Zaužívaná formulka, že do umenia na Slovensku veľa peňazí netečie, pri Marošovi Kramárovi rozhodne neplatí. Známy herec patrí na prahu šesťdesiatky k najlepšie zarábajúcim tváram šoubiznisu. Aj keď jeho zárobky dosiahli absolútny vrchol pred dvomi rokmi, ani za svoj minuloročný príjem sa Kramár hanbiť nemusí. A ukazuje, že rozhodne vie, ako s tučným kontom naložiť. V Bratislave aj jej okolí kupuje a stavia luxusné nehnuteľnosti v státisícových hodnotách. Čo s nimi plánuje urobiť? „Nie som platený z vašich daní. Zarábam svojou šikovnosťou, svojím talentom, svojou pracovitosťou a nie tým, že ma niekto zvolí a potom žijem z daní iných a kradnem. Neviem, prečo by vás malo zaujímať, čo kupujem. Kontrolujte Blahu, Fica a týchto ľudí,“ okomentoval pomery v spoločnosti.

S rastúcimi zárobkami herec objavil v sebe staviteľské chúťky. V dedine, pár kilometrov vzdialenej od hlavného mesta, mimochodom, v chránenej vodohospodárskej oblasti, sa pustil do výstavby luxusnej nehnuteľnosti. Na stavbe dvojpodlažného domu na brehu tyr­kysovozeleného jazera práve prebiehajú dokončovacie práce. V čase našej návštevy si síce robotníci vychutnávali relax na Kramárovej novovybudovanej verande, no bolo zrejmé, že dom je vo finálnom štádiu. Už na prvý pohľad dýcha komfortom a je postavený z nadštandardných materiálov. Len pozemok s rozlohou takmer šesť a pol ára mohol Maroša vyjsť na vyše 150-tisíc eur. Samotná výstavba domu 250-tisíc eur.

O tom, že Kramárovi závan nob­lesy a mamony nie je cudzí, svedčí aj jeho najnovšia bratislavská investícia. V nedávno dokončenom komplexe Zuckermandel na brehu Dunaja svieti ako vlastník pod jedným z momentálne najdrahších bytov v tejto časti mesta. Byt s rozlohou vyše sto štvorcových metrov tu za 410-tisíc eur kúpil smerácky premiér Peter Pellegrini, ktorý mal problém vierohodne vysvetliť financovanie svojej nehnuteľnosti. Pri cifrách od 3 500 do 5 100 eur za štvorcový meter sa cena Kramárovho dvojizbového bytu s rozlohou 60 „štvorcov“ mohla pohybovať od 210- do 300-tisíc eur. S akým zámerom ho kúpil a čo bude robiť v dokončovanom sídle na brehu jazera, nám nepovedal. V minulosti však verejne priznal: „Mestá sú preplnené, všade dopravné zápchy. Takže som sa rozhodol postaviť si dom pri vode. Všetci sa ma pýtajú, čo tam budem robiť. Ale ja sa už teším, že tam budem iba sedieť, pozerať na vodu a budem si pri tom niečo čítať.“

Dopraje si: Herec svoj víkendový dom práve dokončuje. Dokonalý relax a splynutie s vlnami mu umožní prístup z domu priamo na  malý pontón.
Dopraje si: Herec svoj víkendový dom práve dokončuje. Dokonalý relax a splynutie s vlnami mu umožní prístup z domu priamo na malý pontón.
Zdroj: Emil Vaško

Žije v cudzom

V zbieraní nehnuteľností Maroš Kramár spomedzi slovenských divadelníkov skutočne vyčnieva. Okrem dvoch najnovších prírastkov vlastní v hlavnom meste tri byty, a to priamo v centre, kde sa ceny realít pohybujú na absolútnej špici. Nadobudol ich postupne, jeden v roku 1987, druhý v roku 1999 a tretí päť rokov nato. Od rovnakého času mu s manželkou Natašou Nikitinovou patrí aj rodinný dom v radovej zástavbe v Devínskej Novej Vsi.

„Zaujíma vás, či je moja robota dobre platená a či si to môžem dovoliť? Áno, som taký bohatý, môžem si to dovoliť. Len vďaka tomu, že veľmi veľa pracujem. Jednoducho nesedím na riti, nečakám, že mi niekto niečo dá. Nečakám na Ficove sociálne balíčky a starám sa o to, aby moje deti mali dostatok. Zhodnocujem svoje peniaze. Mením ich na nejaké nehnuteľnosti, ktoré majú vždy nejakú cenu do budúcna. To je všetko,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ. Jeho realitné portfólio teda zahŕňa dva domy a štyri byty na tých najlukratívnejších adresách. Napriek tomu starnúci donchuan nebýva vo svojom. Dom neďaleko Patrónky a Horského parku, v ktorom žije s deťmi a manželkou, vlastní výlučne jeho polovička.

Menej, ale stále dobre

Kramárovi ide karta najmä na televíznych obrazovkách. V jojkárskom Inkog­nite zasadá medzi hádajúce stálice a nemalá rola sa mu ušla aj v seriáli Za sklom. Ešte väčšmi sa však teší záujmu českého publika. U našich západných susedov moderuje vo verejnoprávnej televízii reláciu Zázraky prírody. Tu sa však jeho biznisové aktivity nekončia. V historickej vile pod Slavínom, kde vlastní jeden zo spomínaných bytov, organizuje dobre platené privátne predstavenia v priamom kontakte s divákmi. Kramárove bohaté aktivity sa najligotavejšie pretavujú do hospodárenia jeho eseročky KRAMART. V roku 2015 tržby spoločnosti dosiahli 320-tisíc, rok nato 253-tisíc a vlani 216-tisíc eur.