Tip na článok
Aretha Franklinová, 1993

Hlas žien, Kráľovná soulu: Arethu Franklin mlátil manžel, každého syna mala s iným mužom

Otehotnela v dvanástich, bola alkoholička a vyfajčila dva balíčky cigariet denne. Aj tak spievala prezidentovi

Galéria k článku (13 fotografií )
Aretha Franklin po odovzdávaní cien Grammy. Celkovo ich získala 18.
Prezident Barack Obama si búcha päsťou s Arethou Franklin.
Aretha Franklin v roku 1980.

Nezlomilo ju ťažké detstvo, manžel tyran ani búrlivý svet slávy. Celý život bojovala s najbližším okolím, s popularitou i sama so sebou. Podľa medializovaných informácií jej vždy silné a kypré telo na sklonku života vážilo len štyridsať kilogramov. Aretha Luise Franklin prehrala svoj boj so zákernou rakovinou pankreasu a poslednýkrát vydýchla v Detroite. Mala sedemdesiatšesť rokov.

Aretha Franklinová
Aretha Franklinová
Profimedia

Dobrý základ

„Aretha má niečo, čomu sa hovorí skutočný dar od Boha,“vyjadril sa svojho času Elton John a možno ani netušil, akú pravdu vyslovil. Afroamerická rodina, ktorá nežila usporiadane, sa často sťahovala. Speváčka sa narodila do rodiny klaviristky a gospelovej speváčky a pastora. Vyrastala v prostredí hudby a viery. Práve pre prácu kazateľa osemčlenná rodina cestovala po Štátoch. Jej otec však nebol len taký hocijaký kazateľ - bol dobrý priateľ Martina Luthera Kinga, ktorému spieval na pohrebe. Aretha mala piatich súrodencov. Vystupovanie pred ľuďmi a charizmu jej pravdepodobne do vienka venoval otec, kazateľ Clarence LaVaughn Franklin. Práve on vycítil, aká sila sa v hlase malej dievčiny skrýva. Nevedno, či prehovoril desaťročnú Arethu vystúpiť prvýkrát pred svojimi ovečkami v kostole nezištne, alebo už vtedy vedel, že zarobí milióny. V každom prípade bol veľký sukničkár a práve to vraj stálo za rozvodom a odchodom milovanej matky. Aj keď svoje deti a bývalého manžela často navštevovala, navždy ich rozdelil infarkt a Aretha sa v desiatich rokoch musela vyrovnať so smrťou matky. V tom čase sa naučila hrať na klavíri len z odposluchu hudby. Dva roky nato, ako dvanásťročná, otehotnela.

Stihla všetko

Černošská rodina to v tom období v Amerike nemala ľahké. Soulová speváčka trpko spomínala najmä na chvíle zo školských čias, keď cestovala s otcom po farnostiach a spievala pred veriacimi. „Nemohli sme na verejnosti používať toalety a v reštauráciách nás separovali ako smradľavú zver,“ vyjadrovala sa pomerne expresívne. Počas dospievania cestovali čoraz častejšie, a tak spoznávala svet, ktorý k nej nebol pre farbu pleti veľmi vľúdny. Izolovaný život si často kompenzovali priamo v kostoloch - farníci si boli veľmi blízki a nejeden zdroj sa vyjadril, že radi holdovali vínu a marihuane. Ľudia Franklinovcov milovali - pri kázňach Clarencea, ktorý ich často pretkával spevom, vraj veriaci odpadávali. Milovali ho. Možno mu to stúplo do hlavy a obháňal jednu krásnu ženu vo svojom okolí za druhou. Za kázeň si údajne pýtal štyritisíc dolárov.

Aretha Franklin
Aretha Franklin
Getty Images

Zlé jazyky tvrdili, že svoje prvé dieťa mala Aretha práve s vlastným otcom. To nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila. Pomenovala ho však po jeho dedovi - Clarence. Oficiálne otehotnela s „chlapcom, ktorého poznala zo školy“. Nikdy sa nevzali ani neudržiavali blízky vzťah, a keďže bola obklopená súrodencami, tetami a inými príbuznými, starosť o batoľa stíhala aj počas vystúpení. O dva roky porodila druhého syna inému partnerovi. Vydávať sa jej však ešte nechcelo, údajne kvôli kariére. Svoje prvé áno povedala „až“ v devätnástich Tedovi Whitovi, ktorému porodila tretieho syna. Nebola to však brána do raja.

Alkohol a bitky

Znie to ako zo zlého hollywoodskeho filmu, ale bolo to tak - Aretha si vzala svojho manažéra Tedyho Whita. Vydržala s ním sedem rokov. Aj keď ide o šťastné číslo, na manželstve nič úsmevné nebolo. Časté bitky podnietené žiarlivými scénami ústili do radikálneho speváčkinho chudnutia a následného priberania. Na jednej strane bola v tom období jej kariéra na vzostupe a podpisovala jednu nahrávaciu zmluvu za druhou, na druhej sa pomerne často utiekala k alkoholu a príbuzným. Fanúšikovia sa zhodujú, že v piesni I Never Loved a Man The Way I Loved You (Nikdy som nemilovala muža takým spôsobom ako teba) sa svojim fanúšikom spovedá z búrlivého vzťahu. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia si vyslúžila prezývku Kráľovná soulu a ako prvá žena v histórii vstúpila do rokenrolovej siene slávy. Na mužov však celý život šťastie nemala. Možno aj to podnecovalo jej správanie k ženám rivalkám. Za svoje najväčšie kariérne nepriateľky považovala Barbaru Streisandovú a Dianu Rossovú. Bála sa, aby ju nepripravili o korunu najlepšej americkej speváčky. Frustráciu kompenzovala v obchode - známy obchodný dom Saks v New Yorku speváčku žaloval za nevyplatený dlh 260-tisíc dolárov za topánky a kožuchy. Vždy keď sa s nejakým manželom pohádala, zavrela sa s fľašou do spálne alebo šla nakupovať vo veľkom štýle.

S posledným partnerom
S posledným partnerom

Extravagantné správanie neupokojil ani druhý manžel - herec Glynn Turman. Žili spolu len štyri roky, ale práve Turmana, s ktorým mala bezdetné manželstvo, nazývala láskou svojho života. Nájsť harmóniu a pokoj v rozháranom živote jej nepomohol, a tak sa rozviedli. Dobrými priateľmi zostali a Turman ju bol dokonca navštíviť v posledných dňoch jej života. „Ľudia o nej zmýšľali ako o ikonickej speváčke, ikonickej umelkyni, ale málo z nich si ju bude pripomínať ako matku, manželku a niečiu milenku. Som rád, že som mohol práve túto jej stránku poznať a zažiť,“vyjadril sa Turman. „Hnutia za ženské práva by mali niesť jej meno. Bola nesmierne tvrdohlavá a nenávidela rozdiely medzi mužmi a ženami. Celý život mala pravdu - ženy sú v mnohých ohľadoch silnejšie ako zbabelí chlapi. Prečo myslíte, že ju preslávila najmä pieseň Respect?“ dodáva s úsmevom jej bývalý manžel. Tretíkrát sa už nevydala, zvyšok života prežila po boku požiarnika Willieho Wilkersona.

Kráľovná soulu

Prvú nahrávaciu zmluvu podpísala s Atlantic Records vďaka otcovi, ktorý vybral túto spoločnosť práve pre jej dosah na celú Ameriku. Jej kariéra mala priam závratné tempo. Veľmi rýchlo si vybudovala povesť „hlasu za milión“. Kým počas otcových kázní odpadávali desiatky ľudí, Arethu obdivovali - keď spievala, plakali celé davy. V piesňach jej nebola cudzia téma lásky, utrpenia, obety, viery. Spievala najmä o sebe, ale i o utrpení všetkých žien. Jej kariéra trvala neuveriteľných šesťdesiat rokov a z malých kostolov v Mississippi sa dostala až k prezidentovi Barackovi Obamovi, ktorému pár rokov pred svojou smrťou odspievala a odohrala nezabudnuteľný koncert. Obdiv si vyslúžila nielen preto, ako bojovala so životom, ale aj 41 štúdiovými albumami, osemnástimi cenami Grammy a 75 miliónmi predaných platní. Rešpekt.

VIDEO Plus 7 Dní