Mnohoročná hudobná spolupráca Anity Soul (33) a Eugena Viz­váryho (42) prerástla v lásku, no hudobník sa musel predtým rozviesť. Dnes to vyzerá na idylu. Muzikanti žijú pod jednou strechou v dedine pri Bratislave, čakajú na spoločný prírastok do rodiny a najnovšie sa chystajú spasiť rómsku kultúru. A nebude to zadarmo. Nemalou finančnou sumou ich podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Idú vychovávať Rómov

Anita Soul, vlastným priezviskom Bertóková, sa zabývala v rodinnom dome, kde uznávaný džezový muzikant býval s predchádzajúcou ženou. S matkou svojich troch detí sa rozviedol vlani. Pani Vizváryová vraj odišla znechutená za iným mužom, lebo Anita patrila k ich rodinným priateľom. Vo vile v Kalinkove, ktorú Vizváry zrekonštruoval, mohla nájsť nový domov. No a vďaka peniazom, ktoré sú vyčlenené z prostriedkov ministerstva kultúry, si teraz Anita s Eugenom plnia muzikantské sny.
Nastávajúci rodičia sa celý život hrdo hlásili k rómskemu etniku a teraz sa rozhodli vychovávať ho aj hudobne. „Rómovia hudbu svojich predkov už ani nepoznajú a keď ju počujú, nerozumejú jej. Niektoré rómske deti ani nevedia, čo je to cimbal. Na zábavách počujete len ,samohrajky‘. Nič iné nepotrebujú. Dokonca ani môj brat, keď robil synovi svadbu, nezavolal cimbalovku. Je to strašné,“skonštatoval Vizváry. Chopil sa teda šance a rozhodol sa pokračovať v tradícii svojho otca, ktorý od pätnástich rokov hral v cimbalovej kapele na klarinete. Na vytvorenie cimbalovej kapely mu fond pridelil vyše 8-tisíc eur.

Anita Soul sa zas rozhodla staviť na staré ľudové rómske piesne a za pomoci svojho partnera ich zaranžovať do soulového štýlu, koncertne ich odprezentovať a vydať na cédečku. Aj ona pred odbornou porotou, ktorá posudzuje žiadosti, triumfovala. Na realizáciu projektu, ktorý nazvala Späť k mojim koreňom a podala ho pod civilným menom Anita Bertóková, dostala vyše 10-tisíc eur. V hodnotení mala komisia na hviezdu šoubiz­nisu len slová chvály. „Odborná rada odporúča projekt podporiť vzhľadom na kvalitu projektu, významnú osobnosť na slovenskej R & B scéne a dosah jej tvorby aj na majoritnú populáciu,“vyjadrili sa.

Bez stresu

Anita aj Eugen budú teda pracovať s väčším balíkom peňazí, no koľko zo sumy pripadne im, bude známe až vo finálnom vyúčtovaní. To prebieha mimoriadne prísne a zdokladovať budú musieť aj posledný použitý centík. Pridelenú sumu však nebudú môcť použiť na všetko. Za neoprávnené výdavky fond považuje napríklad výzdobu sály, výrobu reklamných predmetov, parkovanie, prepravu taxíkom či diaľničné známky. Z pridelených peňazí smú uhrádzať honoráre muzikantov a spolupracovníkov projektu, dopravu, prenájom štúdia, prenájom koncertnej sály a reklamu. Navyše svoje projekty musia povinne spolufinancovať. Pri výške podpory, ktorú dostali, to môže byť u jedného aj druhého okolo tisíc eur.

„Ak chceme svoju prácu robiť na úrovni, nie je to lacný špás. Ľudia majú o takýchto projektoch často skreslenú predstavu. Preto som naozaj veľmi rada, že ma podporili,“ vysvetľuje Anita, prečo žiadala v konkurencii aj začínajúcich umelcov o finančný príspevok. Vďaka tomu, že ho neplatí z vlastného vrecka, zbavila sa stresu, či svojím novým repertoárom dosiahne vytúžený komerčný úspech a zárobok. „Sama som zvedavá, ako ľudia tieto piesne prijmú. Chcem z nich vyťažiť umelecký prvok, prearanžovať ich do svojho štýlu a naspievať po rómsky. Ovládam len pár slovíčok, takže sa budem musieť zdokonaliť,“ priznáva s úsmevom.

A čo svadba?

Nápad pracovať s rómskymi ľudovkami dostala na popud fanúšikov, ktorí ju k tomu priviedli. „Chcú to odo mňa a konečne som takýto projekt vymyslela. Tradičnú cigánsku muziku milujem od detstva,“ vyznáva sa. Keď žiadosť o finančnú podporu poslala, už vedela, že čaká dieťa. Či koncert odohrá ešte pred pôrodom, alebo až po ňom, zatiaľ nevie. „Teraz som takmer v polovici tehotenstva a cítim sa dobre. Dúfam, že mi vydrží zdravie a všetko zvládnem. Aj prácu, aj pôrod,“ praje si. Z najkrajšej životnej úlohy strach nemá, práve naopak. „Veľmi sa na to teším. Už budem mať predsa tridsaťštyri rokov, takže bolo načase, aby som sa aj ja stala mamičkou,“ povedala nám a keď sme sa jej spýtali, či s Eugenom chystajú svadbu, našu debatu rýchlo uzavrela s tým, že k súkromiu sa vyjadrovať nebude.

Fotografie miesta, kde najnovšie Anita Soul žije, nájdete v galérii.