila

Svoj nevšedný talent uplatnila aj v divadle. V tomto prostredí sa začiatkom sedemdesiatych rokov zoznámila s hercom a neskorším manželom Josefom Abrhámom (81). „Prvýkrát som ju videl v Činohernom klube na skúške hry, v ktorej som nehral, ale povedal som si: Pozor, toto dievča nerobí chyby,“ priznal sa. Už pri prvom stretnutí sa Libuše do Abrháma zamilovala. Keď ho zbadala, pred Helenou Růžičkovou na neho ukázala prstom a vyhlásila: „Toho si zoberiem.“ Napriek obojstrannej náklonnosti to nešlo rýchlo. Abrhám už niekoľko rokov žil so známou speváčkou Naďou Urbánkovou, napriek tomu herečku mladšiu o trinásť rokov neváhal pozvať na rande. Ich láske sa nedalo zabrániť. Urbánková mu neveru a rozchod nevedela mnoho rokov odpustiť. Napokon však rezignovala. „On a Libuška k sebe neskutočne pasujú. Všade, kde sa spolu objavili, boli perfektní a okúzľujúci,“ vyjadrila sa.

Šafránková a Abrhám vyznávali veľmi podobné životné hodnoty, zrejme preto zvládali aj nepríjemné situácie. Keď v roku 2014 Libuškine pľúca napadla rakovina, pri náročnej operácii vraj stratila až pätinu pľúc. Herečka preto ukončila kariéru a spolu s manželom sa stiahli do ústrania. Ničoho sa však nebála. V malom mestečku Šlapanice pri Brne, kde strávila detstvo, jej rodičia vštepovali kresťanskú vieru s tým, že smrť je len pokračovaním ďalšieho života inde.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

„Dokonca aj zapáliť sviečku na hroby sa počas Dušičiek u nás chodilo zvesela s kapelou. Smrť sa chápala úplne prirodzene. Tak­že aj dnes, keď idem za ockom na cintorín, nie je mi smutno. Idem na bicykli a spievam: Jít a hledat Eldorádo. Presne, ako keď ma ako malú viezol on na bicykli do škôlky,“ povedala herečka v minulosti.

Pozrite si v GALÉRII pamätné zábery geniálnej herečky Libušky Šafránkovej. Takto si ju budeme navždy pamätať