Nič nenasvedčovalo tomu, že by Dana Heribana trápili vážne zdravotné problémy. Hoci dal herec v roku 2021 výpoveď v Slovenskom národnom divadle, práce mal viac ako dosť vrátane susedného Česka. Minulý týždeň čakal na veľký deň - českú kinopremiéru filmu s názvom Muž, ktorý stál v ceste, kde stvárnil postavu Alexandra Dubčeka. Do pražskej Lucerny sa už nedostavil, namiesto potlesku a ovácií počul herec iba hluk sirény, plač blízkych a potom už len nekonečné ticho, keď nečakane zomrel. Príčinou skonu nebol „obyčajný infarkt“, ako sa zo začiatku myslelo, ale akútna disekcia aorty, ktorú pred desiatimi rokmi lekári včas diagnostikovali Michalovi Vieweghovi. Českému spisovateľovi život zachránili.
FOTO Viewegha i Heribana nájdete v GALÉRII
Chyba lekárov?
Dano Heriban muzicíroval už od trinástich rokov a začínal v trnavskom Túlavom divadle, aby sa neskôr stal váženým hercom, ktorého milovalo celé Slovensko. Známy bol najmä z dlhoročného seriálu Horná Dolná, kde stvárnil playboya Brmbalíka, no stihol toho podstatne viac než mnohí za dlhý život. Ešte minulý pondelok ráno bol plný nasadenia a chuti pracovať. Najprv čosi nahrával v RTVS a následne sa autom vybral do Prahy, kde nakrúcal nový miniseriál s názvom Metóda Markovič: Hojer.
Bolesťami chrbta začal herec trpieť vraj už počas natáčania. Cestou späť sa mu natoľko priťažilo, že spolu s kolegom, ktorý ho viezol, sa rozhodli ísť v utorok v skorých ranných hodinách rovno na bratislavské Kramáre. Nedošli ani na urgentný príjem a pred nemocnicou musel Heribanov známy volať záchranku. Tá bola pri pacientovi do pár minút a do nemocnice ho údajne priviezla s podozrením na disekciu aorty. Lekár, ktorý herca prijal, mu vraj spravil viacero vyšetrení, no nič závažné nenašiel. Preto ho poslal domov.
„Ešte v utorok podvečer sme si písali a riešili úpravu textu ku koncertu v bratislavskom klube Pod lampou. Mala to byť generálka na festival Dotyky a spojenia a ďalšie vystúpenia,“ povedal Denníku N Heribanov manažér Tomáš Kršňák. Netušil, že spolu komunikujú naposledy. V stredu ráno bola k hercovi do bytu vo Svätom Jure privolaná opäť záchranka, žiaľ, záchranári mu už pomôcť nedokázali.
Posledná rola
Odišiel príliš skoro, no jeho odkaz zostane navždy zachovaný vo všetkých dielach. Posledná a najväčšia rola, ktorú stvárnil, bola postava Alexandra Dubčeka vo filme Muž, ktorý stál v ceste. Na českú kinopremiéru sa chystal v deň, keď skonal. Jeho rodičia ho už čakali v Prahe, kam prišli o deň skôr. Namiesto zvítania s milovaným synom však dostali najhoršiu správu v živote a okamžite sa vrátili na Slovensko.
Dano vraj úlohu Dubčeka vnímal ako jeden z najväčších životných úspechov a sám sa na slávnostnú premiéru filmu veľmi tešil. Kariéru však začal oveľa skôr, v roku 1999 stvárnil postavu zaľúbeného mladíka menom Gogo vo videoklipe trnavskej kapely Hudba z Marsu a na televíznej obrazovke sa zaskvel v roku 2003 v relácii Večer Milana Markoviča ako hudobný sprievod. Diváci si ho budú pamätať najmä z množstva divadelných predstavení, filmu Únos, kde hral mafiána Efendiho, či vďaka jeho mnohým piesňam, ktoré vydal vo svojich pätnástich albumoch najmä pre deti.
Choroba druhej mladosti
Pitva potvrdila, že Dano Heriban skonal na ojedinelú diagnózu. Disekcia srdcovej aorty je náhle natrhnutie hlavnej tepny ľudského tela, medzi lekármi sa nazýva aj choroba druhej mladosti či sobotnej noci. Trpia ňou najmä muži, ktorí po štyridsiatke radikálne zrýchlia životné tempo bez toho, aby si udržali na uzde krvný tlak. Každoročne postihne na Slovensku päť až tridsať ľudí z milióna.
Šťastie v nešťastí mal pred viac ako desiatimi rokmi jeden z najúspešnejších českých spisovateľov Michal Viewegh, ktorému praskla aorta pár dní po návrate z pánskej jazdy. Vtedy päťdesiatnik nefajčil, pil striedmo, mal svoj pokojný stereotyp, športoval, dokonca zabehol maratón, napriek tomu jedného dňa pocítil nevoľnosť, búšenie srdca, sťažené dýchanie a zahmlilo sa mu pred očami. Nespanikáril a zavolal si záchranku. Po ceste však skolaboval. V nemocnici spisovateľa pol hodiny oživovali a potom niekoľko hodín operovali. Pri náročnom zákroku v pražskej nemocnici IKEM mu nahradili poškodenú časť tepny protézou.
Trvalo pár dní, kým sa Viewegh, známy románmi Báječná léta pod psa či Výchova dívek v Čechách, po prebudení vôbec zorientoval v realite. Mal problémy s krátkodobou pamäťou a očami. „Nevedel som si zapamätať, ktoré klávesy mám stlačiť, aby som napísal veľké písmeno. Manželky som sa aj tridsaťkrát denne pýtal to isté,“ vyznal sa v minulosti spisovateľ. Trvalo mu týždne, kým sa znovu naučil dátumy narodenia svojich detí.
V roku 2014 sa spisovateľ objavil v Šou Jana Krausa. „Som z klubu vyvolených, iba desať percent to prežije,“ vravel vtedy spisovateľ. Zároveň priznal, že už nie je taký, aký býval kedysi. Myšlienky, ktoré Vieweghovi v čase zotavovania blúdili hlavou, vydal neskôr knižne pod názvom Môj život po živote. Pokúšal sa vystihnúť príbeh človeka s ťažko poškodeným mozgom, ktorý by mal byť šťastný, že zostal nažive, ale akosi mu to nejde. Celý jeho život bol v troskách, bol odkázaný na pomoc najbližších a až príliš často mu napadalo, či by nebolo lepšie, keby... Ako sa cíti dnes, nevedno. Rozprávať o dráme, ktorú prežil, mu už „nerobí dobre“.
Čudesná predtucha?!
Tragédia je, že Dano Heriban po sebe zanechal troch malých synov. Trinásťročného Thea, o ktorého matke nikdy nehovoril, a dvoch mladších Viktora a Martina, ktorých má s manželkou, herečkou Kamilou Heribanovou. Vzali sa už v roku 2016 a ich lásku preveril čas. Pred pár mesiacmi herečka prezradila v rozhovore pre časopis Báječná žena, že Dano bol ten, kto ju vždy utešoval, keď jej bolo ťažko. Najviac si na ňom vážila, že sa nehanbil za svoje pocity. „Nebojí sa zvučiť ani tie najvnútornejšie myšlienky a prejavy lásky, čo niektorí chlapi vôbec nerobia... Zároveň je veľmi zodpovedný, férový, priamy, inteligentný, starostlivý, čestný a fakt vtipný. Rozosmiať ma vie kedykoľvek, ale keď mi je zle, ponúkne mi rameno,“ povedala Heribanová.
Rodina si pred dvomi mesiacmi stihla dopriať dovolenku na španielskom ostrove Tenerife. Z odkazu, ktorý vtedy obaja manželia napísali, dnes až mrazí. Akoby v podvedomí cítili, že sú to naozaj vzácne chvíle. „Život sa skladá z okamihov radosti a šťastia, ale aj strachu a bolesti. Z pracovných povinností, ale aj oddychu a osobnej či rodinnej zábavy. Nič prevratné neobjavujem, to je jasné. Nad tým všetkým by mala lietať láska ako hlavná hybná sila života. Ďakujem osudu za to, že ju cítim, môžem odovzdávať a rovnako vďačne prijímať,“ vyznala sa zo svojich pocitov Heribanová. Na Kanárskych ostrovoch prežila s manželom a deťmi prvú letnú dovolenku v zimnom období. „Bolo to prekrásne. Želám to aj vám, urobte si priestor a čas na spoločné zážitky akéhokoľvek druhu. Milujem svoju rodinu, ďakujem za ňu Bohu,“ dodala Kamila.
Spojil divadlá
Hoci Heriban prežil najviac času v Komornom divadle v Martine, v roku 2014 prešiel na našu prvú scénu. Divadlá preto spojili sily a poslednú rozlúčku v budove SND usporiadali spoločne. „Ustavičné hľadanie a skúmanie mu bolo vlastné. Rovnako ako i celoživotné zvládanie byť na rôznych miestach. V tom istom čase účinkovať v SND, dohrávať martinské predstavenia, skúšať a hrávať iné predstavenia v Aréne či GUnaGU, skladať hudbu do divadelných inscenácií, tvoriť vlastné hudobné projekty, koncertovať, nakrúcať. A v zásadných chvíľach byť pri tých, ktorí to potrebujú. Byť oporou rodine a v rodine,“ znela časť divadelného parte.
Nenápadný zabijak: Osobnosti, ktoré zradila aorta
Michal Tvarožek
Ťažké zdravotné problémy spôsobené prasknutou aortou postihli tiež rozhlasového moderátora, známeho zamatovým hlasom. Trpel Marfanovým syndrómom, čo je genetické ochorenie spojivového tkaniva. Pacientov s rovnakým osudom údajne spoznať aj podľa vysokej vytiahnutej postavy. Až deväť z desiatich majú najviac namáhanú aortu, ktorá sa môže roztrhnúť už v mladom veku. „Išiel som do kuchyne a zrazu som pocítil prudkú bolesť zozadu na krku. Ešte som prešiel do spálne, zvalil som sa na posteľ a viac neviem,“ povedal v roku 2019. Život mu už predtým zachránila operácia, zomrel cez pandémiu na komplikácie svojho zdravotného stavu.
Liese Prokop-Sykora
Najväčšia cieva sa stala osudnou aj niekdajšej rakúskej atlétke, ktorá v roku 1968 na olympiáde v Mexiku získala striebornú medailu v päťboji. V roku 2004 sa stala prvou rakúskou ministerkou vnútra a dva roky nato jej na Silvestra prišlo nevoľno. Skonala na prasknutú aortu, mala šesťdesiatpäť rokov.
Andrew Fletcher
Náhle odišiel aj člen britskej kapely Depeche Mode. Klávesista zomrel v máji minulého roku vo veku šesťdesiat rokov. Príčinou smrti bola ako v prípade Dana Heribana disekcia aorty.
Posledné zbohom od seriálovej lásky Petry Polnišovej, kolegov i prezidentky
Dano Heriban tvoril herecký pár s Petrou Polnišovou v seriáli Horná Dolná, kde si ako Brmbalík a Erika spolu s milovanou Rapidečkou získali srdcia divákov. „Takto si ťa budem pamätať, môj milý. Žiadne slová ťa nenahradia, Brmbi. Ostáva prázdno. Boli sme si vzácni a blízki. Ďakujem za deň, keď som ťa spoznala. Tvoj smiech, ľudskosť a talent. Nechápem. Neviem si predstaviť, že už mi nezavoláš a nepovieš mi Petruška. Odpočívaj v pokoji, môj ‚zlatyk‘. Modlím sa za Kamilku a Tvoju rodinu, aby mali silu zvládnuť túto bolesť,“ napísala herečka a neskôr sa s ním rozlúčila aj v Slovenskom národnom divadle, kde Dana vyprevadili kolegovia šesťminútovým potleskom.
Herec Peter Sklár, ktorý hral v tom istom seriáli starostu, sa zmohol iba na krátku vetu: „Dano Heriban. Nechápem, neverím.“ V krátkosti napísal odkaz aj Juraj Šoko Tabaček: „Kamarát… leť.“
Na Dana si zaspomínali mnohí kolegovia z brandže, ale i politici či prezidentka Zuzana Čaputová. „Mnohí si ho zapamätáme z divadla, iní z televízie, ďalší vďaka hudbe, ktorú tvoril. S Danom Heribanom odišiel obrovský všestranný talent a humor, ktorý do našich životov prinášal kus človečiny. Herec, ktorý sa na nič nehral. Odišiel príliš skoro a o to viac to bolí,“ vzdala mu úctu hlava štátu.