Študoval v Moskve a jeho spolužiakom bol Alexander Dubček. Gustáva Husáka si vážil, ale tvrdil, že so súdruhmi sa v súkromí nestretávali, ledaže na rekreácii. Hral sa na skromného dôchodcu, no vlastnil a následne daroval niekoľko nehnuteľností. Dom predal uhľobarónovi. Gorbačovovu perestrojku pokladal za nešťastnú a do poslednej chvíle veril, že socializmus má ešte šancu.

Vo veku 97 rokov zomrel 10. júla v Prahe komunistický politik Miloš Jakeš, niekdajší generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a symbol definitívneho úpadku komunistického režimu.

Izolovaný

Úctyhodný vek blížiaci sa k stovke znášal, až na posledné mesiace, vcelku vitálne. Miloš Jakeš, pôvodným menom Milouš, mal tuhý korienok. Ešte v osemdesiatich rokoch sa chválil tým, že chodí s najbližšími lyžovať na Šumavu. Nefajčil, nepil, čomu pripisoval svoju dlhovekosť. Napriek tomu ho posledné roky trápili zápaly pľúc a minulé leto na krátky čas skončil v liečebni. Otriasla ním aj smrť vnuka Petra (†28), pred siedmimi rokmi spáchal samovraždu. Vraj sa od malička trápil pre priezvisko Jakeš, dedovu komunistickú minulosť a trpel depresiou.

Rodina však chcela mať Miloša Jakeša doma, synovia Miloš (76) a Lubomír (70) sa mu snažili zabezpečiť domácu opateru. Posledné roky starého pána dosť izolovali, manželka Květena zomrela v decembri v roku 2013, tesne pred tým, ako by boli oslávili 70. výročie sobáša. Jeho blízki nechceli, aby hovoril s novinármi a šíril svoje komunistické názory, čo sa im raz viac, inokedy menej darilo. Opakovane sa však do nemocnice vracal. Posledné mesiace strácal sluch aj zrak a jeho stav sa zhoršoval, takmer nevychádzal. Miloš Jakeš zomrel  opäť izolovaný. V liečebni pre dlhodobo chorých, v ktorej skonal, bola karanténa. Rodina ho pochovala bez verejného pohrebu.

Skromný dôchodca

Posledné desaťročia sa javil ako nespokojný dôchodca. V jednom z rozhovorov sa posťažoval na malý dôchodok, 17 700 českých korún (663 eur). „Žiadne iné zdroje nemám. Na to, aby som mal v prevádzke auto, nemám,“ tvrdil. Vo všeobecnosti sa bývalý komunistický pohlavár rád hral na skromnosť a chudobu. No v roku 2016 synovia predali za sumu 45 miliónov korún (1 685 000 eur) rodinnú vilu na Hanspaulke uhľobarónovi Petrovi Pauknerovi. Jakeš ju podľa svojich slov kúpil koncom šesťdesiatych rokov ako majetok po emigrantovi za 120-tisíc československých korún a býval v nej tridsaťpäť rokov. Deti mu potom za 7 miliónov (262 000 eur) kúpili v luxusnej novostavbe v pražských Dejviciach byt s terasou.

Vo vile sa o pár rokov natáčal jeden z dielov seriálu Svet pod hlavou. Filmári si luxusný objekt vybrali predovšetkým pre zachované pôvodné interiéry a dobový nábytok. Do komunistického interiéru umiestnili seriálovú postavu - komunistického papaláša Šejbu.

V jednom zo starších rozhovorov Miloš Jakeš pripustil aj iné majetky. Napríklad chatu na Orlickej priehrade, bývalú hájovňu na Šumave, s ktorou sa vraj delil s troma bratmi, či starého žigulíka. Posťažoval sa, že mu ho vylúčili z prevádzky, ale nové auto nechcel. Nie pre nedostatok prostriedkov, nepotreboval ho. „Za rok prejdem asi tritisíc kilometrov, tak čo to je proti tomu, kto najazdí šesťdesiat a viac.“

Za čo môže Saturnin

Miloš, pôvodne Milouš, sa narodil 12. augusta roku 1922 v Českých Chalupách v okrese Český Krumlov. Meno si zmenil neskôr a údajne dôvodom bola kniha Zdeňka Jirotku Saturnin, v ktorej sa jedna z postáv s množstvom nelichotivých vlastností volá Milouš. Za vojny sa obec ocitla za hranicami protektorátu. „Rodičov, bratov a sestru vysťahovali z domu, kde sme bývali, do takej ‚pastoušky‘, v ktorej prežili celú vojnu,“ spomína.

Najskôr pracoval a študoval v Baťových závodoch v Zlíne a pred koncom vojny absolvoval vyššiu priemyselnú školu elektrotechnickú. Mal dvadsaťdva rokov a ešte nič nenasvedčovalo, že sa z neho stane politik a neskôr symbol úpadku komunistického režimu. Aktívne sa v komunistickej strane angažoval v päťdesiatych rokoch. Bolo to obdobie represií a politických vrážd. Zoštátňovalo sa a združstevňovalo. Komunistická ideológia ovládla školy, univerzity, cirkev sa dostala pod štátny dozor.

Smer Moskva

Keď sa ho neskôr novinári pýtali na vzťah s predchodcom, generálnym tajomníkom ÚV KSČ a prezidentom Gustávom Husákom, opísal ho takto: „Rešpektoval som ho a vážil si ho, lebo to bola osobnosť. Aktívne sa zúčastnil na bojoch, bol organizátorom Slovenského národného povstania, prešiel žalárom, keď ho strana nechala odsúdiť, a napriek tomu na ňu nezanevrel a nikomu sa nepomstil.“ Takže kým Husák sedel vo väzení, kam ho poslali komunisti, Jakeš ako tajomník Ústredného výboru Československého zväzu mládeže sa chystal na štúdia do Moskvy.

Jeho spolužiakom v Moskve bol Alexander Dubček. „Nevybočoval. Jeho osudovou vlastnosťou bolo, že na seba rád sťahoval pozornosť. A táto vlastnosť sa u neho prejavila, keď bol neskôr prvým tajomníkom ústredného výboru strany. On bol taký manipulovateľný. Kto mu poskytol slávu, bol jeho priateľ, a kto nie alebo ho podľa jeho názoru nejako potlačil, tak to mal zlé,“ opísal Dubčeka v jednom z rozhovorov.

Pozrite, v akej vile Miloš Jakeš v Prahe žil, TU

Pokračovanie na ďalšej strane.