„Ospravedlňujem sa vám za pokazenú službu,“ povedal Mark David Chapman mužom zákona, keď ho 8. decembra 1980 odviedli na policajnú stanicu. Krátko predtým zastrelil Johna Lennona pred jeho bytom v newyorskom bytovom komplexe Dakota.

Bývalý policajt Tony Palma bol jedným z prvých, ktorí sa s vrahom hudobnej legendy rozprávali. Aj po 35 rokoch si pamätá Chapmanovo bizarné vyhlásenie, z ktorého behá po chrbte mráz: „Práve som zabil sám seba. Ja som John Lennon.“

On ho zastrelil!

V osudný deň mal Tony Palma nočnú; služba od dvadsiatej druhej večer do šiestej ráno bola medzi newyorskými policajtmi známa ako noc lúpeží a prostitútok. To bolo hlavné, čo mužov zákona zamestnávalo. Zo stereotypu vyrušila Tonyho a jeho kolegov správa vo vysielačke. „Streľba na sedemdesiatej druhej. Zasiahli muža.“

Keď policajti prišli na miesto, našli pred komplexom Dakota ležať dolu tvárou človeka, ktorému sa rinula krv zo štyroch rán po guľkách. Neďaleko stál vrátnik, ukazoval prstom na muža pokojne sledujúceho krvavú scénu a kričal: „Práve zastrelil Lennona! Práve zastrelil Lennona!“

Čítajte viac:

Prvá žena Johna Lennona Cynthia: Nemilovaná, podvádzaná a zapieraná

Palma s kolegom Herbom Frauenbergerom okamžite schmatli postreleného speváka a položili ho do auta, ktoré s ním uháňalo do Rooseveltovej nemocnice. Tony tam vzápätí odviezol aj Lennonovu manželku Yoko Ono, ktorá bola v čase streľby s Johnom. Bolo okolo jedenástej večer.

Kým lekári bojovali o život bývalého člena Beatles, z reproduktorov v nemocnici znela beatlesácka pieseň All My Loving. Ťažko zranenému hudobníkovi však už nebolo pomoci. O pätnásť minút lekári oznámili, že Lennon je mŕtvy.

„Keď jej to lekár povedal, hodila sa na zem a búchala hlavou o podlahu,“ opisuje Palma reakciu Yoko Ono. Po polhodine ju vzal späť do bytu v Dakote a vrátil sa na policajnú stanicu v 20. okrsku, kam odviedli strelca.

Čítajte viac:

John Lennon 35 rokov po smrti sklamal fanúšikov: Je to kretén!

Bol som idiot

Mark Chapman pokojne sedel na stoličke a čítal knihu Kto chytá v žite od J.D. Salingera. Rebelujúci hrdina Holden Caulfield bol jeho vzor. „Začal sa nám ospravedlňovať, že nám pokazil nočnú. Otočil som sa k nemu a vravím – Žartuješ? Ty si si práve pokazil celý život,“ spomína po rokoch Palma.

Neskôr bol Chapmana odprevadiť do kúpeľne a cestou sa ho spýtal: „Uvedomuješ si, čo si vlastne urobil?“ Odpoveď ho zamrazila: „Práve som sa zabil. Ja som John Lennon.“ „Myslel som si, že ho v tej chvíli vyhodím z okna,“ dodáva dnes 69-ročný bývalý policajt.

Palma neskôr newyorskú políciu opustil a presťahoval sa do Nového Mexika. Marka Chapmana súd uznal vinným z vraždy druhého stupňa a odsúdil ho na doživotie.

Hoci mal nárok na podmienečné prepustenie, od roku 2000 oň požiadal už osemkrát a zakaždým mu žiadosť zamietli. Naposledy v auguste 2014. „Ospravedlňujem sa, že som bol taký idiot,“ vyhlásil vtedy.

Pripomeňte si slávneho hudobníka: