Myšlienka to bola pekná, len čas jej neprial. Pred pár dňami, keď ešte na Slovensku panovali prísne protipandemické opatrenia, si vyšiel exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník do prírody. Známy Štiavničan aj s armádou domácich sa podujali na ušľachtilú myšlienku - vyčistiť po zime okolité lesy. "Ďalšia brigáda na cyklotrase Štiavnická Anča. Oocr Bs pokračuje v čistení trasy, odstraňovaní popadaných stromov a náletov. Uz je to skoro hotové. Trasa zo Štiavnice do Hronskej Dúbravy bude čoskoro pripravená," mädlil si ruky Ľudovít Kaník na sociálnej sieti, kde poďakoval takému počtu ľudí, že sa mnohým zahmlilo pred očami.

Podľa akého nariadenia išli?

"Veľké Ďakujem patrí všetkým, ktorí opäť prišli. Bolo nas ešte viac ako pred týždňom. Vyše tridsať ľudí. Urobil sa zasa kus roboty," šokoval bývalý minister, od ktorého sa očakáva, že by mal s prehľadom dešifrovať aktuálne vládne nariadenia. Jeho slová vzbudili u mnohých Slovákov obdiv, no mnohých uviedol do pomykova. Pozastavili  sa totiž nad počtom ľudí, ktorí sa v Banskej Štiavnici zaktivizovali. Nehovoriac o tom, že všetci do jedného nechali respirátory doma.

"Priatelia, vedel by mi, prosím, niekto objasniť, ako je v súčasnosti možné a legálne usporiadať takúto brigádu s účasťou vyše 30 osôb? Ja tomu nerozumiem. Podľa nariadení vlády už do októbra platí zákaz hromadných podujatí. Toto obmedzenie sa má podľa Covid automatu uvoľniť až v oranžovej fáze, tam ešte nie sme," rozhorčovali sa záujemcovia, ktorí si na podobnú akciu netrúfli.

FOTO z Kaníkovej akcie v lese nájdete v GALÉRII >>

Protcivodové opatrenia hovorili jasne, na Slovensku bolo zakázané " usporadúvať  hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy". No platila tu jedna výnimka, ktorá sa mohla týkať aj Kaníkovej akcie. Pre "hromadné podujatia jednorazovej povahy, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín a ktoré budú ohlásené na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania; za jednorazové podujatie možno považovať podujatie s maximálnou dĺžkou 48 hodín." Verme teda, že všetko prebehlo podľa platných nariadení.