„To je pre mňa veľmi bolestivá otázka,“ priznala Mária Repčíková (82), mama známej moderátorky, ktorá žije v Hornej Strede. Ako zodpovedná babka sa nedávno dala doviezť do Bratislavy, kde osobne podporila vnučku Tamaru. Známa spisovateľka otvárala výstavu zbierky svojich krojov a úvodnú tlačovú konferenciu „narušila“ úsmevná vsuvka. Starká si ukradla mikrofón pre seba a o kráse ľudového odevu rozprávala s takým humorom, že všetkých rozosmiala.

Bolo zjavné, po kom vnučka vášeň k folklóru aj rečnícke schopnosti zdedila. „Prvé vnúča je, skrátka, prvé. Tamarka bola prvá a myslím si, že čo sa týka životnej filozofie, záujmov a vlastností, je to naša krv. Tak som lásku ku krojom preniesla na ňu. Všetko, čo som len mohla, som jej o folklóre povedala, aby to tak trošku pochytila,“ vysvetľovala nám pani Mária so šibalským úsmevom. No keď sme sa jej spýtali na rozvod Tamarinej mamy, jej dcéry Aleny, posmutnela. „Myslím si, že len hlupák mohol toto navrhnúť,“ použila výraz, ktorým častuje svojich zaťov väčšina svokier. No hneď aj vysvetlila prečo. „V rodine, ktorá štyridsať rokov pekne žila, i keď aj tam boli spory - napokon, ako všade -, v rodine, kde majú krásne zdravé deti, dobré zamestnanie a v podstate dostatok všetkého, no povedzte, čo im ešte chýbalo?“

Napriek nasrdenej svokre: Podporiť dcéru prišiel aj rozvádzajúci sa Jozef Heriban. Všetko riadne zaznamenával.
Napriek nasrdenej svokre: Podporiť dcéru prišiel aj rozvádzajúci sa Jozef Heriban. Všetko riadne zaznamenával.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Alenku si nedáme

Ako sme sa presvedčili, napriek nesúhlasnému postoju sa spisovateľ Jozef Heriban (64) babke Marke nevyhýba. Ani on si nenechal ujsť dcérinu akciu a keď vošiel, automaticky zamieril k svokre a slušne sa s ňou zvítal. Udobriť si ju však neudobril. „Viete, ja sa s Jozefom odvtedy nerozprávam,“ prezradila nám trocha nahnevaná pani Mária. „Povedala som mu - Čo ti ešte chýbalo k životu?“

Udalosti vo vlastnej rodine totiž sama nechápe. Nehovoriac o tom, že o rozvode sa dozvedela najhorším možným spôsobom. Od cudzích ľudí - keďže správa o rozchode prominentného páru sa prevalila v momente, keď žiadosť o rozvod dorazila na súd. „Viete, ako to chodí na dedine. Prídete do obchodu a prvá otázka: Čítali ste? Takto som sa to dozvedela. Každý však povedal - My si Alenku nedáme! Aj teraz bola doma, každý ju pohladkal a hovoril - Nebojte sa, to sa nejako spraví. Ona vie najlepšie, ako to bolí,“ povzdychne si stará dáma.

S dramatickým zvratom v rodine sa nedokáže zmieriť. „Vnučky hovoria, že sa nebudú do toho pliesť, nech si to rodičia vyriešia sami. V našom rode však nikdy nebol rozvod, ani tu nevidím dôvod naň,“ povedala svokra Jozefa Heribana, čím vyvrátila všetky špekulácie.

S iným ju nenachytáte

Mnohí sa domnievali, že pekná šesťdesiatnička Alena si v hlavnom meste Rakúska, kde vedie Slovenský inštitút, našla spriaznenú dušu. No aj keď sa ju snažili paparazzi nachytať s novým mužom, nepodarilo sa im to. A podľa jej mamy sa im to ani podariť nemôže. „Povedzte, kedy by to stíhala?“ zamýšľa sa pani Mária, ktorá má pre paparazzov jasný odkaz. „Každý víkend je doma, navarí, operie. A keď je vo Viedni, tam má toľko roboty, že niekedy nemá čas ani na seba. To po prvé. Po druhé si uvedomte, že sa tam potrebuje stretávať s ľuďmi, či sú to cirkevní hodnostári, bývalá šľachta, mestskí zastupitelia, kultúrni pracovníci. Musí zháňať kontakty, informácie, sponzorov. Ona v tom Rakúsku potrebuje behať z miesta na miesto. Áno, stretne sa aj s ľuďmi, ktorí sú jej sympatickí, ale je to predsa vydatá žena,“ rozpráva o nabitom pracovnom programe vlastnej dcéry, ktorá by už mohla byť na dôchodku a starať sa o vnúčatá.

„Ešte stále chce pomáhať. Alenka je húževnatá, nevydrží nič nerobiť. No a keď sa jej naskytla príležitosť viesť kultúrne centrum vo Viedni, úplne ho oživila. Ona je tam prešťastná. Organizuje, reprezentuje Slovensko, zvoláva. A mám dojem, že jej muž má pocit, že zostal trocha v tieni,“ vysloví nakoniec pani Mária nahlas svoju domnienku. Myslíte, že muži majú problém, keď je žena príliš úspešná? - pýtame sa. „To sa neodpúšťa, v tomto sme ešte v stredoveku. Len aby žiadna nevynikla,“ dostaneme odpoveď.

Našla sa vo Viedni: Alena Heribanová sa po hlavnom meste Rakúska pohybuje inkognito, podľa mamy je tam prešťastná.
Našla sa vo Viedni: Alena Heribanová sa po hlavnom meste Rakúska pohybuje inkognito, podľa mamy je tam prešťastná.
Zdroj: Vlado Benko jr.

Azda zmúdrejú

Alena a Jozef Heribanovci však naďalej žijú tak, akoby sa nič nestalo. Napriek žiadosti o rozvod, ktorá leží na súde, bývajú spolu, voľný čas trávia spoločne s deťmi a vnúčatami, dokonca ako pár navštevujú babku v Hornej Strede. Navonok zachovávajú dekórum. Zdá sa však, že aj moderátorka a spisovateľ sú len ľudia z mäsa a kostí. V súkromí padali podľa našich informácií medzi nimi aj ostrejšie slová.

„Nie je to nič príjemné, ale aspoň to si vážim, že si nevykrikovali nič cez noviny. Dnes prišiel zať za mnou, možno má aj výčitky, že to nemuseli robiť. Veď mohli žiť oddelene, každý mohol robiť svoju prácu, majú veľký dom, každý mohol bývať v inom krídle. Dievčatá majú zaopatrené, majú nádherné vnúčence. Všetko sa môže zvrátiť a ja verím, že oni ešte zmúdrejú,“ nádeja sa babička, rozhodnutá udržať teplo rodinného kozuba.