Obavy historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej, že diskvalifikácia prezidenta prvého slovenského štátu Jozefa Tisa z ankety RTVS o Najväčšieho Slováka mu prinesie ešte väčšiu popularitu, sa potvrdili. Estrádna umelkyňa a jeho suseda Aťa Klímová dnes tvrdí, že tento odsúdený vojnový zločinec mal aj láskavú tvár a za jeho nomináciu v ankete sú ďalší. Zaujímavé je, že keď sme nedávno sondovali, kto pre náš národ urobil najviac a zaslúžil by si titul Najväčší Slovák, respondenti často tápali. Keď sme otázku otočili a pýtali sa, kto Slovensku najviac ublížil a mohli by sme ho nazvať najväčším zloduchom, škála kandidátov bola podstatne väčšia.

Okrem rozprávkovej postavičky Martinka Klingáča je v hre uhorský minister vnútra Koloman Tisza, ktorý zrušil Maticu slovenskú, samozrejme, prezident Tiso, no prevládali súčasníci, ktorých činy máme dodnes v pamäti. Komunistický prezident Gustáv Husák, predseda vlády deväťdesiatych rokov Vladimír Mečiar, aktuálny predseda nášho parlamentu Andrej Danko, bývalý premiér Robert Fico a partiu dopĺňa naša pravdepodobne najznámejšia vrahyňa Irena Čubírková.

Zlo menom Mečiar

Historička Katarína Zavacká sa domnieva, že veľa o slovenskom štáte nevedia ani historici. Pretože počas socializmu sa o ňom nesmelo písať. „Všetko to boli tabuizované témy, takže všetka zločinnosť sa pripisuje Tisovi. Lenže ešte tu bol predstaviteľ radikálneho pronacistického krídla Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a jeden z organizátorov odsunu slovenských Židov Vojtech Tuka, podpredseda vlády a minister vnútra Alexander Mach, minister zahraničných vecí prvej Slovenskej republiky a člen vlády autonómneho Slovenska v rámci prvej ČSR Ferdinand Ďurčanský,“ vymenúva najbližších Tisových spolupracovníkov, ktorých rovnako ako jeho v roku 1956 Národný súd odsúdil na trest smrti.

Ďalšia vlna zloduchov Slovenska sa podľa historičky zrodila v roku 1993 príchodom mečiarizmu. „SIS-ka, súdy... To bola veľká mafia, ktorá funguje dodnes,“ tvrdí. Nie je sama. Obdobie mečiarizmu a samotného Vladimíra Mečiara hodnotí ako najväčšiu pohromu aj etnologička Katarína Nádaská. „Naše dejiny sa skladajú aj z temných období a ignoráciou sa na ne ešte viac upozorňuje. Medzi takéto kontroverzné osobnosti radím aj socialistického prezidenta Gustáva Husáka, ale ak by som mala označiť najväčšieho zloducha, išla by som do obdobia mečiarizmu. Zlo, ktoré popáchal Vladimír Mečiar so svojimi prívržencami, dodnes nesieme,“ pripomína.

A koho by ste označili prívlastkom Najväčší zloduch slovenských dejín vy? Svoje nominácie nám píšte do diskusie pod článkom, hlasovať za ne budete môcť od budúcej stredy.