Stačila jedna novinárska otázka na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Helsinkách a o redaktorke RTVS rozpráva celý športový svet. „Aké to je byť ako krásna žena v tíme, kde sú pekní muži? Možno sa vám niektorí muži páčia viac ako ostatní,“ spýtala sa Barbora Žiačiková (30) naivne asistentky nemeckého trénera Jessicy Campbellovej (29). Otázku väčšina médií označila za maximálne nevhodnú až sexistickú.

Znáša to zle

Barbora sa už v minulosti stala stredobodom pozornosti, keď ju počas práce na hokejovom štadióne zasiahol letiaci puk. Trafil ju do oka a zranenú ju museli previezť do najbližšej nemocnice. Výsledkom bola zlomená kosť, množstvo podliatin, oko zaliate krvou, otras mozgu a otvorená rana. Následky na psychike ni­kto nespomínal, no tri roky nato to v Helsinkách prestrelila na tlačovke za prítomnosti viacerých novinárskych štábov.

Asistentka nemeckého trénera ostala po jej otázke v rozpakoch. „Prepáčte, nerozumiem, čo sa snažíte povedať,“ podotkla pohoršene. Žiačiková sa nedala odbiť a otázku jej bez ostychu zopakovala. Nato už Campbellová reagovala podráždene: „Toto je moja práca a moje povolanie. Aj hráči si robia svoju prácu. Máme silný profesionálny vzťah a o nič iné nejde.“

Barbora sa rýchlosťou blesku dostala do fínskych novín a jej meno svietilo aj na zahraničných weboch. „Škoda, že sú tu novinári, ktorí si tu nezaslúžia byť a klásť nejaké otázky. Dajte tejto slovenskej redaktorke zákaz ísť na akýkoľvek šport a vyhoďte ju,“ radil RTVS fínsky fotoreportér Juha Leskinen. Po spŕške kritiky si Žiačiková sypala popol na hlavu. „Jessice Campbellovej sa hlboko ospravedlňujem a verím, že budem mať v najbližšom čase možnosť ospravedlniť sa jej aj osobne. Snažím sa robiť svoju prácu, ktorú milujem, najlepšie, ako viem,“ uviedla oficiálne.

Kryjú jej chrbát

Podľa nášho zdroja z RTVS celú situáciu neprežíva Barbora ľahko: „Je z toho dosť smutná a nemá to teraz jednoduché. V minulosti už mala niekoľko problémov, ale nie až takéto.“ Po konflikte sme sa redaktorku snažili kontaktovať, no hoci na šampionáte zostala, aby tam naďalej kládla novinárske otázky, sama na žiadne odpovedať ne­chce. „Prepáčte, naši skončili práve tréning a nemôžem hovoriť. Ani celkovo sa nemôžem vyjadrovať. Môže už iba naša hovorkyňa,“ odkázala nás na Andreu Pivarčiovú.

Podľa hovorkyne RTVS sa od stredajšej noci pokúšajú zorganizovať stretnutie oboch žien, aby si nedorozumenie „vykomunikovali“. „Sama Barbora Žiačiková je roky v podobnej pozícii, keď je obklopená mnohými mužmi športovcami a zažíva tak rôzne - vtipné, ale aj extrémne nepríjemné - situácie na vlastnej koži. V žiadnom prípade však pri rozhovore nešlo o akékoľvek osobné narážky či, nebodaj, útok v negatívnom zmysle,“ obhajuje ju Pivarčiová.

FOTO V GALÉRII

Možno aj preto, že inkriminovanú otázku prikázal Barbore položiť Richard Lintner, moderátor zábavnej talkshow Citronáda. Kým v televízii si uťahuje zo všetkého, po Barborinom škandále nebývalo zvážnel. „Bohužiaľ, došlo k nedorozumeniu, určite to Barbora nemyslela v zlom a už vôbec nechcela uraziť Jessicu Campbellovú,“ snažil sa uhrať mediálnu blamáž do autu.