Do divadla na koči

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Krásne zábery prvorepublikovej herečky

Keď slávna prvorepubliková herečka Jiřina Štěpničková ku ktorej priaznivcom sa otvorene hlásil aj prezident Tomáš Garrigue Masaryk išla do divadla, tak zvyčajne na koči. „A strážnici na križovatkách jej dávali prednosť. Raz za ňou po predstavení nesmelo do šatne zašiel nejaký pán. Hovorí jej, pani Jiřinka, nechal som vám niečo, stojí to pod oknami. Mama sa pozrela z okna a tam auto MG. V tých časoch to bolo niečo ako teraz Ferrari,“ rozhovoril sa významne o niekdajších pomeroch syn herečky Jiří Štěpnička. „To auto však neskôr predala, pretože sa naň u nás nedali zohnať súčiastky,“ dodal.

Jiřina Štěpničková patrí spolu s Adinou Mandlovou či Lídou Baarovou k úplne prvej generácii herečiek, ktorým sa tolerovalo aj správanie primadony. Traduje sa, že, keď raz Štěpničkovú v nestráženej chvíli niekto odfotil, vzala mu z rúk fotoaparát a šmarila ho o zem.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Krásne zábery prvorepublikovej herečky

Pasca

Keď si zaumienila jediného syna Jiřího v roku 1947 porodiť v Londýne, nepredstavovalo to pre ňu žiaden problém. Svojsky si dokázala poradiť aj s tým, aby neúčinkovala v angažovaných nemeckých filmoch.

„Počas okupácie všetci umelci s Nemcami nejakým spôsobom spolupracovali. Všetci okrem mojej mamy. Aby nemusela hrať, dala si operovať zdravé koleno,“ šokuje Jiří informáciou. Keď sa neskôr pomery uvoľnili, voči herečke začala panovať v jej domovskom Divadle na Vinohradoch nevraživosť. „Nenávideli ju za to, že to nemecké obdobie zvládla so cťou. Stala sa ich čiernym svedomím a prestali ju obsadzovať nielen v divadle, ale aj v televízii. Preto, keď od režiséra Františka Čápa dostala zo západného Nemecka list, v ktorom jej písal, že má pre ňu prácu, neváhala a rozhodla sa pre emigráciu,“ opisuje Jiří povojnové reálie doby.

Herečka netušila, že list je falošný a pascou, ktorú si pre ňu pripravila Štátna bezpečnosť aj za to, že s ňou odmietla spolupracovať. S nádejou na lepšiu budúcnosť sa v októbri 1951 ako tridsaťdeväťročná rozhodla spolu so skupinou iných ľudí využiť prevádzača a emigrovať.

„Všetko zosnoval agent Fiala. Putovali sme cez les niekoľko dní. Ja som mal tri roky a niesol ma v batohu na chrbte jeden z utečencov. Mal som na sebe ťažký námornícky kabátik, pretože mi doň mama zašila rodinné šperky. Zrazu streľba a výkrik: Stojte! Mama padla na zem a snažila sa zahrabať do lístia pas a zlatý náramok. Bola schovaná, lenže ja som ju tak zúfalo volal, že vyliezla a prišla za mnou,“ opisuje situáciu, ktorú má, hoci bol dieťa, dodnes v živej pamäti.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Krásne zábery prvorepublikovej herečky

Trest smrti

Elitnú herečku odsúdili na dlhých pätnásť rokov, no mohla skončiť podstatne horšie. Väčšina hercov Divadla na Vinohradoch podpísala listinu, ktorou žiadali pre svoju kolegyňu trest smrti. Ďalší kolegovia z Národného divadla na čele s Martinom Fričom, Ladislavom Peškom, Jaroslavom Marvanom či Danou Medřickou pre ňu zas u prezidenta Antonína Zápotockého žiadali milosť. Trest jej napokon skrátili o päť rokov.

„Spisovateľka Marie Majerová o našom úteku napísala poviedku s názvom Staršina Gavel so synom. Píše tam, ako mama utekala vo francúzskych lodičkách na opätku a priesvitnej blúzke a ako veľmi ju v divadle uznávali. A napriek tomu bola taká sviňa, že chcela opustiť republiku. Autorku som v škole nazval veľmi hanlivým výrazom, skoro ma preto vylúčili zo školy,“ spomína na krušné chvíle.

Keď sa herečka vrátila z väzenia, jej partner mal už inú ženu a syn Jiří bol už trinásťročný šarvanec. „Nemali sme kde bývať, tak nás režisér Martin Frič uchýlil do svojho záhradného domčeka. Nakoniec nám pridelili starý byt v dome pri Zámockých schodoch na Hrade. Boli to dve miestnosti s jedným oknom. Vodu a toaletu sme mali na chodbe. Celé naše zariadenie bolo z divadelných rekvizít. Aj posteľ, v ktorej sme obaja spali. Treli sme biedu, ale okolo nás žili najväčšie osobnosti tej doby. Jan Werich, Jiřina Šejbalová… Vtedy som si ich význam až tak neuvedomoval,“ vraví.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Krásne zábery prvorepublikovej herečky

Prečítajte si tiež: