Je zarážajúce, že niektoré skladby spieva už toľko interprétov, že často netušíme pre koho boli pôvodne skomponované.

Mnohí ich dokonca považujú za ľudové piesne. Vedeli ste, že skladbu, slávny rómsky hit Duj, duj napísal slovenský autor a spevák Antonín Gondolán pre Karla Gotta krátko predtým, než vycestovali na slávne angažmán do Las Vegas?

Duj, duj

Písal sa rok 1967

Gott prerazil v rómčine

„Vedel som, že dovážať do Ameriky náš popík je nezmysel. Preto som chcel do repertoáru niečo, čo pre nich bude atraktívne. A mal som pravdu. Najväčší úspech sme mali s piesňami Macejko a Duj, duj, ktorú sa Karel naučil spievať po rómsky,“ zaspomínal si Gondolán, posledný žijúci člen vtedajšej Gottovej kapely s tým, že Američania si mysleli, že rómština je Gottov materinský jazyk.

FOTO V GALÉRII

Podľa jeho vyjadrenia Duj, duj spievajú dnes Rómovia na celom svete a nielen oni. „Hlavne je populárna v balkánskych krajinách. Mne sa najviac páči ruská verzia. Dali jej veľmi pekný, pre nich charakteristický pátos,“ povedal ďalej. V našich končinách hlavne v sedemdesiatych rokoch skladbu spopularizoval Karel Gott. Dodnes sa zachoval záznam, kde spomína na koncert v Montreali a reakciu publika na jeho spev v rómčine. „Všetci mi tam hovorili, že je to veľmi pekná pieseň a sú radi, že som im ju zaspieval vo svojej materinskej reči,“ uviedol humorne.