Tip na článok
Hviezda českých filmov Jiří Mádl sa stal na slovenskej pumpe obeťou organizovanej skupiny zlodejov. Na mužov zákona čakal dve a pol hodiny

Hviezda českých filmov sa stala na slovenskej pumpe obeťou organizovanej skupiny zlodejov

Jiří Mádl na mužov zákona čakal dve a pol hodiny.

Galéria k článku (6 fotografií )
Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
Na mieste činu: Kamarát Miro Mráz bol v osudný deň na čerpacej stanici s Jirkom Mádlom.

V diaľke počuť ruštinu, jedno auto strieda druhé, černoch pred dlhou dodávkou sŕka kávu a debatuje so šoférom. Je koniec októbra. Pod jednou z bezpečnostných kamier stojí osamelý muž a mlčky pozoruje ruch na benzínke. Tak ako každý deň, aj dnes to na čerpacej stanici Sekule, pár kilometrov od českých a rakúskych hraníc, poriadne žije.

Prichádza auto zo zahraničnou poznávacou značkou. Osadenstvo pod kamerou sa nenápadne rozrástlo a všetky páry očí sledujú tmavý Volkswagen. Vystúpia z neho dvaja muži a zamieria do predajne. Jeden z nich je na publicitu viac než zvyknutý. Herecký chlebíček a šoubiznis ho naučili opätovať pohľady a nevšímať si tie dotieravé. No keď si Jiří Mádl všimne, že pofidérna skupinka spred benzínky sa na neho zavesí a nespúšťa z neho oči, nadobudne nepríjemný pocit, že na tento deň na slovenskom pohraničí tak rýchlo nezabudne.

Na mieste činu: Kamarát Miro Mráz bol v osudný deň na čerpacej stanici s Jirkom Mádlom.
Na mieste činu: Kamarát Miro Mráz bol v osudný deň na čerpacej stanici s Jirkom Mádlom.
DAVID DUDUCZ

Napálení

„Vnútri na pumpe som si všimol, že ma pozoruje časť tých ľudí spod kamery. Stále na mňa hľadeli a mne sa to zdalo poriadne divné. Samozrejme, ako herec som na to zvyknutý, ale toto bolo niečo iné. Začali hovoriť inou rečou, zrejme slovanskou, no ja som jej nerozumel,“ spomína Mádl.

Ten sa pred mesiacom spolu s kamarátom Mirom Mrázom, s ktorým spolu zarezávajú vo filmovej brandži, vybrali na Slovensko na kamerové skúšky do nového filmu. „Jirka ma na pumpe požiadal, či nemám nejaké drobné na kávu, no mal som ich v aute. Keď som doň prišiel, vedel som, že niečo je zle. Na zadnom sedadle chýbal celý môj ruksak s počítačom a našou prácou,“ vysvetľuje producent a spevák Miro. Kým sa Miro s Jiřím spamätali, pofidérna skupinka spred benzínky naskákala do auta a zmizla.

Čakanie na spravodlivosť

Pre Mádla a Mráza sa však problémy v ten deň neskončili krádežou. „Po tom, ako som zavolal na políciu, povedali, že sa mi hneď ozvú. Zavolali naspäť asi po 14 minútach, no bolo to naozaj čudné, pretože mi ihneď tykali, zrejme si mysleli, že sa dovolali na čerpaciu stanicu. Celé to vyznelo tak, že takýchto krádeží majú naozaj dosť. Čo mi potom potvrdila aj pani predavačka na benzínke a neskôr policajti,“ opisuje krušné chvíle po krádeži Mádlov parťák Miro. Zároveň dodáva, že na mužov zákona čakali neuveriteľné dve a pol hodiny.

Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
DAVID DUDUCZ

„Vysvetlili to tak, že pumpa Sekule sa nachádza na okraji ich rajóna a majú zmätky, koho tam majú poslať, či niekoho z Malaciek, alebo zo Sekúl. No dve a pol hodiny je naozaj dosť dlho,“ krúti hlavou Mráz. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave, ktorý si celý incident „preklepne“, robila policajná hliadka to, čo bolo v jej silách. „K prípadu krádeže z októbra prišla na miesto ihneď, ako to dovoľovali okolnosti,“ ozrejmila, prečo sa strážcovia zákona neponáhľali.

Nepotrebné kamery

Po príchode hliadky Mádl spolu s policajtmi skontrolovali záznamy z bezpečnostných kamier. „Ani jedna kamera nesmerovala na to miesto, kde sme stáli, napriek tomu, že jedna bola od nášho auta pár metrov, no smerovala da-kde do kelu. Skrátka, na záznamoch nič nebolo,“ spomína. Na rozostavanie bezpečnostných kamier si pre 
PLUS 7 DNÍ bližšie posvietil bývalý vyšetrovateľ Matej Snopko, ktorý má na zabezpečenie pumpy kamerovým systémom jasný názor. „Ak by sme čakali, že na týchto kamerách uvidíme nejakú konkrétnu tvár, tak môžeme povedať, že kamery sú úplne zbytočné. Dotyčný by sa musel pozrieť priamo do kamery a to je málo pravdepodobné. Ak má nejakú šiltovku či inú pokrývku hlavy, nie je šanca zachytiť mu tvár. V lepšom prípade by kamery mohli aspoň zachytiť éčevéčka áut,“ obul sa sa do zabezpečenia čerpačky Snopko.

Kamoši a kolegovia: Mádl s Mrázom putovali na Slovensko kvôli práci na čerstvo pripravovanom projekte.
Kamoši a kolegovia: Mádl s Mrázom putovali na Slovensko kvôli práci na čerstvo pripravovanom projekte.
ARCHÍV J. M.

Evidenčné číslo auta páchateľov mali muži zákona k dispozícii, pretože si ho stihol zapísať Mádl. Paradoxne, na dolapenie vlamačov nepomohla ani táto stopa. „Povedali nám, že auto bolo z požičovne a požičané bolo vraj na falošné doklady. Tým sa to celé skončilo,“ rekapituloval výsledky pátrania polície Mráz.

Nebezpečný gang

Podľa Mráza a Mádla im policajti prezradili, že za neutíchajúcou vlnou krádeží je zrejme zahraničná organizovaná skupina zo Srbska, či dokonca 
z Macedónska. S verziou o vlamačoch z cudziny prišiel aj jeden zo zamestnancov pumpy, ktorý nechcel byť menovaný. „Stáva sa to tu tak dva- až trikrát týždenne. Hovorí sa, že je to macedónska mafia,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ. Vlamačskému remeslu sa po-dľa všetkého v okolí benzínky darí naďalej. Paradoxne, táto kritická oblasť je už dlhšie na muške krajskej polície. „Od začiatku roka eviduje polícia v tejto oblasti 48 trestných činov, pričom vo väčšine prípadov ide o krádeže vecí z auta a krádež nafty z nádrže. Polícia pracuje aj s tou verziou, že na krádežiach sa podieľa viacero osôb. Po páchateľoch tejto trestnej činnosti pátrame aj po operatívnej línii,“ upozornila hovorkyňa trnavskej polície. Podľa exvyšetrovateľa Snopka je zlé zabezpečenie pumpy dôvodom, prečo sa zlodeji na ňu pravidelne vracajú. „Kradnú, ale sprostí nie sú. Ja by som nehovoril o mafii. Ide o skupinu medzinárodne pôsobiacich zlodejov. Nejde o nový druh trestnej činnosti, niečo podobné fungovalo už za Rakúsko-Uhorska. Smutné skôr je, že napriek tomu, ako dlho sa to už deje, neurobili sa žiadne rázne opatrenia,“ krúti hlavou expert.

Možné prepojenie

Mádl s Mrázom po hodinách strávených na čerpacej stanici si užili niekoľkohodinové posedenie na polícii v Senici. To sa vďaka Mádlovej hereckej kariére nieslo v pokojnejšom duchu. „Boli na nás naozaj milí, aj nám uvarili kávu a tak. Potom sa so mnou chceli všetci fotiť a jedna pani za druhou ma vodili z kancelárie do kancelárie. Rešpektujem to, pretože to patrí k mojej práci,“ opisuje herec.

Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
Pod lampou tma: Vykradnuté auto bolo priamo pod jednou z bezpečnostných kamier. Tá paradoxne nebola namierená na kritickú časť parkoviska.
DAVID DUDUCZ

Zarazilo ho však vyjadrenie jedného z policajtov. „Najlepší moment bol, keď sa tam ukázal nejaký mladý policajt a poriadne sa preriekol. S riešením nášho prípadu nemal nič spoločné, len sa ma prišiel spýtať, čo riešime. Ja že krádež na tej a tej pumpe a on povedal: Oni sú určite dohovorení s policajtmi. Keď to povedal, tak všetci okolo neho zrazu zmĺkli a my s Mirom sme sa na seba len začudovane pozreli,“ vysvetľuje Mádl.

S podobnou verziou vyrukoval zamestnanec čerpacej stanice. „Títo zlodeji sú určite prepojení s políciou, to je jasné, inak by to nemohlo takto fungovať,“ prezradil svoj názor zdroj. Podľa exvyšetrovateľa Snopka je to nepravdepodobné, no úplne sa to vylúčiť nedá. „Nepredpokladám, že by bola s nimi spojená polícia ako organizácia ani samotný jeden človek. Lupy nie sú také veľké, aby nejaký duševne zdravý kriminalista alebo detektív brali od nich provízie alebo ich kryli. Samozrejme, vylúčiť sa to nedá, pretože aj policajt je len človek. Pravdepodobnejšie je, že policajti sa cítia takí vyťažení, že tomu neprikladajú veľkú dôležitosť,“ rypol si do mužov zákona expert.

Zároveň odporučil, s akými opatreniami by na kritickom úseku diaľnice do Česka mala polícia do budúcnosti vyrukovať. „Potrebné by bolo, aby nastražili skryté kamery a obsadili to v určitom čase operatívnymi pracovníkmi. Takisto by pomohlo, ak by sa tam pohybovali aj detektívi v civile, ktorí by lapali páchateľov. Nie je to neriešiteľné, ak by chceli, tak by to podľa mňa určite rozlúskli,“ odkazuje odborník. Mráz s Mádlom o postupe polície v prípade veľa nevedia. Policajt, ktorý má poškodených o progrese informovať, na správy neodpisuje a podľa kolegov je dočasne mimo služby.

Darčekový kôš

Rozhnevaný Miro Mráz dokonca kontaktoval spoločnosť, ktorá má benzínku na starosti. Upozornil ich na nepostačujúce zabezpečenie pumpy a nedostatočné informovanie zákazníkov o nájazdoch zlodejov. „Je nám ľúto, že pri návšteve čerpacej stanice Sekule I došlo ku krádeži vášho ruksaka s počítačom a ďalšími osobnými a pracovnými vecami z odparkovaného vozidla. Ubezpečujem vás, že naša spoločnosť nijakým spôsobom netoleruje a už určite nepodporuje páchanie akejkoľvek trestnej činnosti. Spoločnosť nemôže byť zodpovedná za veci, ktoré si zákazníci nechávajú vo svojich vozidlách. Automobil nie je ani neslúži ako bezpečnostná schránka na úschovu vecí, keďže všetky voľne a viditeľne ponechané veci v motorovom vozidle sú lákadlom pre zlodejov,“ znela odpoveď spoločnosti.

Mráz zároveň od nej požadoval náhradu škody vo výške päťtisíc eur, ktorú firma rázne zmietla zo stola, no namiesto nej ponúkla podľa nich vhodnú alternatívu odškodného. „Boli by sme radi, keby ste od nás prijali výber produktov z ponuky Naše najlepšie - poctivých domácich potravín predávaných v sieti čerpacích staníc Slovnaft. Balík vám radi pošleme na vami zvolenú adresu,“ odpísali majitelia pumpy. PLUS 7 DNÍ oslovilo spoločnosť, ktorá označila prístup a komunikáciu Mira Mráza za nátlakové. „V budúcnosti plánujeme komplexnú rekonštrukciu tejto čerpacej stanice, pri ktorej zvážime monitoring širšieho okolia,“ prezradili o plánoch do budúcnosti. Zároveň podotkli, že o nástrahách na čerpacích staniciach informovali na sociálnych sieťach.

Tajné zábery

Jíří Mádl nie je pre Slovákov neznáme meno. Jeho herecká hviezda od tínedžerskej komédie Snowboarďáci, v ktorej odštartoval svoju kariéru, žiari čoraz jasnejšie a prijal vážnejšie herecké roly. Práve koncom októbra, v deň, keď sa stali obeťami vyčíňania zlodejov, sa s Mirom Mrázom vracali z výpravy za ich novým filmom Na streche. „Ukradli mi notebook, osobné veci, doklady a bankomatové karty,“ vypočítava Mráz zoznam vecí, o ktoré sa vlamači obohatili.

Zároveň si zlodeji „nechtiac“ privlastnili kamerové skúšky z očakávaného Mádlovho projektu. Kuriózne je, že pripravovaná snímka sa do povedomia verejnosti zapísala naozaj tragicky, a to smrťou jedného z hlavných protagonistov. Jan Tříska, ktorý pred pár mesiacmi po nešťastnom páde z Karlovho mosta prišiel o život, si mal zahrať hlavnú rolu v čerstvom projekte. Zlodeji sa teda dostali ku skúšobným záberom s hereckými náhradníkmi, ktorými mali v pláne Třísku preobsadiť. Kto však bol na záberoch, Mráz ani Mádl povedať nechceli.

Viac podobných tém sa dočítate tu:

VIDEO Plus 7 Dní