Legendárny český popový spevák Dalibor Janda (70) nezažil v živote len úspech, slávu a vypredané koncerty. Veľakrát mu išlo doslova o život. Môže o sebe povedať, že sa niekoľkokrát znova narodil.

Minulý rok mal veľké problémy s dýchaním, ktoré mu spôsobovali zablokované stavce medzi krčnou a hrudnou chrbticou. V roku 2021 bol však jeho stav ešte vážnejší. Mal totiž vážne problémy so srdcom a skončil na srdcovo-cievnom oddelení.

Čítajte viac

FOTO legendárneho Jandu nájdete v GALÉRII

Čítajte viac

"Bolo to nečakané. V nedeľu po obede som ucítil náhlu a neznesiteľnú bolesť na prsiach, najviac v miestach pod krokom. Nikdy som nič podobné nezažil,“ prezradil po čase muzikant. Dcéra Jiřina Anna mu vtedy zavolala záchranku, ktorá ho odviezla do nemocnice.

"Cestou do nemocnice som im dvakrát odišiel na druhú stranu. Museli ma znova nahadzovať, ale pani doktorka ma dokázala dostať na sálu. Tam som sa prebral a pocítil obrovskú bolesť. Videl som ako mi nastrihli ruku, ale potom som sa stratil. To bolo po tretíkrát. Doktori mi vtedy povedali, že som vstal z mŕtvych,“ priznal pre český Blesk.

S Jandom to však vôbec nevyzeralo dobre. Kvôli srdcovej príhode mu museli dvakrát operovať srdce. Našťastie sa z najhoršieho dostal. Ukázalo sa, že srdce je ako tak v poriadku. Problémy mu spôsobil vysoký cholesterol. Musel zmeniť spôsob stravovania a celkový životný štýl. Začal športovať a výrazne schudol. Napokon ho prekvapilo ako ho šport začal baviť.

Čítajte viac


Dalibor Janda dnes k životu pristupuje inak. "Uvedomil som si, že život treba brať z inej stránky. Nejde o to koľko koncertov, pesničiek urobíme, pretože je to otázka chvíle, človek si potom povie, k čomu vlastne...“povedal Janda.

Čítajte viac

"Život nie je o peniazoch, ale o iných veciach. Ak to mám povedať jednoduchšie, pokiaľ od života nedostanete facku, tak si to nepripúšťate.“

Srdcový kolaps však nebol v jeho živote jediným okamihom, kedy mu išlo o život. Na vojne pri ňom vybuchol granát, ktorého črepina zranila dôstojníka. Potom sa na Kube vrhol do vody dosť nerozumne, visela totiž čierna zástava.

"Hovoril som, čo sa môže stať? A naraz som sa nemohol dostať na breh, začal som blázniť. Odviala ma to ďalej a už som nemohol. Začal som vidieť červený a ružový svet, nič som nevnímal,“ opisoval Janda okamihy blízko smrti. Našťastie ho zachránil kubánsky potápač.

FOTO Dalibora Jandu v GALÉRII