Včera zverejnil kondičný tréner Maroš Molnár (47) výzvu. Do reality šou Extrémne premeny, kde pod jeho vedením chudnú účinkujúci celý jeden rok, pozval hlavného hygienika Jána Mikasa. Chcel tým podčiarknúť dôležitosť športu a pohybu pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré často už v skorom veku bojujú s obezitou.

Po opatrení Jána Mikasa, uzavrieť športoviská, dostáva podľa trénera priestor depresia a nezdravý životný štýl. „Píšete mi, aby som pána Mikasa zobral do Extrémnych premien. Ale to nemôže vychádzať z vás, musí to chcieť on sám, urobiť premenu. Hlavne by nemal zakazovať šport. Povzbudzuje imunitu, drží nás sviežich, neupadáme do depresie. Naše deti musia športovať, ak nechceme podporovať obezitu. Ja som otvorený každej výzve. Som odhodlaný pomôcť aj pánovi Mikasovi,"vyhlásil tréner, ktorého fitnes centrum bude tiež zatvorené.

Hlavný hygienik dlho neotáľal a už poobede nám poskytol stanovisko k netradičnej športovej ponuke. Neurazil sa, práve naopak. V tomto nervydrásajúcom období mu vyčarovala nefalšovaný úsmev na tvári. „Vážim si ponuku pána Maroša Molnára a zvažujem ju,“povedal pre PLUS 7 DNÍ. I keď si najprv musel nechať vysvetliť, o akú televíznu šou ide, keďže mu názov nič nehovoril.

Dodal, že chápe rozčúlenie majiteľov fitnes centier, trénerov aj milovníkov športu: „Prísnejšie dočasné opatrenia sa mi navrhovali ťažko, pretože si uvedomujem, že mnohým skomplikujú situáciu, vrátane majiteľov fintes centier. Ďakujem všetkým, ktorí opatrenia tolerujú, hoci sú už z pandémie unavení a zažívajú déjà vu. Nový koronavírus sa však na Slovensku vyskytuje vo zvýšenej miere, šíri sa naprieč mnohými regiónmi, vetví sa a bujnie. V tejto situácii je nevyhnutné obmedziť mobilitu ľudí a ich stretávanie sa, aby sme riziko šírenia vírusu znížili na čo najmenšiu mieru a chránili tým naše zdravie,"dodal Mikas.

FOTO hlavného hygienika a Molnárových premien TU

Epidemiológovia podľa neho navrhli dočasne stopnúť činnosti, pri ktorých sa šírenie  COVID-19 naberá na sile, ľahšie sa šíri a nie sú až tak nevyhnutné pre náš každodenný život. "Samozrejme, ak sa stúpajúca krivka chorobnosti zlomí a epidemiologická situácia sa bude vyvíjať priaznivo, opatrenia sa budú postupne uvoľňovať,” odkázal Molnárovi hlavný hygienik.