Moderátor Martin Nikodým sníval, že pred dlhým večerom by sa zišla klimatizácia. Nato ktosi závistlivo poznamenal, že Rasťo Sokol z Dobre vedieť! sedí bokom a ak bude treba, môže kedykoľvek zdrhnúť. Na priamy prenos udeľovania prestížnych televíznych cien OTO, ktorý by bol kratší než po minulé roky, sa hotoval režisér galaprogramu Jeffo Minařík. „Skončíme skôr. Pravdaže, nie tak skoro ako Hypnoshow,“ uťahoval si na pódiu aj Michal Hudák, keď prvý raz vyšiel ako moderátor večera na scénu. Zostal na nej takmer do druhého dňa.

Moderátora oklamali

Všetci, ktorí v televíznom biznise na Slovensku niečo znamenajú, sa na jednom mieste stretnú len raz za rok. Všetci sa tvária, ako jeden druhému doprajú. No vytúženú sošku OTO, o ktorej rozhodujú hlasy televíznych divákov, môže v každej kategórii získať len jedna hviezda. Bolo to tak aj cez víkend počas 19. ročníka prestížnej ankety. Iba obrovských replík sochy sa v SND vyskytlo akosi viac. Zrejme pre prípad, že by sa tým, ktoré dopĺňali scénu, niečo stalo, boli v zákulisí pripravení náhradníci. Večer mali uľahčiť aj dve čítačky, umiestnené po stranách. No zatiaľ čo mnohí sa jej držali presne, moderátor Michal Hudák sa jej prísne nedržal.

„Miestami som si tým trochu pomohol, jedným okom som si pozrel, koho mám spomenúť. Teraz som čítačku zažil v priamom prenose prvý raz vo svojom živote. V zahraničí je to absolútne samozrejmé. U nás to dnes mnohým pomohlo, mnohým nie,“ smial sa moderátor, ktorý počas celého večera pracoval. A len tak mimochodom zhrabol aj dve sošky OTO vrátane tej najdôležitejšej - pre najpopulárnejšiu televíznu tvár súčasnosti vôbec. „Dokonca sme sa o tom bavili tesne pred prenosom. Pýtal som sa režiséra - nemôžeš mi povedať, kto získa sošku absolútny OTO, aby som s tým vedel pracovať? A on - Merčiak to má. Tak si hovorím - dúfam, že Marcel nebude veľa rozprávať, aby sme to skrátili. Už som počas prenosu rozmýšľal, ako ho stopnem...“

A bolo by aj treba, lebo verejnoprávna televízia neprerušuje svoje galaprogramy reklamami a tvorcovia sa v ďakovných rečiach nevedia zastaviť. Táto kombinácia ovplyvnila aj priebeh sobotného večera. Nádej, že sa skončí skoro, sa postupne rozplynula. „Už po hodine, keď odovzdali dve kategórie, sme pochopili, že to asi tak nebude,“ povedala nám Adela Vinczeová. Tá sa na javisku neplánovane ocitla s Jurajom Jakubiskom. Legendárny režisér, ktorého uviedli do Siene slávy, totiž nedostal od réžie pokyn, ako dlho môže hovoriť. A tak to využil a svoju reč poňal bilančne.

Prítulné: Marianna Ďurianová nechala nového partnera doma, miesto neho prišla s najlepšou kamarátkou. Obidve takto vybozkávali herca Adyho Hajdu.
Prítulné: Marianna Ďurianová nechala nového partnera doma, miesto neho prišla s najlepšou kamarátkou. Obidve takto vybozkávali herca Adyho Hajdu.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Spomienky na celý jeho osemdesiatročný tvorivý život jemným spôsobom zastavil až moderátor. Na pódium dotlačil práve Adelu, ktorá mala odovzdávať ďalšiu cenu. „Už minulý rok som tento galaprogram neuvádzala,“ reagovala na krušné chvíle na javisku aj v hľadisku. „A teraz normálne premýšľam, čo je namáhavejšie. Lebo keď človek moderuje, aspoň má nejakú činnosť a ten čas ide. Aj keď je to výborný program, je fakt dlhý! Neviem, či by sa to nemalo vyhlasovať po týždňoch.“

Čo je naoko a čo realita

Nakoniec sa televízne kamery vypli pár minút pred polnocou. Zatiaľ čo všetci utekali na after party, Michal Hudák rozdával jeden rozhovor za druhým. „Keď som dnes odchádzal z domu, malé aj veľké deti vraveli - Určite prines domov sošku pre zabávača. Keď som išiel sem, cestou mi hovorili - vymysleli ti kategóriu? Ale ten Absolútny OTO, to ma vzalo. To bola šupa, to som skutočne nečakal,“ krútil moderátor hlavou. Jeho partnerka Denisa stála obďaleč, vlastne celý čas mu bola nablízku.

„Mala dobré sedenie, musím povedať. Počas prenosu sedela medzi Jankom Koleníkom a Tomášom Maštalírom. Aj ona si pochvaľovala. Ale videl som na nej, že moje ceny prežíva. Myslím, že tam bola aj nejaká slza, lebo so mnou to nie je veľmi jednoduché. Ženy mužov, ktorí robia zábavu, musia mať trpezlivosť. V robote sa rozdáme a potom prídeme domov, kde potrebujeme trochu stíchnuť. Nemať takúto partnerku po boku, asi by som nemohol robiť to, čo robím,“ vyznal sa Hudák.

A keďže sa stal absolútnym víťazom prestížnej diváckej ankety, samozrejme, oceniť musel aj aktuálny stav slovenskej spoločnosti. „Túto cenu vnímam ako dôkaz toho, že ľudia potrebujú oddych a nechcú nič, čo je hrané. A Inkognito, kde som skoro v každom diele, hrané nie je. Diváci už vedia veľmi presne vycítiť, čo je narežírované, čo nalinajkované. Dnes veľmi rýchlo odhalia, čo je akože a čo naozaj. Myslím, že tak vnímajú nielen televíznu tvorbu, ale aj realitu a to, čo sa okolo nás deje. Udalosti posledných mesiacov sú toho dôkazom.“