FOTO Višňovského nájdete v GALÉRII

Šport, oslavy i zábava pod jednou strechou. Ľubomír Višňovský (47) je jedným zo symbolov „zlatej generácie“ slovenského hokeja. Počas rokov v NHL i v národnom drese rozdával so spoluhráčmi radosť tisíckam hokejových fanúšikov, to je však už minulosť. Rodák z Topoľčian, ktorý pred siedmimi rokmi slávnostne ukončil svoju bohatú hráčsku kariéru pre zdravotné problémy, sa vrátil s rodinou na Slovensko a začal si naplno plniť otcovské povinnosti. Okrem toho hľadal nové životné uplatnenie. Svoje zarobené peniaze chcel najskôr investovať do nového športového areálu v bratislavskej Rači, čo mu však nevyšlo podľa predstáv. Ale ani to ho neodradilo od podnikania. Pred pár dňami otvoril so spoločníkom nové centrum športovej zábavy pre deti a tínedžerov na bratislavských Nivách a pre PLUS 7 DNÍ prezradil, prečo vstúpil do tohto biznisu a aké má plány.

Zlá investícia

Ľubomír Višňovský je jedným z historicky najúspešnejších slovenských hokejistov. Držiteľ kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta patril dlhé roky k hlavným oporám slovenskej reprezentácie, v ktorej drese absolvoval aj štvoro olympijských hier. Po striebre z MS 2000 v Petrohrade odišiel do NHL a v zámorí sa postupne vypracoval na jedného z najrešpektovanejších bekov celej súťaže. Odohral tam 14 sezón. Pred siedmimi rokmi ukončil svoju bohatú hráčsku kariéru. Pokračovať v hokeji mu neumožnili zdravotné patálie. Po konci hviezdnej kariéry sa presťahoval na Slovensko, kde pre svoju rodinu postavil honosnú vilu na bratislavskej Kolibe a začal si naplno užívať rozprávkový „dôchodok“ a plniť si otcovské povinnosti.

Zarobené milióny chcel rozumne investovať. Pred deviatimi rokmi uvažoval o vybudovaní multifunkčného športového areálu v bratislavskej Rači, kde chcel zužitkovať skúsenosti, ktoré vo svojom hokejovom živote nadobudol. Nakoniec to však nevyšlo. „Rozhodli sme sa ísť do toho. Inšpiroval ma žalostný stav športovísk na Slovensku. Rád by som tento nový športový komplex riadil. Na prezentácii sa spomenula suma päť miliónov eur, ale podľa mňa to bude viac. Každý z nás je ochotný do toho investovať svoje peniaze. Na tomto projekte sa nedá zarobiť, keďže ide až o 50-ročnú návratnosť. Ideme do toho s dobrým úmyslom a nie so zámerom nejako to zneužiť,“ povedal vtedy Višňovský, ktorý je dnes rád, že mu tento biznis nakoniec nevyšiel. „Hokejový štadión je drahá investícia a je veľmi nákladný na prevádzku,“ odvetil nám dnes bývalý hokejista.

Miliónová investícia

Niekdajší majster sveta v ľadovom hokeji, ktorý kvôli svojej práci pôsobil s manželkou Katkou dlhé roky v Amerike, kde sa im narodili aj dve deti Maxim (14) a Lili (11), sa dnes rozhodol investovať zarobené peniaze do zábavného parku pre deti a tínedžerov. Vhupol do rozbehnutej firmy, ktorá fungovala už niekoľko rokov, a so svojím spoločníkom Marekom Krajčíkom postavil centrum športovej zábavy na bratislavských Nivách. Nie je to však jediný detský raj, ktorý vlastnia. „Centrum pri letisku bolo prvé, otvorili ho pred siedmimi rokmi, nasledovali Košice, kde je tak­isto nádherná skákacia aréna. Spoločník mal myšlienku vybudovať ďalšie centrum, ktorú mi prezentoval, ale nezrealizovala sa. Až teraz, keď som vstúpil do firmy, v ktorej mám 50-percentný podiel, urobili sme spolu novú arénu my dvaja,“ vysvetlil nám Višňovský, ktorý prvé dve prevádzky kúpil hotové, ruku k dielu priložil až pri tej poslednej. Bývalý hokejista o sume, ktorú investoval do tohto podnikania, veľmi nechcel rozprávať. „Lacné to určite nie je. O investícii hovoriť nechcem, ale je to pekné okrúhle číslo,“ odvetil pre PLUS 7 DNÍ Ľubo, ktorého to podľa našich informácií vyšlo na milión eur.

Rodina Ľubomíra Višňovského
Zdroj: Archív K.V.

Hoci peniaze problémom neboli, museli nájsť vhodný priestor. Ten, napočudovanie, dlho nehľadali. „Každé obchodné centrum by chcelo mať nejaký detský kútik, a keďže partner v tom už roky podniká, je v tom zbehlý. Rokovali sme s viacerými centrami, ale vybrali sme to na Nivách,“ vraví bývalý hokejový obranca. Hoci detský raj mali už mesiac v skúšobnej prevádzke, až minulý štvrtok ho oficiálne otvorili. Krstnou mamou sa stala speváčka Tina, ktorá so svojimi dvoma deťmi podobné centrá pravidelne navštevuje. „Ako krstná mama a starý štamgast všetkých sesterských skákacích arén vám prajem nekonečne veľa verných, ako sme my s Anči a Leom,“ zapriala majiteľom speváčka.

Buduje detské impérium

Bývalý hokejista a dvojnásobný otec prezradil, že tento biznis si vybral z viacerých dôvod. „Taký najhlavnejší dôvod je ten, že teraz je celosvetový problém, čo s deťmi. Ak sa naplno nevenujú nejakému športu, málo sa hýbu. Veľký problém je dostať ich spred počítača, televízora, od telefónov, všade ich rodičia musia voziť, na uliciach už šport ako kedysi neexistuje. Do tohto centra prídu rodičia, odovzdajú tu svoje deti a ony sa hodinu, dve, tri, koľko chcú, vybláznia, robia rôzne aktivity, vytvárajú si nové kamarátstva a domov idú s úsmevom na tvári,“ odvetil bývalý športovec, prečo sa rozhodol zainvestovať práve do detí. Aj jeho dve ratolesti Maxim a Lili sa tešili z otcovho biznisu. „Boli úplne unesení, natešení, keď som im o tom povedal. Vždy, keď prídu, vyskáču sa tu do ,spotenia‘ a idú domov spokojní, preto sme aj takéto niečo robili,“ priznáva Višňa.

Rodák z Topoľčian to po skončení hokejovej kariéry skúšal aj v iných profesiách. Videli sme ho ako moderátora pred kamerou, chvíľu komentoval formulu 1, predstavoval mladých šikovných športovcov v relácii Talent týždňa, ale ani jedno z toho nebral ako svoju prácu. „Bol som chvíľu aj v realizačnom tíme pár zápasov pri slovenskej hokejovej reprezentácii, ale toto všetko som bral ako zábavu. Teraz je to podnikanie, investícia do budúcna. Keďže mám deti, možno to zdedia po mne a budú v tom pokračovať,“ dúfa Višňovský, ktorý sa podľa slov manželky Katky vždy rád so svojimi ratolesťami bláznil. „Je výborný otec. Trávi s nimi toľko času, koľko len môže. Vždy uprednostní deti pred svojimi záujmami. Niekedy ho musím posielať, aby si išiel urobiť program. Deti ho milujú a bijú sa o jeho priazeň,“ tvrdila pred rokmi pani Višňovská.

Či sa bývalý hokejista bude v budúcnosti venovať aj niečomu inému, zatiaľ nevie. „Každý deň chodia nejaké ponuky, ale momentálne je toto pre mňa priorita číslo jeden,“ tvrdí rozhodne Ľubomír, ktorý má so spoločníkom ešte veľké plány. „Sú myšlienky, že sa budeme rozrastať aj mimo Slovenska,“ prezrádza nám plány do budúcna.

Višňovský nie je jediný športovec, ktorý investoval do detí a ich športového vyžitia. Už futbalista Marek Hamšík (35) sa pred dvomi rokmi rozhodol zlepšiť športoviská v Banskej Bystrici, pričom myslel na všetky vekové kategórie. Vytvoril tak najväčší zábavný a športový park na Slovensku s rozlohou vyše tritisíc štvorcových metrov, kde nechýbajú trampolíny, detské ihriská či šmýkačky, spolu okolo päťdesiat atrakcií. „Marek sa pred tým, ako to celé vybudoval, bol pozrieť u nás, tak to od nás odkukal, ale my sme väčší, dá sa povedať,“ dodal s úsmevom Ľubomír Višňovský.