Pred pár dňami si prevzal Cenu Zväzu autorov a interpretov (ZAI) populárnej hudby za rok 2018. Stal sa už po štvrtý raz hudobným redaktorom roka. ROMAN BOMBOŠ (47) je nielen machrom vo svojej práci, ale aj skvelým otcom. Zaujímalo nás, ako sa vyrovnáva s virtuálnym svetom a závislosťou na technike a videohrách najmladšej generácie a teda aj svojich potomkov.

Aké videohry najviac lákajú vaše deti?

Jasmína (12) a Dávid (10) sú celkom ostrieľaní hráči, viackrát som ich brával na podujatia Next Gen, ktoré som pravidelne moderoval a kde sa predstavovali najmodernejšie technológie a hry, takže sme boli na pulze diania. Na tých akciách bolo super to, že počas dvoch dní sa vyhrali dosýta a potom boli z hier takí prejedení, že čítali knižky a počúvali hudbu, takže si od hier oddýchli. Najviac ich bavil kinect, kde sa vaše telo stáva doslova diaľkovým ovládaním a tak vďaka vlastnej choreografii rúk a nôh môžete zažiť viacero olympijských disciplín či koncert obľúbenej kapely ako jej člen priamo na pódiu.

Čo ich podľa vás na nich najviac baví?

Asi možnosť byť v prostredí, kde sa hra odohráva, mať adrenalín jazdca na pretekárskom aute, alebo futbalistu, ktorý ide kopnúť rozhodujúcu penaltu.

Rozprávate sa s nimi o tých hrách? Viete, o čo v nich ide?

Vďaka mojim deťom mám aj ja celkom slušný prehľad, čo práve fičí. Pamätám si na boom začiatku Minecraftu, vedeli sme o ňom ešte predtým, ako sa začali vydávať knihy a rôzne príručky.

Obľúbená moderátor je aj skvelým otcom Jasmíny a Davida.
Obľúbená moderátor je aj skvelým otcom Jasmíny a Davida.
Zdroj: archív

Máte nejaký nepríjemný či pozitívny zážitok v súvislosti s virtuálnymi hrami?

Aj keď to znie paradoxne, zlepšila sa im motorika rúk a prstov. A ako fanúšika hudby ma veľmi potešilo, že vďaka hudbe, ktorá je použitá v hrách, sa moje deti dostali k niektorým nahrávkam, ktoré potom počúvali aj mimo herného sveta. Príkladom je soundtrack z filmu Ready Player One, ktorý je z herného sveta a tak sme spolu počúvali aj moje obľúbené kapely – Blondie, A-ha, či Van Halen.

Koľko času trávia na internete a pri hrách?

David častejšie ako Jasmínka a niekedy mu poviem, že už je toho dosť. To keď sa pozabudne a ide v kuse dve hodiny. Dcérka je v tomto minimalistka, tú viac baví robiť si na počítači seminárne práce.

Ako regulujete ich čas strávený pri počítači, tablete, mobile?

Neregulujem, oni to zatiaľ akosi prirodzene vycítia.

Hnevajú sa na vás, keď nemôžu hrať?

Čítal som o syndróme závislosti, preto sa snažím urobiť to tak, že hneď keď dohrajú, tak ich zamestnám inou spoločnou aktivitou, aby zabudli, že majú absťák...

Aké iné záľuby majú vaše deti?

David spieva v speváckom zbore a cvičí trikrát do týždňa, takže mu to okrem školy výrazne vyplní čas. Navyše, obaja sú už niekoľko rokov členmi jazdeckého krúžku, takže majú aj silný kontakt so zvieratkami a s prírodou.

Článok o najobľúbenejších videohrách našich detí, ich možných rizikách, závislostiach ale aj pozitívach si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ >>

Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ
Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ
Zdroj: Plus 7 dní